Bitcoin Balina Nedir, Bitcoin Balinaları Neler Yapar?

Bitcoin Balina Nedir, Bitcoin Balinaları Neler Yapar?

Bu yazımızda “Bitcoin Balina / Bitcoin Balinaları” kavramı ele alacağız. Bitcoin balinası, büyük miktarda bitcoin tutan bireylere veya varlıklara atıfta bulunmak için kullanılmakta olan bir kavramdır. Kripto para piyasalarının yönlendiren olarakta nitelendirebilir.

Bitcoin Balina / Bitcoin Balinaları” merkezi olmayan kripto paralar için büyük bir tehlikedir. Büyük bir miktara sahip oldukları için bitcoin yada diğer altcoinlerin fiyatlarıyla çok rahat oynayabilirler, bir nevze merkezi olmayan kripto paraları merkezileştirilmesi olarak belirtebiliriz.

Bilinen Bitcoin Balinaları

Aşağıda yer alan kurumlar, binlerce bitcoine sahip yapılardır.

 • Pantera Capital
 • Bitcoins Reserve
 • Binary Financial
 • Coin Capital Partners
 • Falcon Global Capital
 • Fortress
 • Bitcoin Investment Trust
 • Global Advisors Bitcoin Investment Fund

Bitcoin Balinaları Neler Yapabilir?

Bitcoin Balina / Bitcoin Balinaları”nın tam sayısı bilinmediği için kesin bir sonuç çıkmamaktadır. Ama bilinen bazı balinalar üzerinden elde edilen bilgiler şu şekildedir.

 • Büyük miktarda satış yaparak kripto para fiyatlarını düşürürler.
 • Büyük miktarda alım yaparak kripto para fiyatlarını arttırabilirler.
 • Piyasayı yönlendirme ve manipüle edebilirler.
 • Küçük ve orta ölçekli yatırımcıyı iflas ettirebilirler.
 • Genel amaçları karlarını maksimize etmektir.

Bitcoin Balina / Bitcoin Balinaları” piyasaların  korkulu rüyasıdır. Misal aylar öncesinde bitcoin 10.000 dolardan bir anda 3.900 dolara kadar sert bir şekilde düştü. Bunun temel sebebi “Bitcoin Balina / Bitcoin Balinaları”'dır. Piyasaya korku salarak ve manipüle edici haberleri servis ederek operasyona başlarlar. Bütün yatırımcılarda fomo görülür, büyük satışlar yaparlar sonrasında uygun fiyattan toplamaya başlarlar. Yatırımcılar buna aldanıp alım yaptıktan sonra tekrar bir sert düşüş yaşatarak yatırımcının bütün sermayesi yok edilmektedir. Bu yüzden kripto para piyasasında işlem yaparken iyice bir analiz edilmesi ve stop loss ( zarar durdur)  yapılmalıdır. Aksi durumda ani fiyat hareketlerinde büyük zararlar edebilirsiniz.

Balina işlemleri nasıl  anlaşılır?

Küçük balıklar için balinaların sipariş defterinde görünmesini beklemek çok önemli. Aşağıda balinaları avlayabilmenize yardımcı olabilecek birkaç ipucu yer alıyor.

İpucu 1: Teklif boyutunda olağan dışı bir artış için sipariş defterini (order book) kontrol edin

Örneğin, ortalama alış miktarının 1000, satış miktarının ise 2000 olduğunu varsayalım. Ortalama alış miktarından daha büyük alış miktarları varsa bu durum bir balinanın o kriptoya girmek istediğine işaret edebilir.

İpucu 2: Piyasa durgun olduğunda fiyattaki ve volatilitedeki değişiklik

Genel olarak bir coin oldukça sabit bir fiyat aralığında hareket ediyorsa ve aniden volatilite ile fiyatta bir artış yaşarsa bu bir balinanın veya bir grup balinanın varlığını gösterir.

İpucu 3: Satış hacmine karşı alış hacminde çıkıntı arayın

Genellikle bir kripto piyasasında alım ve satım hacimleri eşit oranda bölünür. Fiyat arttıkça alıcıların oranı yüzde 70, satıcıların oranı ise yüzde 30 olabilir. Fiyat düşmeye başladığında da tersi olur. Bununla birlikte piyasada bir balina varsa alıcıların oranı kısa sürede yüzde 90’a kadar bir artış görebilir. ( alıntı uzmancoin'den alınmıştır.)

 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.