Yearn Finance Nedir? Yearn Finance Coin Nasıl Alınır?

Yearn Finance Nedir? Yearn Finance Coin Nasıl Alınır?

Yearn.Finance Ethereum platformunda hizmet veren bir token türüdür. Son zamanlarda gösterdiği büyük bir yükseliş sebebiyle oldukça popüler olan bu token, yatırımcıların yearn.token nedir sorusuna yanıt aramasına neden olmuştur. Definin ürünü olan bu sistem, yatırımcıların varlıkların yüksek faiz oranı elde edebilmesi için borç verme ve likidite protokolleri arasında dolaşımını sağlayabilmektedir.

Yearn Finance Nedir?

Finansal sektörde son zamanlarda Defi sisteminin oldukça popüler olduğu bilinen bir gerçektir. Bu sisteme olan yoğun ilgi Defi coinlerinin de tercih edilmesini sağlamıştır. Defi kısaca Blockchain zinciri üzerinde yer alan finansal uygulamalar olarak tanımlanabilmektedir. Defi’nin bir parçası olan Yearn.finance ise Defi üzerinde en iyi gelir elde edilebilmesini sağlayabilecektir.

Bu sistemde YFI coin, 0 finansal değere sahip olmasının yanı sıra tamamı arz değeri bulunmayan bir tokendir. Projede bu coinin oy kullanımı için oluşturulması sebebiyle değerinin sıfır olması gerekliliği belirtilmiştir. Ancak YFI coin bu düşünceyi çürüterek, piyasaya sürüldükten kısa bir süre sonra değerini %35 arttırmıştır. Bu uygulamada yatırılan varlık üzerinden en iyi faiz oranları elde edilene dek, para borç verme ve likidite protokolleri arasında dolaştırılmaktadır.

Yearn. Finance ekosisteminde token ödünç verme işleminin gerçekleştirilebilmesi için Aave, Curve ve Compoud gibi bazı Defi protokolleri kullanılmaktadır. Bu protokoller üzerinde en çok kullanılanının ise Curve olduğunu söyleyebilmek mümkün Bir kullanıcı hesabına tokenlerini yatırdığında bunlar USDC, USDT ve DAI cinsinden tokenlere dönüştürülüyor. Böylece Curve üzerinden işlem ücretlerinden de kazanç elde edilebiliyor.

Bu sistem sayesinde tokenler, likiditelerin farklı sektörlere ulaşmasına yardımcı oluyor. Sistemin pek çok yapı taşı bulunuyor. Yearn.finance kar amacı ile borç verilebilmesini, Ytrade. Finance stablecoin işlemlerin yapılabilmesini, Yswap.finance tek taraflı otomatik piyasa hizmetlerinin gerçekleştirilmesini, Yliquidate.finance sıfır sermaye ile likidite sağlamayı ve iborrow.finance akıllı sözleşmeler ile kredi yetkisi hizmeti sunuyor.

YFI Coin Nedir?

YFI coin, oluşturulan bu Yearn,finance sistemi üzerinden işlem yapılabilmesine imkan tanımaktadır. Protokol içerisinde kararlar bu token sahibi olan yatırımcıların onayı ile anılacaktır. Buna göre token sahibi olan yatırımcılar, oy kullanarak demokratik bir seçim ortamı sağlanır.

YFI tokenine sahip olan yatırımcılar hem likidite hem de borç verme işlemi ile kar ve türlü ödüller kazanabilmektedir. Şu an oldukça yeni olan bu token, Bitcoin ile aynı zamanda fiyatlarda olduğunda Bitcoin’i geçmeyi başarabilmiş ve öne çıkmıştı. YFI token aynı zamanda dolaşımda oldukça az miktarda yer alıyor. Buda talep miktarının daha fazla olmasını sağlayabiliyor.

YFI Coin Yorum

YFI coin yorum içeriklerine bakıldığında yükselişini sürdüreceği görüşü hakim. Analistlerin yaptığı yorumlara göre bu altcoin önümüzdeki yıl içerisindeki yükselişini de sürdürerek, yatırımcısının yüzünü güldürecek.

Yearn.Finance Grafik

Yearn.Finance grafik verileri incelendiğinde, şu sıralar dalgalanmalar yaşadığı görülebilecektir. YFI coin şu an piyasalarda 25.292.68 dolardan işlem görebilmektedir. Bu işlem değeri ile borsa listelerinde 34. Sırada yer almaktadır. Geçmiş verilere bakıldığında ise en dip seviyeyi Temmuz 2020 tarihinde 739.44USD dolar ile, en yüksek seviyeyi ise Eylül 2020’de 43.873.82 USD ile gördüğü görülebilecektir.

Yearn. Finance Coin Nasıl Alınır?

Yearn.Finance coin almak için Binance borsası tercih edilebilecektir. Binance üzerinden yeterli bakiye oluşturulduğunda al- sat bölümüne giriş yapılarak YFI coin aratılabilecektir. YFI/USDT coin çifti seçildikten sonra miktar ve fiyat bilgisi girilerek satın alma işlemi onaylanabilecektir. Satın alma işlemi sonrasında cüzdanına giriş yapan yatırımcı, cüzdanında yer alan YFI coin miktarını görüntüleyebilecektir.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.