Arjantin, Bankaların Dijital Varlık Sunmasını Yasakladı

0

Arjantin Merkez Bankası, müşterilerine dijital varlıklar sunmak isteyen bankalara ve finansal kurumlara battaniye yasağı getirildiğini duyurdu. Duyuru, ülkenin bankalarından ikisinin kripto tekliflerini açıklamasından birkaç gün sonra geldi.

Bloomberg tarafından yayınlanan habere göre, 2 Mayıs’ta customers customers, müşterilerin yatırım portalları aracılığıyla kripto ticareti yapmalarına izin vermeye başlama planlarını açıkladı. Şimdi, merkez bankası, bankaların düzenlemediği varlıklar için ticaret hizmetleri sunmasını yasakladı. Ayrıca bankalara ‘hem iç talebin hem de ihracatın gerektirdiği yatırım, üretim, pazarlama, mal ve hizmet tüketiminin finansmanı’ konusuna odaklanmaları tavsiyesinde bulundu.

Chainalysis’e göre Arjantin, en yüksek kripto benimseme oranına sahip ilk on ülkeden biri. Ülkenin yüksek enflasyon oranı ve döviz krizi göz önüne alındığında bu şaşırtıcı değil. Sadece 2019’te Arjantin’in enflasyonu % 53,8’e yükseldi. Bu nedenle, birçoğu tasarruflarını korumak ve değerini korumak için kripto para birimine başvurdu.

Ancak, Mart ayında Arjantin hükümeti, ülkedeki dijital varlıkların kullanımını engelleyeceğini belirtti. IMF ile olan borçlarını yeniden yapılandırırken, kara para aklamayı, kayıt dışılığı ve arabuluculuğu önlemek için kripto para birimlerinin kullanımını engelleme sözü verdi. Bu adımların ülkenin mali durumunu daha da güçlendireceğine inanılıyordu.

Dijital Varlık Yasağı Uyarısı

BCRA tarafından yapılan basın açıklamasına göre, yasak dijital varlıkların işlem görmesiyle ilgili riskleri azaltmayı amaçlıyor. Ayrıca, fiyatları kripto para birimlerinin oynaklığına bağlı olan varlıkları da yasakladı. Banka daha önce dijital varlıkların olası etkileri ve riskleri konusunda ülke çapında bir uyarı vermişti.

Tespit edilen riskler arasında yüksek oynaklık, siber saldırılar ve dolandırıcılık, kara para aklama, platformların düzenlemeye uyulmaması ve güvencelerin bulunmaması yer almaktadır. Ayrıca, yatırım ve dijital varlıklarını kullanarak sağduyu tavsiye etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

] }