Bitcoin Ağı Kullanımı Tüm Zamanların Zirvesine Yaklaşıyor

Bitcoin Ağı Kullanımı Tüm Zamanların Zirvesine Yaklaşıyor

Günlük Bitcoin işlem giriş ve çıkışlarının sayısı Aralık 2017'de en yüksek seviyelerine yükselmişti. Bitcoin ağı 1 Temmuz'da toplam 860.000 işlem girişini gördü. 15 Ocak 2018'deki tüm zamanların en yüksek seviyesi 885.000'e daha önce hiç bu kadar yaklaşılmadı.

Bitcoin Ağı Kullanımı Tüm Zamanların Zirvesine Yaklaşıyor Bitcoin Ağı Kullanımı Tüm Zamanların Zirvesine Yaklaşıyor

Gördüğümüz gibi, Bitcoin’in kullanımı en 2012’den bu yana istikrarlı bir şekilde artmakta ve 2017 yılının sonlarında zirveye ulaşmakta. Ancak daha sonraları düştü ve bu yıl nisan ayında başlayan bir iyileşme, güzel bir U şekli yarattı. Aynı şekilde Bitcoin çıkış işlemleri için de aynı şeyi söylemek mümkün.

2015 yılı ortasındaki yükseliş muhtemelen blok boyutu tartışmaları sırasında gerçekleşti, bu nedenle bazı testler veya başka türlü sahte kullanımlar vardı. Ancak girdiler gibi çıktılar da şu anda yaklaşık olarak aynı seviyede dururken bir milyonun üzerinde bir zirveye doğru sabit bir artış gördü.

Bitcoin İşlemlerinin Büyüyen Kullanımı

Bitcoin Ağı Kullanımı Tüm Zamanların Zirvesine Yaklaşıyor Bitcoin Ağı Kullanımı Tüm Zamanların Zirvesine Yaklaşıyor

Üstteki grafiğin yalnızca son kısmına odaklanırsanız, işlemlerin Nisan ayından bu yana oldukça durağan olduğu görülüyor. Ancak, girdi ve çıktılara baktığınızda, o zamandan bu yana yaklaşık 100.000 daha fazla büyümüş. Bunun şimdi ne kadar yüksek olabileceği, girdi veya çıktı sayısında bir sınır olmasa da net değil. Bir işlemde toplam boyutun ne kadar olabileceğine dair bir sınır vardır.

Yanılmıyorsak, giriş başına 100.000 baytlık bir giriş ve çıkış limiti var. Bu işlem başına 100kb'dir. Daha sonra henüz maksimize etmediğimiz gerçek blok boyutu sınırı var. Bu nedenle sınırın gerçekte yani pratikte ne olduğu belirsiz. Ancak segwit kullanımıyla yaklaşık 2 MB ila 2,5 MB olmalıdır. Şu anda Bitcoin ağı 1,16 MB’da çalışıyor. Bu nedenle popüler adresler üzerinde bir cüzdan uygulaması verimlilik elde edilebiliyorsa, işlemlerin büyük çoğunluğu hala bire bir olacak kadar alana sahip demektir.

David Marcus'un Libra hakkındaki açıklamaları ile ilgili hazırladığımız habere buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Trustnodes

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.