Bitcoin (BTC) HaberleriEkonomi Haberleri

Bitcoin Düşmeye Devam Ediyor! Kritik Seviye Kırıldı! Şimdi Ne Olacak?

Kripto piyasasındaki katliam bugün de devam etti ve vadeli işlemler sektöründe yaklaşık 300 milyon dolarlık tasfiyeye yol açtı.

300 Milyon Dolarlık Tasfiye

Herhangi birinin “ tasfiye ”nin ne olduğunun farkında olmaması durumunda, türev alım satım işlemlerinin işleyişine kısaca bir göz atmak en iyisidir.

Bir yatırımcı bir kripto vadeli işlem sözleşmesi açtığında, önce marj adı verilen bazı başlangıç ​​teminatlarını ortaya koymak zorundadır.

Bu marj karşısında, hamil , genellikle başlangıç ​​pozisyonunun birçok katı olan bir kredi olan “ kaldıraç ”ı tercih edebilir .

Kaldıracın avantajı, kriptonun fiyatının (sözleşmenin amacı) yatırımcının bahis yaptığı yönde hareket etmesi durumunda, kârın yalnızca ilk pozisyonun kazancından çok daha fazla olmasıdır.

Bununla birlikte, fiyat ters yönde hareket ederse, kayıplar da kaldıraçla aynı miktarda büyütülür, bunun tersi de geçerlidir.

Başlangıç ​​marjının belirli bir kısmı bu kayıplar tarafından tüketildiğinde, döviz pozisyonu zorla kapatır. İşte tasfiye budur.

Şimdi, kripto piyasasında son bir gündeki vadeli işlem tasfiyeleriyle ilgili veriler:

Yukarıdaki tabloda görebileceğiniz gibi, kripto vadeli işlemler piyasasında son 24 saat içinde yaklaşık 287 milyon dolar boşaldı.

Bunun dışında, yalnızca son on iki saat içinde yaklaşık 241 milyon dolar değerinde tasfiye gerçekleşti. Son dört saat, neredeyse 64 milyon dolarlık büyük tasfiyeler gördü.

Son gündeki kaldıraç oranı, yaklaşık 80 bin vadeli işlem pozisyonunu içeriyordu ve bunların %71’i uzun vadeli yatırımcılara aitti.

Bu gerçek, tasfiyelerin çoğunluğunun bugün daha fazla katliam gözlemleyen kripto piyasası tarafından tetiklendiği için mantıklı.

Bu tür büyük tasfiyeler piyasada nadir değildir. Bunun birkaç nedeni var; ilki, madeni paraların çoğunun oldukça değişken olmasıdır.

Diğer neden ise, birçok türev borsasının oldukça büyük miktarlarda, hatta bazen ilk pozisyonun 100 katı kadar kaldıraç için seçenekler sunmasıdır.

Kripto paranın değişken doğasıyla birleşen yüksek kaldıraç, vadeli işlem piyasasını bilgisiz tüccarlar için riskli bir bölge haline getirebilir.

BTC Fiyatı

Yazma sırasında, Bitcoin’in fiyatı son yedi gün içinde %38 düşüşle 17,6 bin dolar civarında işlem görmektedir. Geçen ay, kripto %37 değer kaybetti.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
reklam