Bitcoin Analizi Nasıl Yapılır?

Bitcoin Analizi Nasıl Yapılır?

Bitcoin analizi, BTC’nin herhangi bir zaman dilimi içerisinde ne kadar yükseldiğini ya da düştüğünü gösteren değerlerin yorumlanması ve ortaya çıkarılması durumudur. Genel olarak analistler BTC ile ilgili grafikleri ve diğer değerleri yorumlayarak, bu altcoinin kısa, orta ya da uzun vadede değişimini ele alan bilgiler verecektir. Peki Bitcoin analizi nasıl yapılır? Teknik analiz sırasında hangi durumlar göz ardı edilmemelidir.

Bitcoin Grafik Analizi Nasıl Yapılır?

Bitcoin ve diğer altcoinlerde düzenli bir kazanç sağlanabilmesi için, belirli bir seviyede teknik analiz yapılması gereklidir. Kripto paralarda var olan volatilite, hisse senetlerinde ve forex piyasalarında miktar olarak çok fazladır. Bu nedenle bu alanda yatırımların fazla olduğu da söylenebilecektir. Bitcoin grafik analizi, BTC trendini belirlemeye yardımcı olmaktadır.

Teknik analizde bir altcoinin trendi ancak, matematiksel çıkarımlarla yapılabilecektir. Teknik analiz bir altcoinin değerli olup olmadığı ile değil, şu an yükselişte ya da düşüşte olduğu ile ilgilenmektedir. Kripto para piyasalarında üç fiyat grafiğin hareketini göstermektedir. Grafikler fiyatın yükselmesine bağlı olarak yukarı yönlü, düşmesine bağlı olarak aşağı yönlü ve durağan seyretmesine bağlı olarak yatay seyir gösterecektir.

Bitcoin analizi grafiğin yönüne bağlı olarak yorumlanabilmektedir. Fiyat yukarı yönlü olduğunda boğa, tersi durumda ise ayılar baskın güç olarak gösterilecektir. Yatay seyirde ise piyasa akümülasyonu ve konsolidasyon lehine olduğu düşünülecektir. Grafik analizinde hareketli ortamlarda kullanılabilir. Bu ortamları kullanmak isteyen kişiler SMA ya da EMA hareketli ortamlarını tercih edebileceklerdir.

Bitcoin Teknik Analiz Nasıl Yapılır?

Bitcoin teknik analiz yapabilmek için piyasanın durumunun göz önünde bulundurulması gerekecektir. Mevcut piyasa koşullarında var olan spesifik bir durum, teknik analizi etkileyebilecektir. Ancak mevcut piyasa durumu göz önünde bulundurulmadan geleceğe yönelik bir analizin yapılması etkin sonuçlar alınmasını engelleyebilecektir.

Bu nedenle Bitcoin analizi için ekonomik, sosyal, psikolojik, çevresel, siyasi ve politik her durum değerlendirilmelidir. Örneğin yakın zamanda ekonomiyi ya da ülkeyi tehdit eden önemli bir siyasi gelişme gözlenecek ise, bu durum altcoinlerin düşmesine neden olabilecektir.

Bitcoin Fiyat Endeksi: 1 Bitcoin Kaç TL?

Kripto Para Teknik Analizi Nasıl Yapılır?

Kripto para teknik analizi yapabilmek için, tüm altcoinlerin arz ve talep durumunun değerlendirilmesi gereklidir. Tercih edilen bir altcoine olan talebinin artması ile birlikte, arza bağlı olarak fiyat yükselişi gözlemlenecektir. Bitcoinlerde talebin artması ile arzda önemli bir düşüş yaşanmakta buna bağlı olarak grafikler yukarı yönlü değişme göstermektedir. Tüm bu nedenlerden dolayı arz ve talep ilişkisi teknik analizi etkileyen önemli bir unsur olacaktır.

Yine Bitcoin analizi için gerekli olan diğer bir bilgi, direnç ve destek noktalarıdır. Direnç noktası herhangi bir altcoinin yükseliş yönünde bulunan bir fiyatı aşmakta zorlanmasıdır. Destek noktası ise, altcoinin düşüş yönünde bulunan bir fiyatın altına düşmekte zorlanmasıdır. Teknik analizde yatırımcının destek ve direnç noktalarını incelemesi, piyasa tahmininin daha etkin olmasını sağlayabilecektir.

Bitcoin Analiz İşleminde Psikolojik Noktaların Önemi

Bitcoin analiz işlemi sırasında psikolojik noktalara da yer verilmektedir. Psikolojik sınırların varlığı teknik analizi yerle bir edebilecektir. Psikolojik sınırlar, yatırımcıların fırsatı kaybetme korkusu ile ortaya çıkmaktadır. Örneğin Bitcoin’de 20 bin dolar seviyesi psikolojik sınır olarak nitelendirilebilir. Birçok yatırımcı fiyatın bu kadar yükselmesi konusunda fırsatı kaybedeceği korkusuna kapılarak Bitcoin alımı yapabilecektir.

Bu noktada psikolojik sınırlar teknik analizi önemli ölçüde etkileyebilecektir. Bitcoin analizi yapılırken, tarihin tekerrür edeceği de unutulmamalıdır. Altcoinlerden herhangi biri rekor kırmış ise bu durum kısa, orta ya da uzun vadede muhakkak bir kez daha tekrar edilecektir. Bu nedenle geçmişteki döneminde mutlaka değerlendirilmesi, analizin bu doğrultuda yapılması gereklidir.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.