Powell Açıklamalarından Sonra  Altın Düşüşe Geçti, Altın Düşmeye Devam Edecek mi?

Powell Açıklamalarından Sonra Altın Düşüşe Geçti, Altın Düşmeye Devam Edecek mi?

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell'ın merakla beklenen konuşmasının ardından yaklaşık 25$ düştükten sonra, alıcılar düşüşü satın almak için adım atmazsa altının ons başına 1.600$'a düşme riskiyle karşı karşıya kalabilir.

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell'ın merakla beklenen konuşmasının ardından yaklaşık 25$ düştükten sonra, alıcılar düşüşü satın almak için adım atmazsa altının ons başına 1.600$'a düşme riskiyle karşı karşıya kalabilir.

Altın haftayı %0.8 düşüşle kapatıyor ve Aralık Comex altın vadeli işlemleri gün için %1.32 düşüşle 1.748$'dan işlem görüyor.

Jackson Hole sempozyumunda Fed Başkanı Jerome Powell, Fed'den bir pivot gelmediğini ve faiz oranlarının piyasaların beklediğinden daha uzun süre yüksek kalacağını söyledi.

Powell Cuma günü yaptığı açıklamada, "Fiyat istikrarının yeniden sağlanması muhtemelen bir süre kısıtlayıcı bir politika duruşunun sürdürülmesini gerektirecektir." dedi. "Tarihsel kayıtlar, politikanın zamanından önce gevşetilmesine karşı güçlü bir uyarıda bulunuyor."

Powell ayrıca önümüzdeki Eylül toplantısında 75 baz puanlık bir artış daha olasılığını dışlamadı ve önümüzdeki üç hafta içinde yayınlanan makro verilere çok şey bağlı olacağını yineledi.

Powell, "Bir sonraki toplantımızda alışılmadık derecede büyük bir artış daha uygun olabilir." Dedi. "Eylül toplantısındaki kararımız, gelen verilerin toplamına ve gelişen görünüme bağlı olacaktır."

Fed başkanı 1970'lerin hatalarından kaçınmak istiyor, bu yüzden şimdi agresif davranmayı planlıyor. Powell, "1980'lerin başındaki başarılı Volcker dezenflasyonu, önceki 15 yılda enflasyonu düşürmeye yönelik birçok başarısız girişimin ardından geldi. Yüksek enflasyonu durdurmak için nihayetinde uzun bir çok kısıtlayıcı para politikasına ihtiyaç duyuldu" dedi. "Amacımız, şimdi kararlılıkla hareket ederek bu sonuçtan kaçınmaktır."

RJO Futures kıdemli piyasa stratejisti Peter Mooses Cuma günü Kitco News'e verdiği demeçte, Powell'ın sözleri nedeniyle değerli metaller sektöründe zayıflık vardı. Mooses, "Powell, Fed'in elinden geleni yapmaya devam edeceğini söyledikten sonra altın düştü. Görünüşe göre enflasyonla mücadele için ne gerekiyorsa yapacaklar."

TD Securities küresel emtia stratejisi başkanı Bart Melek, Powell'ın Eylül toplantısına girerken önceliklerinin net olduğunu söyledi - geçmişin hatalarından kaçınmak için agresif hareketlerle ilerleyin.

Melek, Kitco'ya verdiği demeçte, "Fed tarihe ve 1970'lerde ve 1980'lerin başında olanlara bakıyor. Kısıtlayıcı olmak ve oranları daha uzun süre daha yüksek tutmak istiyorlar gibi görünüyor. Enflasyonun yerleşmesine izin verecekleri bir durum istemiyorlar." Haberler. "Birçok insan, ekonomi biraz yavaşlarken Fed'in yumuşayacağını düşündü. Şimdi öyle görünüyor."

Altın, özellikle eğrinin ön ucunda, daha yüksek reel faiz oranları vaadine yanıt verdi. Melek, "Powell'ın konuşmasının ardından 2 yıllık Hazine tahvilleri yükseldi ve enflasyonist beklentiler bir miktar düştü. Yüksek nominal oranlar ile düşük enflasyon beklentilerini birleştirdiğinizde reel faizler yükselmeli. Geleneksel olarak bu altın için oldukça olumsuz ve fiyatları aşağı çekiyor" dedi. .

Ancak Powell'ın mesajı tekrarlanıyor, bu da altına yardımcı olabilir, diye ekledi Mooses.

"ABD'nin dördüncü çeyrek büyümesiyle ilgili endişelerim var. Bu, Fed'in nasıl uyum sağladığını gösterecek" dedi. "Aynı konuşma ve kalıpları çok görüyoruz. Altın bir veya iki gün içinde düzelebilir. Ancak hisse senetleri güçlenirse altın zayıflayabilir. Daha uzun vadede, hala altın konusunda iyimserim."

İzlenecek altın fiyat seviyeleri

Melek'e göre, önümüzdeki hafta altının ons başına 1.700 doların altına düşmesi çok muhtemel. "Fed'in rotayı tersine çevireceğinden emin olana kadar altın için yukarı yönlü büyük bir fiyat ekseni yok. Ve bu 2023'e kadar olası değil" dedi.

1,690-1,700 dolar civarında güçlü bir destek var. Ancak bu ihlal edilirse, "1600 dolara bir düşüş sürpriz olmayacak" diye ekledi Melek.

Mooses ayrıca ons başına 1.690$ seviyesini izliyor ve alıcıların bu seviye civarında gelmesini bekliyor. "1.880 dolar seviyesi, önümüzdeki birkaç hafta içinde altın için geri dönmek için gerçekçi bir fiyat" dedi.

Gelecek haftanın verileri

Melek, Fed'in makro verilere bu kadar odaklanmasıyla, Ağustos ayı enflasyon ve istihdam raporlarının Eylül toplantısı öncesi izlenmesi gereken kilit piyasa itici güçleri olacağını da sözlerine ekledi.

"Şu anda, maaş bordroları için piyasa tahminleri, işsizlik oranının %3,5'te kalması ve ekonominin yaklaşık 300.000 bordro eklemesi ile Ağustos ayı için hala oldukça iyi" dedi.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.