Bitcoin (BTC) HaberleriKripto Para Haberleri

Bitcoin ETF’i İçin SEC’den Çok Önemli İlk Adım

VanEck tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan Bitcoin ETF başvurusu, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından, resmen tanındı.

] }

Kripto para piyasalarında, özellikle kurumsal yatırımcıların uzun süredir beklediği Bitcoin (BTC) ETF’i için önemli bir adım atıldı.

Kurumsal yatırımcılar, şimdilerde yalnızca bir dijital varlık yönetim şirketi olan Grayscale şirketi gibi firmalar aracılığı ile Bitcoin alım – satımı yapabiliyordu ancak Bitcoin ETF’i ile yatırımcılar doğrudan, menkul kıymetler borsaları üzerinden Bitcoin işlemleri yapabilecek. VanEck tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan Bitcoin ETF başvurusu, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından, resmen tanındı.

İlgili Makaleler

Söz konusu başvurunun, SEC takvimine 15 Mart tarihinde girdiği ve o tarihten itibaren Bitcoin ETF’i için geri sayımın başladığı öğrenildi. 2019 yılında da birçok şirket tarafından SEC’ye Bitcoin ETF’i adına birçok başvuru yapılmıştı ancak bu başvurların hiçbiri kabul edilmemişti. Değişen şartlar ile birlikte SEC’nin kararı da sonunda değişti.

SEC Daha Önceki Başvuruları Reddetmişti

 

SEC’nin, VanEck’in Bitcoin ETF’ini kabul etmesinin etkenleri arasında, Bitcoin’in değer artışları ile birlikte, piyasa değerini de 1 trilyon doların üzerine çıkarmış olması olabilir.

Zira bu gelişme ile birlikte kripto para piyasaları daha köklü ve daha olgun bir hale geldi ve SEC bunu göz ardı etmemiş olabilir. SEC önceki yıllarda yapılan başvuruları piyasanın yeterince olgun hale gelmemesi, manipülasyon ve volatilite sebepleri ile reddetmişti. Şimdilerde bu sebepler arasından etkin şekilde sadece volatilitenin aynı kaldığını söylemek mümkün. SEC’nin onayı sonrası, kurumsalların Bitcoin ilgisinin artacağı düşünülüyor.

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu