Bitcoin Yorum: Google'da Bitcoin Araması Rekor Kırıyor

Bitcoin Yorum: Google'da Bitcoin Araması Rekor Kırıyor

Bitcoin para biriminin birkaç gün öncesinde rekor seviyeyi görmesi, dünya genelinde Google üzerinde dijital para ile alakalı yapılan aramaların büyük bölümünü, BTC ile alakalı aramalar oluşturdu.

Daha öncesinden BTC piyasasına ilgi duyan, yatarım yapmış olan ya da yapmayı düşünmekte olanlar, bu artış sonrasında sektörle alakalı birçok bilgiyi arayarak yatırım yapıp yapmama konusunda karar vermiş oldu. Ki dijital para ekonomisinin de rekor seviyeye gelmiş olması, bunun en önemli göstergelerinden birisi oldu.

Bitcoin Aramaları Rekora Ulaştı

Bu artışla birlikte Google Trends verilerine göre, BTC ile alakalı aramaların özellikle aylık aramalara göre rekor seviyeye ulaştığı gözlemlendi. BTC ile ilgili aramaların geçen yıllardaki oranlarına baktığımızda genel aramaların %10’unu oluşturduğunu görürken, son bir haftadır bu artışın birkaç kat üzerinde arama yapıldığı açıklandı.

Bu aramaların genelinin ise bitcoin hakkındaki genel bilgilerden ziyade, yaşanan rekor artış üzerine olduğu da elde edilen veriler arasında yer alıyor. 11.127 dolar seviyesine çıkan Bitcoin aynı gecenin akşamına 10 bin dolar seviyelerine inmiş olsa da, an itibariyle yeniden 11.043,55 dolara ulaşmış durumda.

Özellikle dünya ünlü analist ve yatırımcıların 25 bin dolar, 40 bin dolar ve 6 ay içerisinde 100 bin dolara ulaşacağı yönündeki fikirlerini paylaşması, sanal para birimi hakkında daha fazla aranma yapılmasını tetiklemiş oldu.

Güncelleme 1: 26 Haziran 2019

Bugün yaklaşık 1000 dolar artarak, filtrelenmemiş 33 milyar dolarlık hacmi ile Bitcoin 13.000 dolar sınırına geldi. 12.900 dolara gelerek neredeyse 13.000 dolara dokunan Bitcoin aynı zamanda piyasalara umut ve rahatlama getirdi.

Bu beklenen grafik, güzel bir büyük U şeklinde. Şimdi 17.000 $ 'a kadar çok fazla direnç yok, ama kim bilir. Tabii ki asıl soru, 20.000 ABD dolarını görebilmesi ve sonra onu geçip orada ya da üstünde kalabilmesidir, bu yüzden bahsedilen U şeklini o zaman tamamlayacaktır.

Bitcoin 13.000 dolar sınırına geldi ve Ethereum için de hikâye kabaca aynı. Henüz 350 dolar değil, ancak bu Ethereum’daki artış, filtrelenmemiş 13 milyar dolarlık işlem hacminde de bir artış gösterdi. Görülebileceği gibi, Ethereum da bir U şekli oluşturmaya başladı. Ancak bunun etkisi elbette Bitcoin’den çok daha ufak bir etki. Öngörüldüğü gibi, Ethereum sorunsuz bir şekilde 324 $ 'ı geçti ve şu anki fiyat hareketleriyle yaklaşık 370 $' ı geçtikten sonra şu anda 500 $ 'lık dirençle karşı karşıya kaldı. İlerleyen günlerde700 $ bir miktar direnç oluşturacaktır.

2015-2016 yıllarında aynı kefede değerlendirilen Bitcoin ve Ethereum bugün çok farklı yerlerdeler. Bitcoin artık yeni bir yol çiziyor.

Söylentilerin ötesinde, Çin vatandaşlarının kısıtlamaları nasıl atlatacaklarını ve küresel bin yıllık devrime nasıl katılacaklarını bulmaları bu fiyat artışına yol açan etkenler arasında olabilir. Gelecek ay Bakkt tarafından Bitcoin vadeli işlemlerinin test edilmesi yükselişin bir başka nedeni olabilir. Devam eden yanlış parasal yönetim, Bitcoin kabulü için geniş nedenler sunarken, Venezüella'da ana akım olarak kullanılmaya başlanması artışın nedenleri arasında gösterilen sebeplerden bir tanesi. Gün geçtikçe Bitcoin hayatımıza daha çok girmeye devam ediyor. Bunun sonucunda da kullanım arttıkça kripto paranın değerinde de bariz bir yükseliş oluyor. BU yükseliş ne kadar süre daha devam edecek göreceğiz.

Güncelleme 2: 28 Haziran 2019

Geçtiğimiz günlerde bir anda 12 bin dolar seviyesine yaklaşan bitcoin, dün gün ortasında %20 oranında bir düşüş yaşadı. Haberin ilginç yanı ise, bu kadar önemli bir düşüşün sadece 10 dakika içerisinde yaşanmış olmasıydı.

10 dakika içerisinde 9,100 dolar seviyelerine kadar inen sanal para birimi, sonrasındaki 24 saatlik süreçte belirli aralıklarla yükselmesini sürdürerek yeniden 11 bin bandını görmeyi başlardı.

Anlık düşüş analistlerinde beklentisinin altında gözlemlenirken, düşüşten kısa bir süre sonra yeniden yükselişe geçmesi, BTC yatırımcılarını biraz olsun rahatlattı. Önümüzdeki günlerde para biriminin yeniden tırmanışa geçeceğinin tahmin edilmesi nedeniyle, local.bitcoin.com sitesine kayıtlar bir anda artmaya başladı. Ancak kimi analistler, bu yükselmenin de balon bir yükselme olduğunu ve sanal para biriminin yeniden düşüşe geçip, hatta eski seviyeleri göreceğini savundu.

Güncelleme 3: 2 Temmuz 2019

Bitcoin boğaları, 11.000 ABD Doları'ndan hızlı kar elde etmek isteyen kişilerin sürekli satış baskısına rağmen, Bitcoin’in bugün en azından 10.000 ABD Doları'nın üzerinde bir değerde kalması için mücadele ediyorlar.

Ancak fiyatlar birkaç saat önce duraklamış gibi olsa da, Amerika’da sabah 4:20 civarında, Çin ve Japonya'da ise öğlen saatlerinde 9,726 USD seviyesine kadar düştü. Ancak dört saat sonra, Orta ve Batı Avrupa’da güneş doğunca, bugün 10,172 ABD doları olan işlem seviyelerine geri döndü.

  • Binance Coin Nedir? Binance Coin Fiyatı Ne Kadar? Yazıya Git
  • ChainLink Nedir? ChainLink Fiyatı Ne Kadar? ChainLink Nasıl Alınır? Yazıya Git
  • Kin(KIN) coin nedir, Kin coin nereden satın alınır? Yazıya Git
  • AirSwap(AST) nedir? AirSwap ne kadar? Yazıya Git

2019 yılının ikinci yarısına doğru bir hamle başlangıcı oldu, ancak son birkaç gündür Bitcoin fiyatının 9,000 ABD dolarının altında olduğu iki hafta öncesine göre hala %10'luk bir oranla yukarıda olduğu da görülüyor. Düşen fiyatlara rağmen Zimbabwe'de gibi yoksul ekonomilerde, alıcıların küresel ortalamada %600 prim ödemeye hazır oldukları baskıcı para politikalarıyla zirvede kalmaya devam ediyor. Siyasi protestocuların istenmeyen casusluktan kaçınmak için para alternatifleri aradıkları Hong Kong'da fiyatlar da hafifçe şişiriliyor.

Haziran ayının ikinci yarısındaki inanılmaz artışta orta vadeli trend çizgilerinin alıcılar için nasıl iyi göründüğünü hala görmezden gelmek zor olmalı. Elbette, dört basamaklı alış fiyatlarını kaçırmış olanlar arasında birçok kişi artık Bitcoin'i bu kadar ucuza alamayacaklarını tahmin edebiliyorlar. Ancak eğer yine 9.000 dolar civarına iniş yaparsa bu noktada bir alış patlaması olacağı da tahmin edilmekte.

Bitcoin tam anlamıyla hissettirmeden yavaş yavaş kabul görmeye devam ediyor. Ancak şu an için tüm gözler Facebook’un Libra’sına da kitlenmiş durumda. Libra’nın piyasa üzerinde yaratacağı etkiden daha çok Bitcoin üzerinde nasıl bir etki yaratacağı merak edilmekte. Bitcoin’e yatırım yapanların ne kadarı Libra’ya geçiş yapacak ilerleyen zamanlarda görülecek.

Güncelleme 4: 3 Temmuz 2019

Bitcoin’in 2019 yılında, 3.126 dolar seviyesinden yüzde 260 oranında yükseliş yaptıktan sonra, yeniden ilgi odağı haline geldi. Ancak son % 30’luk düzeltme, herkesin “hala satın almak için iyi bir zaman mı?” şeklinde sorgulamasına neden oluyor.

Pazar kapitalizasyonuna göre lider kripto para Haziran ayında 13.868.44 $'lık yeni bir yüksek seviyeye yerleşti ve maksimum kazancını % 275'ten daha fazla artırdı. 9,651 dolar seviyesinde önemli bir düzeltme yapılırken, Bitcoin Asya piyasalarında bugün 11.000 dolar seviyesinin üzerine çıkarak ivmesini sürdürmeyi başardı.

Geçtiğimiz üç ay boyunca kaydedilen fiyat hareketi, Bitcoin’in artış eğiliminde olduğunu gösteriyor. Bitcoin’in yükseliş eğilimi, kripto para sektöründe, kasvetli bir makroekonomik görünüm açısından daha da arttı. İşte bu yıl Bitcoin’in büyük boğa koşusunun üç önemli sebebi.

ABD ve Avrupa'da olumsuz bir görünümün ardından devlet borçlarının negatif getirili borç havuzu 13 trilyon doların üzerine çıkmıştı. Son SWOT Analizi, küresel borcun yüzde 40'ının şimdi negatif bir verim sağladığını buldu. İsveç, İsviçre ve Fransa'da devlet tahvili ilk defa sıfırın altına düştü.

Singapur devlet hazine fonu GIC Salı günü yaptığı açıklamada, tahvil piyasalarına yapılan yatırım konusunda temkinli olduğunu söyledi. Bölgenin en önemli yatırımcısı karamsarlığını devam eden ABD-Çin ticaret savaşından alarak, iki ekonomi arasındaki siyasi mücadelenin gelecek mali çeyreklerde düşük getiri sağlayacağı için fonlarını hazırladığını söylüyor.

Cuma günü Osaka'da düzenlenen G20 Zirvesi sırasında ABD ile Çin arasındaki ilerlemenin bir işareti, Bitcoin pazarında aşağı yönlü yüzde 3'lük bir düzeltmeye sebep oldu. Ancak, Fundstrat'tan Thomas Lee'ye göre, makroekonomik ölçekte böyle olumlu bir gelişme, kripto para biriminin genel temellerine zarar vermez.

Tanınmış pazar analisti Alex Krüger, bu tweet'teki yükseliş faktörlerinden bazılarını bugün hatırlattı ve yaklaşmakta olan yarıya ve madencilerin istifçilik yapmalarını vurguladı.

Güncelleme 5: 4 Temmuz 2019

Bitcoin’in fiyatı sürekli olarak en yüksek seviyelere çıkmaya devam ederken, şu anda herkesin aklındaki soru, bu sefer bir şeylerin farklı olup olmayacağı yönünde. 20.000 dolar seviyesine ulaşmak bu sefer farklı şekilde bir etkiye sahip olacak. Şu anda yaşanan rallinin 2017'de yaşandığı gibi “kabarcık” olmadığına bir göz atalım. Birçok uzmanın da belirttiği gibi, BTC'nin 10,000 dolarlık temel psikolojik işaretin üzerine çıkması, Bitcoin'in tüm zamanların en yüksek seviyesine kolayca ulaşabileceğini de göstermekte. Tom Lee'ye göre, FOMO'yu tetikleme olasılığı yüksek.

Bitcoin, 2017 yılının sonlarında ana akıma girdi. O zamanlar, yaklaşık 20.000 dolar seviyesine ulaşan tarihi artış, özellikle perakende yatırımcılar tarafından gerçekleştirildi. Ancak, bu sefer, Google Trends’e göre, halk hala büyük ölçüde oyunun içinde bulunuyor.

Aslında, Google’ın “Bitcoin” için yaptığı aramaların sayısı, 2017’dekinin sadece % 10’u civarında. Diğer bir deyişle, perakende yatırımcı FOMO henüz başlamamış, bu da BTC fiyatının geçen zamandan çok daha yüksek olabileceğini düşündürmekte. Öte yandan, Bitcoin'e olan kurumsal talep arttı. 17 Haziran itibarıyla, CME Grubuna olan açık ilgi, 26,555 BTC ya da yaklaşık 246 milyon dolar tutarında toplam 5,311 sözleşmeyi gördü.

Cuma günü, hash rate 65.000.000 TH / s'nin üzerinde tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Başka bir deyişle, Bitcoin her zamankinden daha güvenli ve ağı etkilemek için çok büyük miktarda bilgisayar gücü gerektiriyor.

Bu arada, diğer temel hususlar da adım adım büyüdü. Günlük blockchain işlem hacmi, blok boyutu ve diğer ölçümler de her zamankinden daha fazla insanın Bitcoin kullandığını doğrulamakta. Ek olarak, ağ işlem ücretleri 2017'ye kıyasla nispeten düşük kaldı. SegWit gibi optimizasyonlar ve Lightning network gibi blockchain dışı ölçekleme çözümleri tıkanıklığı ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.