Ekonomi Haberleri

Az Riskli Kredi Notuna Kredi Veren Bankalar 2022 (Güncel Liste)

Az riskli kredi notuna kredi veren bankalar TEB, ING, Akbank’tır. İlgili bankalar az riskli kredi notu sahiplerine yine de belirli şartlar kapsamında kredi sunmaktadır. Eğer kredi notunuz az riskli puan sınıflarına dahilse, aylık düzenli bir geliri beyan ederek bankalardan kredi talep edebilirsiniz. Aylık gelir, maaş tutarınız talep ettiğiniz krediyi karşılayabilecek bir seviyede ise az riskli kredi notuna sahip olmanıza rağmen başvurulardan onay alma olasılığınız devam eder. Konuya ilişkin tüm detayları içeriğimizin devamından öğrenebilirsiniz.

Kredi Notu Risk Gurupları Nelerdir?

Kredi notu risk gurupları hakkında bilgiler aşağıdaki gibi sıralanır:

  • Kredi notu 0 olan bir kişi riskli müşteri gurubunda yer alır. Ancak kişinin geliri yüksekse veya ipotek, kefil gösterebiliyorsa kredi kullanma ihtimali bulunur.
  • Kredi notu 1 ile 699 puan arası olanlar, en riskli müşteri gurubu olarak görülürler ve kredi kullanma olasılıkları oldukça düşüktür.
  • Kredi notu 700-1099 arası olanlar, orta riskli müşteri gurubunu oluştururlar. Bu kişiler bankalardan kredi talep ettiklerinde gelir bilgileri incelenir ancak kredi onayı alma olasılıkları çok düşüktür.
  • 1100 ile 1499 arası kredi notu sahibi kişiler, bankalarca az riskli kredi notuna sahip müşteriler olarak tanımlanırlar. Az riskli kredi notu sahipleri aylık düzenli gelire sahiplerse kredi kullanabilirler.
  • 1500-1699 arası kredi notu sahipleri, iyi müşteri sınıfını oluştururlar, kredi onayını alma ihtimalleri oldukça yüksektir.
  • Kredi notu 1700-1900 arası olanlar, çok iyi müşteri kategorisine dahil olurlar. Bu kişilerin kredi kullanım onayını rahatlıkla alırlar.

Bankalarca, bilgileri sıralanan risk gurupları dikkate alınarak kredi sunulmaktadır.

Az Riskli Kredi Notuna Ne Kadar Kredi Çıkar?

Az riskli kredi notuna ne kadar kredi verilir? sorusuna yanıt arayanlar öncelikle aylık gelir bilgilerini değerlendirmelidirler. Az riskli yani 1100-1499 puan arası kredi notu olanalar, bankalardan aylık gelirlerinin yarısını geçmeyecek taksitlerden oluşan bir krediyi talep edebilirler.

Örneğin kredi notu 1100-1499 arası olan bir kişi aylık 5.000 TL gelire sahipse, taksitleri 2.500 TL’yi geçmeyecek bir tüketici kredisine başvuru saplayabilir. Diğer bir ifadeyle aylık geliri 5.000 TL, kredi notu az riskli banka müşterileri, bankalarından 50 bin TL limitli ihtiyaç kredilerini alabilirler. Başvuru değerlendirmelerinde daha önce kullanılan kredi ve kredi kartı borçlarının ödenme düzenliliğinin incelendiği de unutulmamalıdır.

800 Puana Kredi Veren Bankalar

800 puana kredi veren bankalar, genel olarak kefil veya ipotek talep ederler. Bankacılık sisteminin kriterleri ele alındığında 800 puanlık kredi notuna sahip kişilerin kredi başvurusunda onay alma olasılıkları oldukça düşüktür. Ancak, 800 puan sahipleri bankalarla bizzat görüşme yaparak kefil veya ipotek göstermeleri halinde ne kadar kredi kullanabileceklerini öğrenebilirler. 800 gibi düşük bir kredi puanı ile başvurudan onay alınabilmesi tamamen bankaların inisiyatifine bağlıdır.

Faizsiz Kredi Veren Bankalar 2022 (Sıfır Faizle Kredi)

3 Ay Ertelemeli Kredi Veren Bankalar 2022 (Güncel Liste)

Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar 2022

1200 Kredi Notu ile Kredi Veren Bankalar

Az riskli kredi notuna kredi veren bankalar, kredi notu 1200 olan kişilerden gelir belgesi veya maaş bordrosu talep ederler. 1200 kredi notu ile kredi sunan bankalar, sigortalı bir işte çalışan, aylık düzenli gelire sahip olan müşterilerine genellikle 20 bin TL limitli ihtiyaç kredilerini sunarlar.

Az Riskli Kredi Notu Olanlara En Avantajlı Krediler

Az riskli kredi notu için en avantajlı krediler 15 bin TL limit ve 36 ay vade kapsamında sunulmaktadır. Vade süresi, faiz oranı ve aylık ödeme taksitleri ele alındığında az riskli kredi notu sahipleri için en avantajlı krediler şu şekilde sırlanır:

  • Az riskli kredi notuna rağmen düzenli aylık gelire sahip kişiler ING Bank’ın 15 bin TL limitli ihtiyaç kredisine başvurabilirler. ING Bank’ın 15 bin TL ihtiyaç kredisi 36 ay vade ve %3.19 faiz oranı kapsamında verilir. Aylık taksitleri 775 TL iken toplam geri ödemesi 27.960 TL olarak yapılır.
  • Kredi notu 1100 ile 1499 arası olanlar, düzenli maaşa sahiplerse TEB Bankasının 15 bin TL limitli tüketici kredisine başvuru yapabilirler. TEB’in 15 bin TL ihtiyaç kredisi 36 ay vade, %2.15 faiz oranı kapsamında sunulur. Aylık ödeme planı taksitleri 645 TL, toplam geri ödeme tutarı 23.284 TL’dir.
  • Az riskli kredi notu olanlar, Akbank’ın 15 bin TL’lik, 36 ay vadeli, %2.18 faizli kredine başvuru yapabilirler. Bu kredinin aylık taksitleri 648 TL, toplam geri ödeme tutarı 23.415 TL’dir.

Az riskli kredi notuna kredi veren bankalar arasındaki ING, Akbank ve TEB, kredi 1100-1499 arası olan ancak gelir beyan edebilen müşteri gurupları için avantajlı şartları sunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
reklam