Altın Fiyatları Toparlanıyor! Ünlü Analistten Çarpıcı Altın Yorumu

0

3 ayın en düşük seviyesine gerileyen altın fiyatları, güvenli liman alım ivmesini yeniden canlandırarak, art arda ikinci gün toparlanmaya çalışıyor. Ons başına 1832 dolar destek seviyesine ulaştı. Geri tepme kazanımları, analizin yazıldığı sırada fiyatlar ons başına 1851 dolar seviyesine yerleşmeden önce onu ons başına 1858 dolar seviyesine getirdi. Ekonomik verilerin sonuçları, Amerika Birleşik Devletleri’nde yıllık tüketici fiyatları artış hızının Nisan ayında beklenenden daha az yavaşladığını gösterdi.

Yavaşlayan dolar ve düşük tahvil getirileri de altın fiyatındaki artışa katkıda bulundu. Dolar endeksi en yüksek 104.11’den 103.37’ye düştü ve kısa bir süre önce 103.85 civarında seyrediyordu, önceki kapanıştan hafif düşüşle.

Çalışma Bakanlığı’ndan alınan veriler, ABD’de yıllık tüketici fiyat artış oranının Nisan ayında beklenenden daha az yavaşladığını gösterdi. Veriler, Nisan ayında tüketici fiyatlarının bir önceki yılın aynı ayına göre %8.3 arttığını söyledi. Yıllık büyüme oranı Mart ayında 40 yılın en yüksek seviyesi olan %8.5’ten yavaşlarken, ekonomistler büyüme hızının %8,1’e düşmesini bekliyorlardı. Enerji fiyatları yıllık %30,3 artarken, gıda fiyatları Nisan 1981’de sona eren dönemden bu yana en büyük yıllık artışı yansıtarak %9,4 arttı.

Gıda ve enerji fiyatları hariç çekirdek tüketici fiyatlarının yıllık büyüme oranı da Mart’taki %6,5’ten Nisan’da %6,2’ye geriledi, ancak bu oranın %6’ya düşmesi bekleniyordu. Öte yandan, Çin’de tüketici fiyatları enflasyonu Nisan ayında kapanışların etkisiyle yükselirken, fabrika enflasyon oranları bir yılın en düşük seviyelerine geriledi. Mart ayındaki %7.3’ten Nisan’a. Enflasyon oranı, Almanya’nın yeniden birleşmesinden bu yana en yüksek seviyesinde ve 28 Nisan’da yayınlanan flaş tahminlerle uyumlu.

Altın fiyatları, beklenenden daha fazla enflasyon raporunun Federal Rezerv’i başlangıçta düşündüğünden daha fazla sıkılaştırmaya zorlamasının ardından dolar yükselirken düştü. ABD enflasyon raporu, Fed Başkanı Powell’ın geçen hafta bir sonraki politika toplantısında faiz oranlarını 75 baz puan artırma seçeneğini kaldırarak bir hata yaptığını kanıtlıyor. Bununla birlikte, Wall Street’in çoğu için genel çıkarım, Fed’in Haziran ve Temmuz FOMC toplantılarında art arda yarım puanlık artışlar sunmaya istekli olduğudur.

Altın, enflasyon raporundan sonra kazanımlarının çoğundan vazgeçti, ancak 200 günlük küçük hareketin bulunduğu 1.830 dolar seviyesi civarında büyük destek buldu. Altın, birçok yatırımcının fiyatlama baskılarında daha keskin bir yavaşlama umduğu için istikrar belirtileri göstermeye yakındı; bu, daha zayıf bir dolar için zemin hazırlamalıydı ve Hazine getirileri yükselirken zirveye ulaşmalıydı.

Altın başlangıçta 1.830$’da tutuyor ve istikrar kazanmaya devam etmeli, ancak istikrarlı bir Fed görüşmeleri dalgasının bu yıl daha agresif bir sıkılaştırma için piyasa beklentilerini yükseltmesi halinde bu test edilebilir.

Altın teknik analizine göre: Son toparlanma girişimleri, aşağıdaki günlük grafiğe göre altının fiyatını daha geniş düşüş eğiliminden çıkarmadı. Altın fiyatı yeniden 1875 direnç seviyelerine ve ons başına 1900 doların psikolojik zirvesine doğru hareket ederse, bu görüş tersine dönebilir. Daha önce de belirttiğim gibi, hala her düşüş seviyesinden altın almayı tercih ediyorum ve şu anda altına en yakın destek seviyeleri sırasıyla 1838 ve 1820.

Altının fiyatı bugün ABD dolarının seviyesi ve yatırımcıların risk almak isteyip istemediği kadar, Rusya-Ukrayna savaşının seyri, Çin’deki salgın durum ve Rusya’nın vereceği tepkilerden etkilenecek. İngiliz büyümesinin açıklanmasından ve ABD enflasyon rakamlarının geri kalanından ve haftalık ABD işsizlik başvurularından gelen tepkiler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

] }