Ekonomi Haberleri

Altın ve Dolarda Düşüş Devam Edecek mi?

Cuma günü altının ons fiyatında ve dolar kurunda kısmi yükseliş ile birlikte altının gram fiyatı değer kazanmıştı. Buna göre geçen haftayı bir önceki kapanışın yüzde 0,02 oranında üstünde kapatmıştı.

] }

Bir süredir genel düşüş grafiğine girmiş olan altın ve dolar için düşüşün devam edip etmeyeceği merak ediliyor. Altın yeni haftaya yükseliş ile başladı ve 404 TL bandında işlem görüyor. Cuma günü altının ons fiyatında ve dolar kurunda kısmi yükseliş ile birlikte altının gram fiyatı değer kazanmıştı. Buna göre geçen haftayı bir önceki kapanışın yüzde 0,02 oranında üstünde kapatmıştı.

Gram altın bu yükseliş grafiğini yeni hafta başında da sürdürüyor ve şimdilik düşme grafiği çizmiyor. Cuma günkü kapanışın yüzde 1,2 oranında değer ile yeni haftaya başlayan altın 402 TL’de dengelenmiş oldu. Aynı zamanda çeyrek altın fiyatı da 654 TL, cumhuriyet altını da 2687 TL bandına ulaştı. Altının ons fiyatına bakıldığında ise daha önceki kapanışın yüze 0,7 üzerinde 1795 dolardan alıcı bulduğu görülüyor. Yorumculara göre emtia fiyatlarındaki genel artış küresel bazda enflasyonist baskı oluşturuyor ve bu durum da altın fiyatlarının ufak da olsa tekrar yükselişe geçmesine neden oldu.

Dolar da Yükselişe Geçti

Geçen hafta kapsamında 7 TL’nin altına düşerek yatırımcıları tedirgin eden dolar yeni haftaya yükseliş ile başladı ve yazının hazırlandığı sıralarda 7,06 TL seviyesinden işlem görüyor. Özellikle son zamanlardaki gelişmeler doların uzun bir aradan sonra ilk kez 7 TL’nin altına inmesine neden olmuştu. Dolar tekrar 7 TL bandına gelmesine karşılık bugün ve yarın yapılacak AMB Başkanı Lagarde’ın Fed Başkanı Powell’ın konuşması doların seyri açısından önem taşıyor.

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu