Bitcoin ATM Sayısında Düşüş Yaşanıyor, Kripto Paralara Olan İlgi Azaldı mı?

Bitcoin ATM Sayısında Düşüş Yaşanıyor, Kripto Paralara Olan İlgi Azaldı mı?

Başlangıcından bu yana, Bitcoin ATM'leri uygulandıkları ülkelerde önemli bir araç olduğunu göstermiştir. Yatırımcılar, kripto varlıklarını bu para verme makinelerine bağlayarak anında cüzdanlarına yatırabilir veya çekebilir.

2022 orta noktasına yaklaşırken, yıl dünya çapında Bitcoin ATM kurulumları için en iyisi olacak şekilde şekillenmiyor. Mayıs ayı boyunca, dünya çapında yalnızca 202 yeni kripto para ATM'si kuruldu ve bu sayı üç yıldır görülmedi.

Ocak ve Şubat 2022 aylarında, küresel olarak toplam 1.817 kripto para ATM'si kuruldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı dönemine göre %25 düşüşle 2.435 kripto ATM kuruldu.

İnsanlar Bitcoin ATM'lerine İlgisini Kaybediyor mu

Bu, kripto para ATM'lerine olan talebin azaldığına ve insanların bitcoin işlemleri yapmak için alternatif yöntemler aradığına dair bir ipucu olabilir. Kesin olarak söylemek için çok erken.

Dönüm noktası olan ay, dünya çapında yaklaşık 2.037 Bitcoin ATM'sinin kurulduğu geçen yılın Ağustos ayıydı. Ancak Ocak ayı sektör için zor bir ay oldu ve yalnızca 1.687 ATM açıldı.

Aralık ayında belirlenen miktarlara biraz daha yakın olsa da, toplam 1.970'i önemli ölçüde etkilemedi. O zamandan beri, ATM sayısı Ocak ayından bu yana üç haneli önemli ölçüde azaldı.

Bitcoin ATM'leri, bitcoin ticaret platformlarının çoğunluğunun ihtiyaç duyduğu zaman alıcı Müşterini Tanı (KYC) süreçlerine girmeden emtiadan yararlanmak isteyen kripto para yatırımcıları arasında çekicidir.

Hafta sonu grafiğinde BTC toplam piyasa değeri 564,75 milyar dolar | Kaynak: TradingView.com

Bitcoin ATM Kurulumlarında Düşüşe Neden Olan Faktörler

Dünya çapındaki jeopolitik gerilimler, belirsiz veya kripto karşıtı politikalar, piyasa doygunluğu ve devam eden küresel sağlık krizinin ticari etkisi, kripto ATM kurulumlarındaki düşüşün başlıca nedenlerinden bazıları.

Amerika Birleşik Devletleri Devlet Hesap Verebilirlik Ofisi (GAO) dahil olmak üzere çok sayıda uluslararası kuruluş, bu makinelerin yasa dışı faaliyetler için kullanılmasına rağmen kripto para ATM'leriyle ilgili yasaları sıkılaştırmak için önlemler açıkladı.

 

Coin ATM Radar tarafından hazırlanan bir rapora göre, Amerika Birleşik Devletleri dünyadaki 37.826 kripto ATM'sinin yüzde 88'ine ev sahipliği yaparken, Avrupa dünyadaki ATM'lerin %3.8'ini oluşturan 1.420 ATM'den oluşuyor.

Ekonomik durgunluğa rağmen, dünya genelinde yaklaşık 36.069 kripto ATM'si inşa edildi ve Bitcoin hala işlemler için en yaygın kullanılan kripto para birimi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.