Bitcoin Yorumları: Asya Kıtası'nın Kripto Parayı Sevmesinin 4 Nedeni

Bitcoin Yorumları: Asya Kıtası'nın Kripto Parayı Sevmesinin 4 Nedeni

Bu son birkaç yılda kripto para birimlerinin yükselen değer olması doğal olarak Asya kıtasının insanlarının varlıklarını hızla büyütmek isteyen yatırımcıların dikkatini çekti. Genel olarak kriptolar güçlü performans ve büyük karlar için gerçek potansiyeli olan yatırım araçları olarak görülmektedir.

Bununla birlikte, bölgedeki hükümetler için, kripto hakkındaki soruların cevabını almak kime sorduğunuza bağlı olarak çok basit değildir. Bu onların kafa karıştırıcı para birimlerine yönelik kafa karıştırıcı yaklaşımlarına ve tutumlarına yansıtılmıştır.

Kumar Kültürü

Kore, Japonya, Çin ve Vietnam'ı içeren kültürler tarih boyunca potansiyel kazanımlara yönelik sert risklere karşı koymak zorunda kalmıştır. Japonya çok riskli bir toplum olarak kabul edilmesine rağmen, bu tutum çoğunlukla fiziksel ve sosyal güvenliğe uzanıyor. Japonya’da popüler olan Pachinko - bir tür slot makinesi kumarı var - ve Çin’in kendi başına yönetilen bir parçası olan Macau’nun dünyanın en büyük kumar merkezi olması aynı sebep.

Sınırlı Yatırım Seçenekleri

Bölgedeki ekonomilerin yüksek düzeyde yapılandırılmış, çoğunlukla tekelci doğası gereği, doğru bağlantılar olmadan, yerel halk servetlerini artırmak için sınırlı seçeneklere sahiptir. Dijital para birimleri, sıkı hükümet kontrollerini atlatan yeni ve yabancı pazarlara erişim fırsatı sunuyor.

Asya Kıtasının Kripto Parayı Sevmesinin 4 Nedeni
Asya Kıtasının Kripto Parayı Sevmesinin 4 Nedeni

Madencilik

Kripto madenciliği Çin ve Vietnam gibi yerlerde neden bu kadar çekici? Sebebi ucuz elektrik ve düşük gelirler. Gelişmiş ülkelerde madencilik çok pahalı, bu nedenle madenciler ucuz elektriklerinden yararlanmak için gelişmekte olan ülkelere akın ettiler. Bu da, kripto madencilerini karşılamak için yeni ve daha verimli bir teknoloji yaratan Çinli girişimciler için büyük bir yatırım getirisi yarattı.

Hükumetlerin Değişen Tavırları

Çin hükümetinin kripto ile garip ve nefret dolu bir ilişkisi var. Çoğunlukla Güney Kore, Japonya ve Vietnam'ın yaklaşımına benziyor. Birden fazla kripto para birimi borsasını yasakladılar. Ancak buna rağmen gelecekte kripto para birimlerinin bir tür düzenlemesinin bulunacağını belirtmişlerdir. Çin, blockchain ile ilgili patentlere sahip olma konusunda dünya lideridir. Çin hükümeti, blockchain teknolojisinin gelişimini, ülkeye yurtiçi ve uluslararası alanda avantaj sağlayan yenilikçi teknolojilerin geliştirilmesine odaklanan 13,5 yıllık planına dahil etti.

Güncelleme 1: 17 Temmuz 2019

Bitcoin'in hafif bir iyileşme yolunda nispeten dar aralıklarla işlem gördüğü sıra dışı bir hafta sonundan sonra, Pazartesi günü, boğaların kaybolan 12.000 ABD doları değerini geri kazanma niyetinde oldukları açıkça görülmekte.

Bu direnç seviyesinin oldukça güçlü olduğu kanıtlanacak, ancak, boğalar son günlerde gerçekten de geri çekilmeye tepki olarak kükredi ve 13.800 USD'ye dokundular. Ancak, dün satıcılar bu bölgeyi kıramadıkları için yine de 11.000 ABD Doları seviyesinde güçlü bir destek var gibi görünüyordu. Bugün Kuzey Amerika ticaret saatlerinin sonunda ayılar sadece 24 saatlik en düşük fiyat olan 11,154 USD'ye değeri geriletebildiler.

Bugün en önemli hamle sabah saat 8.45'de gerçekleşti. Gecikmiş alım telaşı mevcut sipariş defterlerini 11.400 USD'den aşağı düşürse de fiyat seviyeleri hemen 11.800 USD'ye yükseldi. O zamandan beri uzun süredir tüccarlar giderek artan talebin tadını çıkarıyor ve Bitcoin şu an Temmuz ayında 12.000 USD'ye çok yakın işlem görüyor. Bununla birlikte, son 24 saatte neredeyse % 6'lık bir artış görüldü.

Ayrıca, “kötü haberlerin” artık kripto fiyatını eskisi kadar kolay bir şekilde olumsuz yönde etkilemediği de görülüyor. Daha dün, yeni Avrupa Merkez Bankası patronu Christine Lagarde - eski IMF başkanı olan Mario Draghi'nin yerini aldı - kripto para birimlerinin doğal dengesizliklere sahip olduğu konusunda yeni bir uyarı yapmıştı. Bu yılın başlarında, bir IMF görevlisi olarak konuşurken, Bitcoin ve kripto'nun “sistemi sallıyor” olduğunu söylemişti:

“Dağıtımcıların ve dağıtılmış muhasebe teknolojisini kullanan herhangi bir şeyin rolünü, kripto, varlıklar, para birimleri ya da her neyse… sisteminizi açıkça sallayan şey olarak adlandırdığınızı düşünüyorum… Sistemi o kadar sallamak istemiyoruz. ihtiyaç duyulan kararlılığı kaybeder. ”

Tüm bu konuşmalar, dünyanın en çok işlem gören dijital varlığının fiyat hareketini engelleyemedi. Bu yüzden bir tehdit değil bir fırsat olarak görülebildi. Çünkü ECB ve dünyadaki diğer merkez bankaları Bitcoin'e daha dostça yaklaşmak zorunda kalabilirler.

Güncelleme 2: 18 Temmuz 2019

Dramatik bir şekilde Bitcoin son birkaç gündür düşüşe geçti. Son trendinde, para 11 K doların üstünde kalmak için hafta sonuna girdi. Ancak, Cumartesi günü toparlanıp geri dönmesi beklenirken daha da aşağılara doğru bir düşüş yaşadı. Bugün, ayılar kaybettiği yere tekrar ulaşılmasını ve bu sefer bu düzeyde kalmasını sağladılar. Son birkaç saat içinde, ayılar Bitcoin fiyatlarını 10.600 $'ın hemen altına düşürdü.

Haberin hazırlandığı sırada Bitcoin yumruğunu geri çekip, kilit destek pozisyonlarından biri olan 10.700 doların üzerine çıkabildi. Ancak bu, son 24 saatte % 5'ten fazla bir düşüş olarak kalıyor. Öyleyse, soru hala akıllarda kalmaya devam ediyor. Bitcoin sahipleri daha fazla düşüş beklemeli mi? Uzun vadeli bir boğa Alex Kruger’e göre evet. Analist, mevcut düzeltmenin Bitcoin’i 10 bin doların altına çekebileceğini düşünüyor.

Başka bir kriptoanalist olan Josh Rager de bu öngörüyü son günlerde destekledi. Lider kripto paranın, 10.500 $ pozisyonunun altına düşerse, bunun daha büyük bir ayı piyasasını tetikleyeceğini ve Bitcoin fiyatlarının 9K $ bölgesine düşeceğini kolayca görebileceğini belirtti. Olumsuz tahminlere rağmen, her iki analist de paranın bu bölgede uzun süre kalacağı konusunda iyimser olmaya devam ediyor. Yatırımcıların biriktiğini ve fiyatların tekrar yükselişe geçeceğini ve muhtemelen en yüksek seviyelerin üzerine çıkabileceğini düşünüyorlar.

Son düşüşün ardından ise Altcoinler de korunmadı. Çoğunluk kilit destek pozisyonlarının altına kaymaya devam ediyor. En popüler kripto para birimlerinden ikisi olan Ethereum (ETH) ve Ripple’in XRP’si sırasıyla % 10 ve % 5’lik bir düşüş yaşadı. Bu, Ethereum'un 245 Doların altına düştüğü ve XRP'nin 0.31 Dolara düştüğü anlamına geliyor.

Güncelleme 3: 19 Temmuz 2019

Bitcoin, Salı günü yılın en büyük günlük değer kayıplarından birini kaydetti ve bu süreçte kısa vadeli bir yükseliş eğilimi değişikliği olduğunu doğruladı. Piyasa değerine göre dünyanın en büyük kripto para birimi (UTC) Bitstamp'ta 9.412.81 $ 'da kapandı. Günlük açılış fiyatından yani 10.848 $' dan % 13.25 düştü. Bu, ilki 27 Haziran’da gözlenen yüzde 13,67 düşüşten sonra 2019’un ikinci en büyük günlük düşüşü. Bu düşüş sonucunda, 9 Temmuz tarihindeki en düşük seviye olan 9,614 $ seviyesinin altına indi.

Medya kuruluşları, son zamanlarda yaşanan düşüşü, Facebook’un Libra projesinin düzenlenmesi ve genel olarak kripto para birimleri için artan çağrılarla ilişkilendirdi. Facebook’un planı Salı günü ABD’nin yapılan bir duruşmada tepkiye uğradı ve senatörler Libra’yı kurgusal ve güvenilmez olarak nitelendirdi. Aynı zamanda sosyal medya devine para aklamayı önleme planları soruldu. Bir hafta önce, Başkan Donald Trump, Bitcoin ve Facebook’un Libra’sına bankacılık düzenlemesi çağrısında bulundu.

Artık yatırımcı topluluğunun birçoğu, Facebook’un Libra projesinin kripto piyasası için hızlı değişimlere sebep olacağı konusunda endişelenmeye başlıyor. Bu değişim muhtemelen Bitcoin’in fiyatını etkileyecektir. Ne de olsa, kripto pazarının lideri, Facebook’un 18 Haziran’da Libra’nın açıklamasının yayınlanmasının ardından sekiz gün içinde 9.000’den 13.880’e çıktı.,

Şimdi Bitcoin ayıları lehine olan oranlarla, kripto para birimi kısa vadede daha derin bir düşüş yaşayabilir. BTC yazılı olarak Bitstamp'ta 9,400 dolar değerinde işlem görüyor.

Salı günü, Bitcoin yükseliş eğilimi düşük formasyonun geçersiz kılınması, 14 günlük nispi güç endeksinde (RSI) aşağı doğru eğimli 5- ve 10 günlük düşüşler ile desteklendi. Ayrıca, fiyatlar Şubat ayının başından bu yana ilk kez 50 günlük MA'nın temel desteğinin altında işlem görüyor. Hem fiyatları hem de ticaret hacmini hesaba katan Chaikin para akışı, son üç hafta içinde alım baskısının önemli ölçüde zayıfladığının bir işareti olarak, pozitif bölgede zorlukla yaşıyor.

Güncelleme 4: 20 Temmuz 2019

Hafta sonu şu ana kadar güçlü bir seyir izleyen Bitcoin son 24 saatte 11.000 ABD doları seviyesini bir kez daha kırmayı başardı. Bununla birlikte, alıcıların o fiyat diliminin üzerinde durmaması ve satıcıların (özellikle Kuzey Amerika'dakiler) hemen harekete geçmesi, fiyatları dünün paritesine düşürmek için ellerinden geleni yapmış olduklarını da gösteriyor.

Sonuç olarak, 10,600 ABD Doları üzerinde çok önemli bir destek var ve şu anda bir duraklama var gibi görünüyor. Pazar spekülatörleri, Bitcoin değerlemesinin hala %1 oranında arttığını görüyorlar. Altcoinler, benzer şekilde, hafta sonları yükselişini düşürürken, Bitcoin ve Bitcoin SV sırasıyla % 4.55 ve % 14.12 artış sağladı ve şaşırtıcı bir şekilde canlanmaya başladı.

Hafta sonu haberleri açısından, olumlu anlamda konuşacak pek bir şey olmadı, ABD hükümetini ortaya çıkmasıyla birlikte piyasada ABD Senatosu'nun Facebook'un Libra Kripto'su hakkındaki yorumları Pazar üzerinde bir etki yarattı. Trump'ın Bitcoin'den bahsetmesi ve Fundstrat'tan Tom Lee gibi bazı analistlerin çıkan bu “kötü haberlerin” ilerleyen zamanlarda Bitcoin için iyi bir haber olabileceğine nasıl inandıklarını zaten çok öncesinden konuşulmaya başlanmıştı. Ancak bu şu an için değil ilerleyen zamanlarda değer kazanacak bir konu.

Hindistan'da, uzun zamandır ortaya çıkan en büyük haber, Hindistan’da kripto için yasal bir yasak olarak olmadığını söyleyen, Hindistan devlet maliyesi bakanı Anurag Thakur’du. Parlamentonun üst meclisindeki bir oturumda Milletvekili Dharmapuri Srinivas’ın, Kripto’nun yasal statüsü hakkında Thakur’a bir soru sordu. Srinivas, yasallık konusundaki sorusunun ardından bilgi ve uygulama konusunda daha fazla açıklama istedi.

Hindistan basını uzun zamandır ülkedeki kriptoların durumu ile ilgili güncellemeleri ve gelişmeleri yazıyor. Ancak henüz net ve kesin bir cevap yok.

Güncelleme 5: 21 Temmuz 2019

Geçtiğimiz Cumartesi gününden bugün şu saate kadar Bitcoin önemli bir düşüş yaşayarak 11.900 dolar seviyesinden 9.500 dolar seviyesine kadar geriledi. Bu düşüşün en fazla yaşandığı saatler ise Cumartesi Türkiye saati ile 23:00 sularıydı. Bu ani düşüş insanların oldukça paniklemesine sebep oldu.

Youtube’un önemli kripto para analistlerinden bir tanesi olan Nicholas Merten bu düşüşe dikkat çekerek, dip nokta olarak 8.500 doları işaret etmekte. Bununla birlikte Merten şu anda Bitcoin satın almak için doğru bir zaman olduğunu da söylüyor. Zira şu anki düşüşü lider kripto para biriminin neredeyse düşebileceği en son noktaya oldukça yakın. Bu da yatırım yapmak isteyen kişiler için doğru bir zaman anlamına geliyor.

Bu sabah itibariyle yukarı doğru bir hareketlenme olsa da lider kripto paranın Cumartesi günü kaybettiği oranı yeniden kazanıp 11.000 dolar sınırına ulaşması biraz zaman alabilir. Bu noktada da büyük paralarla al-sat yapanlar karlı çıkabilirler. Zira belirtilen seviyelere ulaşmak oldukça dalgalı bir süreçten sonra olacak gibi görünüyor. Haberimizin yayına hazırlandığı 19:00 sularında lider kripto para 9.900 seviyelerinde durağan bir hareket gösteriyor.

Merten’in Bitcoin alınması için doğru zaman olduğunu belirtmesinin altında yatan bir diğer sebep de geçmişe bakıldığında, yaşanan bu tarz düşüşlerin hemen arkasından %30 ile %40 arasında bir düzeltme gelmesi. Bu yüzden şu an için Bitcoin satın alınması oldukça karlı olarak değerlendirilmekte. Bununla birlikte 2019 yılı boyunca daha henüz böyle bir düzeltmenin gerçekleşmemesi de beklentiyi arttırmakta. Pazarın düşüş yaşamasından sonraki duraklama ve yeniden toparlanma süreçlerinde yapılan bu tarz düzeltmelerin etkisi büyük şekilde hissediliyor. Merten bu konuyla ilgili olarak önümüzdeki birkaç günün önemini işaret ederken, kar etmek isteyenler için zamanın çok da uzun olmayacağını ekliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.