Ekonomi Haberleri

Altın ve Gümüşte Devlet Hakkı Oranları Açıklandı

Altın ve gümüş için devlet hakkı konusunda üretim kısmını da etkileyecek olan sürecin sonuna gelindi.

] }

Altın ve gümüş için devlet hakkı konusunda üretim kısmını da etkileyecek olan sürecin sonuna gelindi. Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü MAPEG ile görüşen üreticiler devlet hakkı olarak ödenecek olan bedelin hesaplanmasında anlaşmazlığı giderdiler. Bu bağlamda 3 Eylül 2020 tarihine kadar üretilecek olan altında yüzde 11 oranında, gümüşte ise yüzde 7 oranı üzerinden devlet hakkı ödemesi yapılacak. 4 Eylül tarihinden sonraki dönemler için ise üretimde altında yüzde 13,75 gümüşte ise yüzde 8 oranında hesaplama yapılacak. Ayrıca kaynaklara göre MAPEG ile gerçekleşen görüşme sonrasında söz konusu oranlar karşılıklı olarak kayıt altına alındılar. Türkiye’de geçen yılda, altın üretiminde 42 ton seviyesine ulaşılmış ve Cumhuriyet tarihinin rekoru da kırılmıştı. Beş yıllık süre için ise altın üretiminde hedeflenen oran 100 ton olarak açıklandı.

Devlet Hakkı Oranları Belirlendi

Üreticiler, altın ve gümüş üretimleri için belirli oranlarda devlete hak payı ödüyorlar. Devlet hakkı 2020 yılında belirlenen oran ile yüzde 25 oranında arttırılmıştı. Buna göre altın ve gümüşte alınan devlet hakkı da en düşük yüzde 1,25, en yüksek ise yüzde 18,75 oranına ulaşmıştı. Bir ons altının Londra’daki spot fiyatının ortalama tutarına göre ise devlet hakkı oranlarında da değişiklik yaşanıyor. Buna göre karşılaşma anlaşma yapılarak üreticiler artık altın için yüzde 13 oranında, gümüşte ise yüzde 8 üzerinden devlet hakkı ödemesi yapacaklar.

Daha Fazla Göster

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu