Balina Nedir? Balinalar Piyasayı Nasıl Etkiler?

Balina Nedir? Balinalar Piyasayı Nasıl Etkiler?

Kripto para ile uğraşanlar için balina terimi sıklıkla duydukları bir terimdir. Her ne kadar ilk anda kulağa garip gelse de kripto para piyasası üzerinde yaptıkları aslında bir balinanın yaptıkları ile tam olarak aynı. Bitcoin'in ortaya çıktığı 2009 yılından bu yana pek çok kişi ya da kurum balina halini almış durumda.

Balina Ne Demek?

Balinalar ellerinde çok büyük kripto varlıklar bulunan kişi ya da topluluklara verilen bir isim. Bu kişiler okyanus olarak tabir edilen kripto ekosistemi içinde büyük oyuncu yani balina konumundalar. Okyanusta bulunan balinalar ellerindeki büyük varlıklar ile piyasanın gidişatına kolaylıkla etki edebiliyorlar. Bitcoin'in yaratıcısı olarak bilinen Satoshi Nakamoto şu anda bilinen en büyük balina konumunda. Bunun sebebi ise elinde tam 1 milyon adet Bitcoin bulunması. Kendisinin kim olduğu henüz net olarak bilinmese de istediği zaman alım-satım yaparak piyasayı kolay bir şekilde manipule etme gücüne sahip.

Balinalar Nasıl Anlaşılır?

Piyasada balinaların kimler olduğunu anlamak için çeşitli yazılımlar mevcut olsa da bu konu net sonuçlara ulaşmak oldukça zor. Bazı kişiler piyasa hareketlerini gözlemleyip yapılan büyük işlemlerin balinalar tarafından yapıldığını söyleseler de bu tahminden öteye gidemiyor.

Bazı durumlarda sipariş defterleri incelenerek büyük işlemler yapıldığı ve bu işlemlerin balinalar tarafından yapıldığı tahmin ediliyor. Yine piyasa son derece sabit bir düzeyde ilerlerken birden bire Volatilite ve fiyatta yüksek ve ani artış gözlemlenirse bunun da balinalar tarafından yapıldığı tahmin edilebilir. Balinalar bazen yüksek satış emirleri girerler. Bu sayede de sipariş defterlerini takip eden kişilerin ilgisini çekerek bu kişilerin ortamda bir balina olduğunu ve kripto paranın oranında ani bir hareketlenme olacağını düşünmelerini sağlarlar. Böylelikle bu kişiler işlem yaparlar. Ancak bir süre sonra balinalar girdikleri bu işlemi iptal ederler ve piyasayı yanıltarak hareketlenmesini sağlarlar. Bu da balinaların varlığını görmek için yeterli olacaktır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.