Altın, döviz ve kripto para yatırımcılarını İslam Memiş uyardı

0

Altın ve döviz tahminleri ile her daim gündemde olan altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, yatırımcıların ilgisini çekecek yeni açıklamalarda bulundu. Kripto para birimlerindeki sert düşüşlerin kalıcı olmayacağını tahmin eden Memiş, dolar için 15,30 liralık fiyatın güçlü bir destek seviyesi olduğunu kaydetti. Öte yandan Memiş, 900 lira sınırında ilerleyen gram altının gerçek fiyatının 915 lira olacağını bildirdi.

Bugün öğle saatlerinde dolar/TL kurunun 15 lirayı aştığına ilişkin açıklama da yapan Memiş, “15 lira seviyesinin altına bir düşüş olursa bence döviz ticareti yapanlar ve döviz borcu olanlar bu fırsatı değerlendirmesi lazım. Dolar endeksinin 104 seviyelerinde olduğu bir gündeyiz. Muhtemelen yıl boyunca durum böyle. Yükseliş devam edecek.” ifadeleri kullandı.

İşte İslam Memiş’in açıklamaları:

Bu haftaya yurt içi ve yurt dışı piyasalarda doların değer kazanmasıyla başladık. Uzun bir aradan sonra iç piyasalarda dolar kuru 15 lira seviyesinin üzerine çıktı. Kısa vadede güçlü bir destek seviyesi olarak 15,30 lira seviyesini takip edeceğiz. Kısa vade için takip ettiğimiz bant aralığı aşağıda 14.80, üstünde ise 15.30 lira bant aralığı bulunmaktadır. Yatırımcılar bu bant boşluklarını yakından takip etmelidir. Haziran ve Temmuz aylarında yeni zirvelerin olma ihtimalinin çok güçlü olduğunu söyleyebilirim. Özellikle Temmuz ayında gündeme yeni zirveler gelebilir. 15 lira seviyesinin altına bir düşüş olursa döviz ticareti yapanların ve döviz borcu olanların bu fırsattan faydalanması gerektiğini düşünüyorum. Dolar endeksinin 104 seviyesinde olduğu bir gündeyiz. Bu artışların yıl boyunca devam etmesi muhtemel.

Merkez Bankası FED’in yıl sonuna kadar üç kez faiz oranlarını 50 baz puan artırması bekleniyor. Bunun uluslararası piyasalarda doların değerindeki artışla ilgili bir durumu gündeme getirdiğini söyleyebilirim. Doların her çekilmesi veya 15 liranın altındaki rakamlar bize orta ve uzun vadede kalıcı olmayacağını gösteriyor.

Dolar endeksi 104 seviyesine yükseldiğinde altın-gümüş ya da kripto para gibi emtialarda sert düşüşler olduğunu gözlemliyoruz. Emtia fiyatları da haftaya baskı altında başladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

] }