Avrupa Birliği Kripto Para Birimlerini Düzenlemeye Hazır!

Avrupa Birliği Kripto Para Birimlerini Düzenlemeye Hazır!

Bu yıl, kapılarını önceki yıllarda gördüğümüzden daha fazla ülke kripto para birimlerine açtı. Kripto para birimlerine olan talep artmaya devam ederken, Asya ve Afrika'daki ülkeler daha hafif düzenleyici politikalar oluşturmaya ve benimsemeye başladı.

27 üye devletten oluşan siyasi ve ekonomik bir yapı olan Avrupa Birliği, dijital para birimlerinin düzenlenmesi için yeni yönergeler oluşturuyor.

167 sayfalık bir taslakta, düzenleyici yönergeler , stabilcoinler dahil olmak üzere Bitcoin ve diğer Kripto para birimleri için piyasa oynaklığını incelemeye yönelik politikaları özetlemektedir .

Taslak kanunun uygulanması, Avrupa Birliği'nin gelecekte kripto para birimlerinin benimsenmesini kolaylaştırmak için harici adımlar attığı anlamına gelebilir. Bu, AB'yi dijital para birimlerini düzenleyen ilk yargı bölgesi yapacak.

Bitcoin ve Libra en önemli önceli kripto paralar

 

Popüler  Avrupa medyalardan biri olan Euractiv'e göre, Avrupa Komisyonu'nun kripto para birimi yasa teklifi, "sistematik" ve "popüler" dijital para birimleri dahil olmak üzere birçok farklı kripto para birimine odaklanacak.

Facebook'un Libra'sı, Avrupa Birliği'nin başlangıçta yüksek riskli bir stabilcoin olarak etiketlediği ilkinin mükemmel bir örneğidir. Bir örneği Bitcoin'i içeren ikincisi, önerilen düzenleyici politikalara da tabi olacaktır.

Libra ve Avrupa Birliği arasındaki karmaşık ilişki

 

AB'nin dijital para birimlerini düzenleme planlarının haberi ilk olarak Haziran ayında, Komisyon'un finansal hizmetlerden sorumlu başkan yardımcısı Valdis Dombrovskis'in bir kıta olarak Avrupa'nın kripto para düzenlemelerinde yol gösterecek kadar donanımlı olduğunu gözlemlediğinde patlak verdi.

Bundan önce, maliye bakanları 2019'da toplu olarak Libra gibi özel para birimlerinin risk faktörleri kapsamlı bir şekilde analiz edilene kadar Avrupa'da hoş karşılanmayacağı konusunda anlaşmışlardı.

Libra, 2019 yılında ana şirketi olan Facebook tarafından AB'den düşmanca bir karşılama garantisi veren lansmanının duyurulmasından bu yana AB'yi ayakta tuttu. Facebook'un halihazırda aylık 2,7 milyar kullanıcıya hizmet vermesiyle, AB, stabilcoin'in oluşturduğu egemenlik tehditlerinden endişe duyuyor ve bu da ulusun finansmanının istikrarını daha da etkileyebilir.

Kısa bir süre sonra, AB panelinin Avrupa Merkez Bankası tarafından desteklenen bir dijital para birimi oluşturma planları başlattığı ortaya çıktı .

AB ve Libra arasındaki zorlu ilişkiye rağmen, Libra'nın düzenleyici teklife dahil edilmesi, diğer birçok ülkede hala birçok düzenleyici savaşa sahip olan tartışmalı stabilcoin için kapıları açabilecek yadsınamaz bir ilerlemedir.

Avrupa'da kripto için yasal bir çerçevenin çıkarılması, eğer kılavuzlar uzun vadede kalıcı ve elverişli değilse, o kadar önemli olmayabilir. Bununla birlikte, bu kesinlikle bir bütün olarak Avrupa'da yaygın bir şekilde benimsenmenin ilk adımıdır.

Uygulanan yönergelerle, tüm üye ülkelerdeki kripto para birimi girişimleri ve kullanıcılar faaliyetlerine kolaylıkla devam edebilir. Bu nedenle, Avrupa'da kripto para biriminin geleceğinin ümit verici bir şekilde ortaya çıktığı açıktır.

Kaynak: zycrypto.com/

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.