Altın HaberleriDolar HaberleriEkonomi Haberleri

BDDK Kararı Piyasayı Etkiledi! Dolar ve Altın Düşmeye Devam Edecek mi?

Haftanın gündemine ise BDDK tarafından alınan yeni karar damga vurdu. BDDK, bağımsız denetime tabi olan şirketlerin ticari kredi kullanımlarına, belirli şartlara bağlı olarak sınırlama getirdi

Bu hafta Cuma günü Dolar ve altın için piyasaya yansıyan düşüşler ardından, yatırımcılar piyasa verilerini daha yakından takip etmeye başladılar. Haftanın gündemine ise BDDK tarafından alınan yeni karar damga vurdu. BDDK, bağımsız denetime tabi olan şirketlerin ticari kredi kullanımlarına, belirli şartlara bağlı olarak sınırlama getirdi. İşte detaylar…

BDDK’dan Şirketlere Yönelik Kredi Sınırlandırması!

BDDK tarafından duyurulan yeni karar göre, bankalar ve finansal kuruluşlar hariç bağımsız denetimi yapılan şirketler, iki şartı ihlal ediyorlarsa ticari kredi kullanamayacaklar.

İlk olarak, şirketin yabancı para cinsinden nakdi varlıklarının 15 milyon TL üzerinde değere sahip olmaması, ikinci olarak yabancı nakdi paralarının şirketin son 1 senelik net satış hasılatlarından en büyük olanın yüzde onunu aşması gerekiyor. İfade edilen şartların tam tersi bir durumda şirketler nakdi ticari kredi kullanamayacaklar.

Dolar, Altın İçin Asıl Fiyatlanma Pazartesi!

Ekonomistler, BDDK kararı ardından döviz kurunda kaçınılmaz etkilerin elbette görüleceğini belirttiler. Ancak Dolar’ın TL karşısında değer kaybetmesine yönelik hareketlerin uzun vadede devam edemeyeceğini tahmin ediyorlar. Uzmanlara göre, kurlar bir süre için düşük oranlı düşüşe sahne olacak.

Terra Yatırım, tarafından ise düzenlemeye ilişkin aşamaların izlenmesi halinde kuru sabit tutabilmek için daha farklı ve sert önlemlerin gerekebileceği belirtildi. Uzmanlar Dolar ve altın için gerçekçi fiyatlanmaların aslında bir sonraki hafta başında, piyasaların açılmasıyla kayda geçeceğini açıklıyorlar.

Dolar, Altın Fiyatları Ne Oldu?

BDDK’nın yeni kararını duyurması ardından Dolar, TL karşısında değer kaybetti. Kısa vade içerisinde altın fiyatlarında da değer kaybı tabloya geldi. BDDK’nın finansal istikrarı destekleme amacıyla aldığı karar ardından Dolar, 6 Hazirandan buyana tabloya gelen en düşük düzeyi gördü. Kurda ilk adımda %5 oranında bir gerileme oluştu.

25.06.2022’de saatler 12:33 olduğunda Dolar/TL kuru değeri 16.88 lira olarak tabloya geldi. Dolar, %2.70 oranında değer kaybederken, gram altın ise %2.31 oranında düşüşü gündeme taşıdır. Gram altın alış fiyatı 991.58 lira, satış fiyatı ise 992.35 lira oldu.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
reklam