Yükselmesi Beklenen En İyi Kripto Paralar 2024

Yükselmesi Beklenen En İyi Kripto Paralar 2024

Yükselmesi beklenen kripto para, yükselmesi beklenen altcoinler ve yükselmesi beklenen coinler hakkında kapsamlı bilgiler almaktadır.

Son yıllarda popülerliği iyice artan kripto para yatırımı yapmak isteyen pek çok kişi yükselmesi yükselmesi beklenen en iyi kripto paralar merak etmektedir. Kripto paranın popülerliği artmaya devam ederken kripto para çeşitliliği de artmaya başlamıştır. Büyük bir tartışma konusu haline gelmiş olsa da kripto paralar dünyanın her yerinde en çok kullanılan para birimleri arasındadır.

Kripto paralar hükümetlerin ve merkezi otoritelerin kontrolü olmadan varlığını sürdüren dijital paralardır. Kripto para işlemlerinde güçlü kriptografiye sahip bir çevrimiçi defter kullanılarak çevrimiçi işlemlerin güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilmesi sağlanır. Bu dijital para ile mal ve hizmet satın alınabilmektedir. Geleceğin para birimlerinin kripto paralar olacağını düşünen pek çok kişi bulunmaktadır.

Yükselmesi Beklenen En İyi Kripto Paralar

Kripto paralar ile ilgili bilinen en önemli özellik merkezi bir otorite tarafından kontrol edilmiyor olmasıdır. Bu nedenle hükümetlerin ve çeşitli dış manipülasyonların müdahalelerine karşı koruma sağlanmıştır. Ancak bu özellik kripto paraların en çok eleştirilen yönü olarak da ön plana çıkmaktadır. Kripto paralar banka veya kredi kartı şirketine ihtiyaç duymadan kullanılabilmektedir.

Kripto paralar geleceğin para birimleri olarak görüldüğünden giderek değer kazanmaktadır. Bu nedenle yatırımcılar kripto para satın almak için birbirleri ile rekabet içine girmektedir. Kazanç sağlamak amacıyla yapılan bu satın alma işlemi gün geçtikçe kripto paraların popülerliğini arttırmaktadır. Peki en iyi kripto paralar hangileri, hangi kripto paraya yatırım yapmak daha çok kazandırır?

Yükselmesi Beklenen En İyi Kripto Paralar

 • Bitcoin
 • Ethereum
 • Ripple
 • Litecoin
 • Binance coin
 • Cardano
 • Dogecoin
 • Mana
 • Enjin
 • Uniswap
 • Solana
 • Dot
 • Tron
 • Matıc

1. Bitcoin (BTC)

Günümüzde piyasa değeri 403 milyar doların üzerinde olan Bitcoin diğer adıyla BTC, 2009 yılında piyasaya sürülmüştür. Yaratıcısı Satoshi Nakamoto olan Bitcoin (BTC), dünyanın en ünlü kripto parası konumundadır.

Bitcoin kripto parası Binance , Huobi, Coinbase , OKEx ve FTX borsalarından alınabilmektedir. İlk ortaya çıkan kripto paralardan biri olduğu için kripto piyasasına öncülük yaptığı söylenebilir. Günümüzde de en iyi kripto paralar arasında birinci sırada olmayı halen sürdürmektedir.

2.Ethereum (ETH)

En iyi popüler kripto paralar arasında ikinci sırada bulunan Ethereum, Bitcoin’den sonra en çok kullanılan kripto para birimidir. İlk kez 2015 yılında piyasaya sürülmüş olan Ethereum tamamen açık kaynaklı kod ile yazılmıştır. Halka açık, kripto madenciliği yapma imkanı veren Ethereum’un toplam 8 kurucusu bulunmaktadır.

Ethereum teknolojisi en iyi kripto paralar arasında yer almaktadır. Blok süresi olarak en az saniyeye sahip olan kripto paralardan biri olmakla beraber Ethereum, blockhain teknolojisi ile koruma altına alınmaktadır. Ethereum londra hard forkundan sonra arzında bir azalma başladı. Bunun sonucunda fiyatı yükselmeye başladı.

3.Binance Coin (BNB)

İlk olarak 2017 yılında piyasada yerini almaya başlayan Binance dünyanın en büyük kripto borsalarından biridir. Geleceğin en iyi kripto paraları arasında yer alan Binance coin, Binance şirketi tarafından geliştirilmiş ve dünyanın en değerli üçüncü kripto para birimi olarak işlem görmektedir. Binance aynı zamanda dünyanın en büyük kripto para borsalarından biridir.

Ödeme ve işlem yapmak amacıyla kullanılabilen Binance coin ticaret, rezervasyon ödemeleri gibi pek çok konuda aktif olarak kullanılmaktadır. BNB adıyla da bilinen Binance coin’in piyasa değeri 78 milyar doların üzerindedir.

4. Cardano (ADA)

En iyi kazandıran kripto paralar arasında yerini alan Cardano 2015 yılında geliştirilmeye başlanmış ve 2017 yılında kripto para piyasasında yerini almıştır. 2017 yılında Ethereum'un da kurucu ortaklarından biri olan Charles Hoskinson tarafından piyasaya sürülen Cardano piyasada yerini aldıktan kısa süre sonra dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır.

Adını ilk bilgisayar programcısı Ada Lovelace’ten alan Ada, Cardono platformunun kripto para birimdir. Diğer kripto paralarla karşılaştırıldığında kuruluşundan bu yana orta seviyede bir büyüme sağlamıştır. Yapılan analizler ADA’nın 2017 yılından 2021 yılına kadar gösterdiği büyümenin %7,400’lük civarında olduğunu ortaya koymaktadır.

5.Tether (USDT)

En iyi kripto paralar içerisinde ilk sıralarda yer alan Tether sabit bir para olma özelliği ile bazı kripto paralardan farklılık göstermektedir. Euro ve ABD doları gibi fiat para birimleri tarafından desteklendiği için sabit bir para olarak işlem görmektedir. Bu nedenle diğer para birimlerine göre daha az risk taşımaktadır.

Tether kripto para birimi diğer para birimlerine göre daha az riskli olmasından dolayı risk almak istemeyen yatırımcılar tarafından sıkça tercih edilmektedir.

6.XRP

XRP, Ripple tarafından kurulmuş ve ilk olarak 2012 yılında piyasaya sürülmüştür. Fiat para birimleri de dahil olmak üzere farklı para birimlerini takas etmektedir. Bugünkü piyasa değeri 40 milyar doların üzerinde olan XRP internet aracılığı ile para göndermek için kullanılan bir kripto ağıdır. 2017 yılından bu yana %15.233’lük bir artış göstermiştir.

7. Dogecoin (Doge)

yükselmesi beklenen iyi kripto paralar deyince akla ilk gelenlerden biri de dogecoin olmaktadır. Elon Musk gibi ünlü milyarderlerin gündeminde yer aldığından son dönemlerin en çok ilgi gören kripto paraları arasına girmeyi başarmıştır. Sınırsız arzı bulunan ve C++ dili ile oluşturulmuş olan bir kripto para birimi olarak bilinmektedir.

Başlangıçta tamamen şaka amaçlı kurulmuş daha sonra popüler bir coin halini almıştır. Kısaca d olarak bilinen dogecoinin piyasa değeri 8,8 milyar doların üzerindedir ve 2017 yılından bu yana %159,900 büyüme artışı göstermiştir.

8. Litecoin (LTC)

2011 yılında Charlie Lee tarafından kurulan Litecoin, en değerli kripto paralar arasında yer almaktadır. Kripto para dünyasının son dönemlerde yıldızı paralayan kripto para birimleri arasındadır. Bitcoin’den esinlenerek yapılmış açık kaynaklı kripto para birimlerindendir. Başlangıçta 84 milyon üretilen LTC gün geçtikçe popülerliğini arttırarak en iyi kripto paralar arasına girmeyi başarmıştır.

9. USD Coin (USDC)

USD coin de Tether gibi ABD doları tarafından desteklendiğinden bir stablecoin’dir. USDC aynı zamanda Ethereum tarafından desteklenmekte ve küresel ödeme işlemlerinde kullanılabilmektedir. Piyasa değeri 55 milyar doların üzerindedir. 2018 yılında piyasaya sürülmüştür. Piyasa değerlerine bakıldığında USDC’nin son 12 ayda on kattan fazla artış gösterdiği görülmektedir.

10. Uniswap (UNI)

En iyi kripto paralar arasında yer alan Uniswap (UNI) 2018 yılında piyasaya sürülmüş ve DeFi projelerine olan ilginin artmasıyla beraber 2020 yılında büyük bir değer kazanmıştır. Piyasa değeri 16 milyar doların üzerindedir. Uniswap kullanıcıları, cüzdanları üzerinden direkt token değişimi yapabilmektedir. Uniswap, herhangi ERC-20 uyumlu bir token ile değişim yapılmasına imkan tanımaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.