Altın HaberleriDolar HaberleriEkonomi Haberleri

BDDK müdahalesinin ardından Altın ve Dolar fiyatları sert düştü

Dolar kuru 17,38 seviyesinden 16,88 TL seviyesine düşmesinin ardından vatandaşlar dolar niye düştü müdahale mi edildi sorgulaması yapıyor.  Hazine ve Maliye Bakanlığı, BDDK ve diğer kurumların hızla yükselen dolar kuruna yönelik yükselişi frenleme adımları devam ediyor. Dün geceden beri düşmeye devam eden döviz kuruna yönelik Dolara müdahale mi edildi? Dolar neden düşüyor sorularının yanıtı uzmanlar tarafından cevaplandı.

Altın ve dolar fiyatları neredeyse her gün rekor kırdığı bu günlerde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)’nın TL kredi kullanım düzenlemesinin ardından Gram altın fiyatı 992 lira seviyesinden işlem görürken piyasalar son işlem gününde dolar/TL kuru ise 17.50 civarından sert düşerek 16.88 lira seviyesine indi.

Piyasalarda yaşanan belirsizlik devam ederken dolar ve altın fiyatları yükselişine ani fren olarak BDDK TL kredi kullanım düzenlemesiyle son buldu. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faiz kararı sonrası gram altın fiyatı 1023 liradan 1019 liraya düşmüştü.

BDDK dün duyurduğu finansal istikrarın güçlendirilmesine yönelik yeni önlem paketi anında tepki verdi.

DOLARA MÜDAHALE Mİ EDİLDİ

BDDK’nın son aldığı karar doğrultusunda; Bankalar ve finansal kuruluşlar hariç olmak üzere bağımsız denetime tabi şirketlerin yabancı para likiditelerinin (altın, efektif döviz ve bankalardaki döviz mevduatları dahil) kredi başvuru tarihinde 15 milyon TL’yi aşması durumunda, Bu şirketlerin yabancı para likiditelerinden hangisi daha düşükse, cari mali tablolara göre, toplam aktiflerinin veya son bir yılın net cirosunun yüksek olanı %10’u aşarsa, bu şirketlere TL cinsinden yeni ticari nakdi kredi açılmamasına karar verilmiştir. Talep, karar tarihinden sonra uygulanmak üzere Kurulun aksine bir karar verilinceye kadar geçerlidir.

BDDK KARARI SONRASI PİYASALAR ÇAKILDI

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu kararı sonrası piyasaların ilk tepkisi döviz ve altın fiyatlarında sert düşüş yaşamasına neden oldu. Dolar/TL kuru, yaklaşık yüzde 5 civarında düşüşle 16,47 seviyelerine inerek 6 Haziran’dan bugüne en düşük seviyeye indi.

GRAM ALTIN ERİDİ

BDDK düzenlemesinden sonra altın fiyatları bir anda 36 lira eridi. Altının gram fiyatı 982 liraya düştü. Geçen yıl 20 Aralık öncesi 1062 TL ile rekor kıran altının gramı 982 liraya geriledi. Ancak piyasa kapanışından sonra açıklanan yeni uzlaşmaya ilişkin fiili fiyatın Pazartesi gününe yansıması bekleniyor.

İşte 25 Haziran altın fiyatları:

• Gram altın: 991 alış, 992 satış
• Çeyrek altın: 1.604 TL alış, 1,668 TL satış
• Yarım altın: 3,203 TL alış, 3,337 TL satış
• Cumhuriyet altını: 6,409 TL alış, 6,627 TL satış

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
reklam