Bitcoin (BTC) HaberleriKripto Para Haberleri

Bitcoin Devlet Güvencesi Var Mı? | Bitcoin Garantisi Var Mı?

Yıllar geçtikçe insanların yatırım araçları da farklılık göstermeye başladı. Geleneksel para yöntemlerini savunan yatırımcılar ile kripto para piyasalarına güvenen yatırımcılar arasında Bitcoin garantisi var mı sorusu sıklıkla konuşulmaktadır. Ekonomi piyasalarını yakından takip eden kişiler arasında kripto varlıklar için görüş ayrılıkları mevcuttur. Fakat bunca görüşe rağmen kripto paraların artık günlük yaşamın bir parçası olmasını engelleyememiştir.

Bitcoin Garantisi Var Mı?

Bitcoin, geleneksel para birimleri gibi elle tutulamamaktadır. Tamamen sanal dünyada herhangi bir aracı olmadan para transferi yapılabileceği gibi tamamen güvenilir ve açık işlemlerle de yapılabilir. Kripto paraların tamamı şifrelenmiştir ve dijital bir para birimidir. Kripto paralar, transfer edilebileceği gibi takasta edilmektedir. Coinlerinizi dijital cüzdanınızda saklayarak işlem yaptığınız borsada paraya dönüştürebilirsiniz.

Kullanıcının kararlarına bağlı olarak el değiştirebilen kripto paralar, devlet tarafından üretilmezler. Bu paraların bir merkezi bulunmamaktadır ve bankacılık sistemlerine dahil değillerdir.

Bitcoin Devlet Güvencesi Var Mı?

Dijital paralar ile ilgili piyasada hala güvensizlik mevcuttur. Bu güvensizlik ise akıllara Bitcoin yasal mı? sorusunu getirmektedir. Pandemi nedeniyle insanların daha fazla yöneldiği kripto paralar, işlemler yasal sınırlar çerçevesinde yapılmaya başlandığı için daha fazla dikkat çekmeye başladı. Kripto paralar yatırımcılarına güzel kazançlar sağladığı gibi elindeki yatırımları da kaybetmelerine neden olabilmektedir.

Ülkemizdeki hukuk sistemine göre devlet Bitcoin için herhangi bir güvence vermemektedir. Fakat Bitcoin alım ve satımı ile ilgilide herhangi bir yasal mevzuat bulunmamaktadır. Bu durum da kripto paralar için olumsuz haberlerin artmasına zemin hazırlamaktadır.

Türkiye’ de Kripto Para Piyasası Düzenlemeleri Neler?

Türkiye’ de kripto para kullanıcı sayısı oldukça fazladır. İşlemlerin kuralına uygun bir şekilde olması ve için yeni çalışmalar yapılmaktadır. Kripto para işlemlerinde güvenlik ve fiyatlandırma konusunda yeni düzenlemeler olacağını belirtmek isteriz.

Düzenlemenin yapılacağı ortaklar ile görüşülüp ortaya bir taslak çıkarılacak böylece çalışmalar daha hızlı ilerleyecektir. TBMM’ nin gündemine gelmesi düşünülen kripto para piyasası düzenlemeleri sayesinde denetimlerin artmasına da olanak sağlayacaktır. Böylece kripto paralar üzerinden vergi alınmasının da önü açılmış oluyor.

Yasa dışı paraların piyasaya girmesini önlemek için yeni düzenlemeler yapan Çalışma Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı ortak çalışarak çalışmalarına devam ediyor. Denetimler artınca sektörde hizmet verecek şirketlerde de belli şartlar aranacaktır. Bu şartları sağlayan kuruluşlar ile devam etmek daha güvenli olacaktır.

Siz yatırımcıların bilmesi gereken en önemli hususlardan biride kripto paraların çalıştığı sistemler, merkezi para ve bankacılık sistemleri ile ortak çalışmadığıdır. Bu nedenle kripto para almak istediğinizde direk bankalardan satın alamazsınız.

Kripto Para Hangi Bankadan Alınır?

Yatırımlarını dijital paralar üzerinden gerçekleştiren kullanıcıların en merak ettiği sorulardan birisi de  kripto para hangi bankadan alınır sorusu diyebiliriz. Ne yazık ki ülkemizdeki bankalardan kripto para satın alamazsınız. Fakat kripto para birimlerini banka aracılığı ile satın almak istiyorsanız kesinlikle bir borsa aracılığı ile almalısınız. Borsalardan satın almak istediğinizde de bazı hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu hususlardan en önemlisi satın alacağınız borsanın güvenli olması gerekmektedir. Binance, Paribu, BTCTurk gibi borsalar kullanıcılar tarafında güvenli bir şekilde kullanılmaktadır.

Çalıştığınız bankadaki mevduat hesabınızdan işlem yapacağınız kripto para borsasına para aktararak yatırım işlemlerinize devam edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
reklam