BNB Chain, sıfır bilgi kanıtlı ölçekleme teknolojisini duyurdu

BNB Chain, sıfır bilgi kanıtlı ölçekleme teknolojisini duyurdu

Binance'in Katman 1 BNB zinciri, zkBNB adını verdiği kendi sıfır bilgi (ZK) kanıtlı ölçekleme teknolojisini duyurdu.

Binance'in Katman 1 BNB zinciri, zkBNB adını verdiği kendi sıfır bilgi (ZK) kanıtlı ölçekleme teknolojisini duyurdu.

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin'in 'Endgame' makalesinde vurguladığı gibi, sıfır bilgi kanıtları, merkezi olmayan blok zinciri ölçeklenebilirliği için uygun uzun vadeli çözümlerden biridir . Ayrıntıları açıklamaya gerek kalmadan belirli bilgilerin doğrulanmasını sağlamak için matematiksel kanıtları kullanan, gelişmekte olan bir ölçeklendirme ve gizlilik teknolojisidir.

BNB Zinciri, en yaygın olarak benimsenen Katman 1 blok zincirlerinden biridir ve 5,4 milyar dolardan fazla toplam kilitli değere (TVL) ev sahipliği yapar ve bu yazı itibariyle DeFiLlama'ya göre tüm zincirlerde 3. sırada yer alır.

ZkBNB'nin amacı, saniye başına daha hızlı işlemler (TPS), kesinlik, daha düşük işlem maliyetleri ve "böylesi daha önce görülmemiş ölçeklenebilirlik" için ZK SNARK'lar olarak bilinenleri kullanırken temel katmanından güvenliği korumaktır. BNB Zinciri, yayın makalesinde dedi.

Sıfır bilgi kanıtları yeni bir teknoloji değildir. Aslında, sıfır bilgi kanıtları, 1985 yılına kadar uzanan 30 yıldan fazla bir süredir var .

Bununla birlikte, kripto para birimlerinde ZK kanıtlarının uygulanması nispeten yenidir. ZK SNARK'lar ilk olarak bir bitcoin çatalı olan Zcash tarafından uygulandı ve son zamanlarda yüksek güvenlik garantileri ve uzun vadeli ölçeklenebilirlik için geçerliliği olan kanıtlar için eliptik eğriler kullanması nedeniyle ilgi gördü.

BNB'nin işaret ettiği sorunlardan biri, işlemlerin işlenmesi ve sonuçlandırılması için uzun gecikmelerdir. zkBNB'nin daha iyi işleyen uygulamalar ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi için elverişli olan işlem kuyruklarını önemli ölçüde azaltacağını iddia ediyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.