Ekonomi Haberleri

Altın, Dolar Kuruna Paralel Olarak Yükselişe Geçti

İslam Memiş, yatırımcılara verdiği tavsiyede “Paniğe kapılıp yüksek maliyetlerden dolar ve altın almayın” dedi.

] }

Küresel piyasalarda ons altın ve yurtiçi piyasalarda gram altın, 2020 yılını Covid-19 salgının etkisi ile değer artışları yaşayarak geride bıraktı. Ons altın küresel piyasalarda 2 bin 64 dolar ile Ağustos 2020 döneminde ve gram altın da 540 TL ile Kasım 2020 döneminde zirve noktalarını görmüştü. Bu seviyelerin ardından kademeli düşüş yaşayan altın, genel tabloda yıllık bazda 2020 yılını %25 değer kazancı ile kapatmıştı.

Ancak bu aşamadan sonra altın, Ocak ve Şubat aylarında oldukça kötü performanslar sergiledi ve geçtiğimiz yılda yaşadığı değer artışlarından sonra yatırımcılarda oluşturduğu yükseliş beklentilerini karşılayamadı. Son on yılın en kötü Ocak ayı performansını sergileyen altın, Şubat ayını da son 4 yılın en kötü aylık performansı ile tamamladıktan sonra, Mart ayına da düşüş eğilimi ile giriş yaptı ancak yurtiçinde dolar kurunun artışa geçmesi ile birlikte altın fiyatları da yükselmeye başladı.

İslam Memiş’in Açıklamaları

Altın geçtiğimiz yıl yatırımcısını sevindirdikten sonra düşüş eğilimine girince, birçok uzman ve piyasa analisti, 2021 yılında altının tekrar yükselişe geçeceği yönündeki tahminlerini dile getirmişti.

Bu konuda sıkça yükseliş tahminlerini paylaşan ekonomi piyasaları uzmanı İslam Memiş, altın ve dolar hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Kur ataklarının orta ve uzun vadede devam edeceğini düşündüğünü belirten İslam Memiş, yatırımcılara verdiği tavsiyede “Paniğe kapılıp yüksek maliyetlerden dolar ve altın almayın” dedi.

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu