Ekonomi Haberleri

Benzinde Önemli Artış Bekleniyor, Ne Kadar Zam Gelecek?

Uluslararası piyasalarda Brent petrol yüzünden benzin ve motorin fiyatlarında artış yaşanıyor

] }

Uluslararası piyasalarda Brent petrol yüzünden benzin ve motorin fiyatlarında artış yaşanıyor. İç piyasa kapsamında da dolar kuru yukarıya doğru hamle yaptığı için akaryakıtta art arda zamları gündeme getiriyor. En son 18 kuruş zamlanan motorinde 24 saat ara sonrasında bu sefer de 11 kuruş artış bekleniyor. Benzin için de 25 kuruş zammın gelmesi gündemde.

Eşel mobil uygulaması kapsamında devlet, motorin ve otogazda zam ihtiyaçlarını bir süredir ÖTV’den karşılıyor. Bu durumda pompa satış fiyatları sabit oluyor ve fiyat değişmiyor ama devletin daha sonra almak üzere borcu bulunuyor. Bu kapsamda halihazırda devletin alacağı benzinde 53, motorinde 59 kuruş seviyesine ulaşmış durumda. Yeni zamlar ile birlikte ÖTV’den alınacak çok daha fazla artış gösterecek.

Pompa Ücretine Yansıtılmıyor

Devlet, eşel mobil uygulaması kapsamında akaryakıtta gelen zamları pompaya yansıtmıyor ve bunu ÖTV alacağı olarak uyguluyor. Halihazırda ÖTV’den alacağı olan devlet, yeni zamlar ile birlikte motorinden 70 kuruş, benzinden ise 78 kuruş alacağı olacak. Hafta sonu gelmesi beklenen zamlar karşısında ÖTV kapsamında devletin alacağı borç oldukça artmış oluyor.

Zamların pompaya yansıtılması halinde benzin yeni bir rekora ulaşarak 8 TL’yi geçecek ve motorin de 7,5 TL bandına gelecekti. Eşel mobil uygulaması kapsamında artış pompa fiyatlarına yansıtılmıyor ama devlet bu fiyatı ÖTV kapsamında yurttaşlardan alıyor. Bu durumda akaryakıt zammı yine uygulanmış oluyor.

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu