21 Milyon Bitcoin Üretildikten Sonra Bitcoin Ne Olacak?

21 Milyon Bitcoin Üretildikten Sonra Bitcoin Ne Olacak?

Bitcoin, kripto para dünyasının öncüsü olarak bilinir ve en dikkat çekici özelliklerinden biri, toplamda sadece 21 milyon adet üretilecek olmasıdır. Peki, bu 21 milyon Bitcoin madencilik yoluyla tamamlandığında Bitcoin için ne anlama geliyor?

Bitcoin bir çok uzman tarafından dijital altın olarak nitelendirilmektedir. Bunun temel sebebi bitcoinde altında para basarak üretilen değil, çıkartılan/kazılan özellikleri taşımasıdır. Bu süreçle bağlantılı düşünürsek, altın gibi sınırlı bir kaynağa sahiptir. Toplam bitcoin arzı 21 milyon olarak belirtildi. 4 yılda bir üretim zorluğu arttıralarak son bitcoin 2140 yılında çıkartılacak olması değerlenmesini sağlamaktadır.

Önemli Bilgiler

  • Toplamda çıkarılabilecek sadece 21 milyon bitcoin var.
  • Bitcoin madencileri tüm bitcoinlerin kilidini açtıktan sonra, bitcoin'in protokolü daha büyük bir kaynağa izin vermek için değiştirilmedikçe, sınırı 21 milyonda kalırsa.
  • Bitcoin yatırımcıları, altın gibi, para biriminin sabit arzının, bankaların kontrol altında tutulduğunu ve keyfi olarak güven ortamı yayınlamasına izin verilmediğini ifade edilmektedir.
  • Madenciler, yatırımcılardan işlem ücreti alacağından, bitcoin blok zincirini doğrulamak için hala teşvik ediciliğine devam edecektir.

21 Milyon Arz İle Sınırlı

Toplamda 21 milyon bitcoin var. Madenciler bu çok sayıda bitcoinin kazdıktan sonra, bitcoin'in protokolü daha büyük bir kaynağa izin vermek için değiştirilmedikçe belirtilen sınırlamada kalacaktır. Bitcoin yatırımcıları altın gibi, para biriminin sabit arzının, bankaların kontrol altında tutulduğunu ve keyfi olarak güven ortamı yayınlamasına izin verilmediğini ifade ediyor. Küresel bitcoin arzı sınırına ulaştığında ne olacak? Bu, kripto para takipçileri tarafından oldukça merak edilen bir konudur.

Şu anda, yaklaşık 18.5 milyon bitcoin çıkarıldı ve üç milyondan daha azı dolaşımda yer almaktadır. Kalan bu bitcoin ile ne olacağını ve ağın son belirteçlerini ne zaman ve nasıl çıkaracağını daha iyi anlamak için, madencilik sürecinin bazı ayrıntılarıyla ele alacağız.

En fazla 21 milyon bitcoin olsa da, insanlar özel cüzdanlarını kaybettiklerinden veya özel cüzdan talimatlarını kimseye bırakmadan öldüklerinden, gerçekte dolaşımdaki mevcut bitcoin miktarı milyonlarca daha az olmaktadır.

Bitcoin Madencilik Ödülleri

Bitcoin ağının başlatılmasından bu yana sadece on yıl içinde çıkartılan ilk 18.5 milyon kadar bitcoin ile ve sadece üç milyon daha fazla jetonla, bitcoin madenciliğinin son aşamalarındayız gibi görünebilir. Bu doğrudur, ama sadece belli bir anlamda. Bitcoin'in büyük çoğunluğunun zaten çıkarılmış olduğu doğru olsa da, zaman çizelgesi bundan daha karmaşıktır.

Bir bloğun başarılı bir şekilde doğrulanması üzerine madencileri bir miktar bitcoin ile ödüllendirendirilmektedir. Bitcoin ilk üretildiğinde, ödül 50 BTC idi. 2012'de 25 BTC'ye yarıya indi. 2016 yılında 12.5 BTC'ye geriledi. 11 Mayıs 2020'de ödül 6.25 BTC'ye geriledi. Her geçen 4 yılda ödülün azalması üretimi zorlaştırmaktadır.

Sınırlı bitcoin arzının etkileri

Sıkı ve maliyetli bir madencilik sürecinin sonunda bir bitcoin ödülü tarafından sağlanan teşvik olmadan, madenciler ağı desteklemeye devam etmek için yönlendirilemez. Bunun bitcoin için feci etkileri olacaktır. Madencilik sadece ekosisteme yeni tokenler getirildiği bir süreç değil, aynı zamanda merkezi olmayan blok zincirinin desteklenmesi ve sürdürülmesinin yolu, madenciler çalışmalarını terk ederse, bir merkez bankası veya başka bir otorite yokken büyük olasılıkla merkezileşmeye veya tamamen çökmeye doğru ilerleyecektir.

Son bitcoin üretildikten sonra, madenciler yeni işlemlere aktif ve rekabetçi bir şekilde katılmaya ve onaylamaya devam edecekler. Bunun nedeni, her bitcoin işleminin kendisine eklenmiş küçük bir işlem ücreti olmasıdır. Bu ücretler bugün blok başına birkaç yüz doları temsil ederken, blok zincirindeki işlem sayısı arttıkça ve bir bitcoin fiyatı arttıkça blok başına binlerce dolar veya daha fazlasına yükselebilir.

Diğer Önemli Noktalar

Bitcoin madencileri son bitcoini çıkarması 100 yıl daha geçeceğini belirtmek gerekir. Gerçekte, 2140 yılı yaklaştıkça madenciler yıllarca, çıkarılacak son bitcoin'in sadece küçük kısımları olan ödüller almak için harcayacaklar. Ödül büyüklüğündeki dramatik düşüş, madencilik sürecinin 2140 son tarihinden önce tamamen değişeceği anlamına gelmektedir.

Bitcoin ağının kendisinin şimdi ve o zaman arasında önemli ölçüde değişebileceğini öngörmek önemlidir. Sadece on yıl içinde bitcoin'e ne kadar olduğunu düşünürsek, sert çatallar, yeni protokoller, yeni kayıt ve işleme yöntemleri ve diğer birçok faktör madencilik sürecini etkileyebilir.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.