Altcoin Haberleri

Altı Büyük Merkez Bankası Djital Para Araştırmalarında İşbirliği Yapacak

] }

Kanada, İngiltere, Japonya, Avrupa Birliği, İsveç ve İsviçre merkez bankaları, merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC) birlikte araştırmak için Uluslararası Hesaplamalar Bankası (BIS) ile bir grup oluşturdu.

Bank of England tarafından 21 Ocak’ta yayınlanan bir basın açıklamasına göre, yukarıda belirtilen kurumlar, kendi bölgelerinde CBDC’ler için olası kullanım durumlarını inceleyip deneyimlerini diğer grup üyeleriyle paylaşacaklar. Duyuru şunları söylüyor:

Grup CBDC kullanım örneklerini değerlendirecek; sınır ötesi birlikte çalışabilirlik dahil olmak üzere ekonomik, işlevsel ve teknik tasarım seçenekleri ve gelişen teknolojiler hakkında bilgi paylaşımı yapacaklar. İlgili kurumlar ve forumlarla – özellikle Finansal İstikrar Kurulu ve Ödemeler ve Piyasa Altyapı Komitesi (CPMI) ile yakın işbirliği içinde olacaktır. ”

Araştırma grubuna, BIS İnovasyon Merkezi başkanı Benoît Cœuré, Bank Of England Başkan Yardımcısı Jon Cunliffe ve Ödemeler ve Piyasa Altyapı Komitesi başkanı başkanlık edecek. Grup, katılımcı merkez bankalarından ve BIS’den kıdemli temsilcileri de içerecektir.

Dünya çapında bir dizi merkez bankası, CBDC’ler de dahil olmak üzere çeşitli dijital para birimlerini araştırmaya, pilot uygulamalarla aktif olarak takip etmeye başladı.

Avrupa Merkez Bankası başkanı Christine Lagarde kurumun CBDC geliştirme çabalarını desteklediğini söylüyor. Lagarde, hızlı ve düşük maliyetli ödemeler için yüksek bir talep olduğunu ve ECB’nin değişen dünyanın gözlemcileri yerine lider konumda olması gerektiğini ekliyor.

Daha Fazla Göster

Mehmet Perdeci

Anadolu Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunu Mehmet, 10 yıl kadar süredir altcoin haberlerinin takipçisi ve editörü. Mail: Mehmet@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu