Yanlış Adrese Gönderilen Coin’ler Nasıl Kurtarılır?

Yanlış Adrese Gönderilen Coin’ler Nasıl Kurtarılır?

Yanlış adrese gönderilen Coin’ler nasıl kurtarılır konusunda yapılan araştırmalar genellikle kripto para kullanımı yapmak isteyen kullanıcıların yaşayabileceği bir soru tipi şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Kripta para çeşitlerine yönelik yapılan transferlerin başarılı şekilde gerçekleşmesi durumunda blockhain yapısında bulunması gereğinden yapılan işlemlerin geri alınamadığı bilinmektedir. Yanlış adrese transfer edilmiş olan kripto para kontrolü sadece kişinin kullandığı adresin özel anahtarına sahip olmasıyla sağlanır. Bu yüzden müdahale edilmesi mümkün olmayan bir durumdur.

Yapılan transferler kişisel bilgiler haricinde adresler eşliğinde yapılmasından dolayı en uzman kişiler bile acil bir durum veya dalgınlıkla birlikte yanlış adrese para transferi yaptığı bilinmektedir. Fakat farklı coin adrese gönderildiğinde kripto paraların kurtarılması mümkün olabilmektedir. Hatalı coin transferleri konusunda yanlış adrese gönderilen Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum, Ripple (XRP), Ethereum Classicc, Stellar, Tether ve Tokenler ile ilgili çözüm bulunması mümkündür.

Hatalı Bitcoin Transferi

Hatalı Bitcoin transferi konusunda öne çıkan en bilindik durum Bitcoin Cash adresine Bitcoin gönderme şeklinde merak edilmektedir. Yaşanılan problem eşliğinde uygulamanız gereken ilk adım Bitcoin Cash adresindeki özel anahtara erişim sağlayabilmenizdir. Ayrıca Bitcoin Cash adresinizi mobil cüzdan ya da donanım cüzdan şeklindeki mevcut bir kripto para cüzdanından almışsanız özel anahtarın Electrum gibi Bitcoin cüzdanına import etmeniz mümkün olacaktır. Yapacağınız işlem beraberinde Bitcoinleriniz mevcut cüzdanınızda görüneceği gibi aynı işlemi tam tersi durumlarda da kullanmanız mümkün olacaktır.

Ethereum Adresine Yanlışlıkla Bitcoin Gönderme

Ethereum adresine yanlışlıkla Bitcoin gönderme konusunda merak edilen ilk durum gönderilen coinin geçip geçmediğidir. Ethereum ve Bitcoin adres formatları birbirinden farklı yapıya sahiptir. Bu yüzden yanlışlıkla yapılan işlemin bile teknik bakımdan gerçekleşmeyeceği bilinmektedir. Fakat önemli olan durum şudur. Yapılan işlem beraberinde normalde teknik bakımdan gerçekleşmemiş işlem halinde bile hesabınızdaki Bitcoinin eksilebilmesi mümkündür. Böyle bir durumda karşılaştığınız zaman kullandığınız borsa ile iletişime geçmeniz gerekli olup hesabınızla ilgili yeni bir tanımlama yapılmasını istemelisiniz.

Hatalı Token Transferleri

Hatalı token transferleri kripto para borsasında başınıza gelebilecek bir durumdur. Ayrıca çok farklı nedenlerden de kaynaklı olabilir. Kripto para borsasından Ethereum yatırım adresine yanlışlıkla token göndermeniz durumunda gönderilen tokenin seçilen adrese ulaşması mümkündür. Fakat adrese ulaşmış olsa bile hesabınızda tanımlı olmamış olabilir. Oluşan durumun genel bakımdan 2 nedeni bulunmaktadır.

  • İlk neden tokenin mevcut borsa içinde işlem görmüyor olmasından kaynaklı olması
  • İkinci neden ise; tokenin borsa içinde işlem görmesi durumunda bile farklı yatırım adresine gönderilme gerekliliği nedeniyle olması

Yukarıda belirtilen bu 2 neden haricinde tokenin farklı bir kripto para borsasından alıcı borsanın desteklemediği sistem ile çekmiş olabileceğinizden de kaynaklı sorun yaşanabilmektedir. Böyle bir durumda tokeni geri alabilme açısından transferini yaptığınız kripto para borsasının müşteri destek ekibi ile iletişime geçmeniz ve yapılan transfere ait bilgileri iletmeniz gerekli olacaktır. Verilen bilgi ve sağlanan destek ile işleminizin tamamlanması mümkün olur.

Coin’i Yanlışlıkla BSC (BEP20) Ağı İle Gönderme

Coin’i yanlışlıkla BSC (BEP20) ağı ile gönderme sorunu ile karşı karşıya kalınması mümkün olabilir. Çeşitli nedenlerden kaynaklı oluşan bu sorun beraberinde dikkatli davranmanız gerekir. Binance ya da farklı borsalarda özellikle Ethereum tabanlı ERC20 tokenlerinden çekme esnasından yanlışlıkla ERC20 ağını kullanmak yerine BSC(BEP 20) ağını kullanmış olabilirsiniz. Böyle bir durumda coinleri çektiğiniz adresin size özel anahtarının bulunduğu Trust Wallet ya da Math Wallet şeklindeki Binance ve BSC ağını destekleme yapıyor durumundaysa bu cüzdanlarda import etmeniz halinde coinlerinize ulaşmanız mümkün olur.

Genel olarak çekim yapılan adresin kripto para borsasına ait olma durumunda coinlerin kurtarılabilmesi açısından coin çekilen borsa ile iletişime geçilmesi gereklidir. Çünkü gönderilen adresin özel anahtarı sizde bulunmadığından yapılabilecek pek fazla şeyin bulunmadığı bilinmekte olup yanlışlık beraberinde kayıp yaşanabilmektedir. Bunun beraberinde yanlışlıkla yapılan işlemler beraberinde yapabileceğiniz tek şeyin gönderdiğiniz kripto para borsasıyla ilgili olduğu bilinmektedir. Borsanın inisiyatife kalmış durum şeklinde değerlendirilen bu konu açısından dikkatli olmakta fayda vardır. Özellikle yeni kullanıcı kişilerin bu konuda önemli sorunlar yaşadığı bilinmektedir. Sistemin çok iyi öğrenilmesi gerekli olup ani bir dalgınlıkla en tecrübeli kişilerin bile hata yapabilmesi mümkündür. Bu yüzden konuyla ilgili net bir şey belirtilmesi doğru olacaktır. Fakat geliştirilen sistemler ve güvenli para borsası tercih edildiği vakit oluşan sorunlarda daha hızlı ve olumlu sonuç almanız mümkün olacağı bilinmektedir.

Trust Wallet Yanlış Adrese Para Gönderme

Turst Wallet yanlış adrese para gönderme konusuna ilişkin en tecrübeli kripto para borsası kullanıcılarının bile zaman zaman hataya düşebildiği görülmektedir. Trust Wallet kripto para borsasına yatırım yapılırken kullanılmakta olan güvenli cüzdan olarak bilinmektedir. Kripto cüzdanlarından resmi olan Trust Wallet ile yanlış adrese para gönderdiğiniz zaman gönderdiğiniz adreste özel anahtar girişi sizin için tanımlı ise paranızı geri alabilmeniz mümkündür. Fakat gönderilen adres mevcut kullandığınız adres ile uyuşmuyorsa müdahale edilmesi söz konusu olmayabilir.

Binance Yanlış Gönderim

Binance yanlış gönderim sorunu kripto para borsası kullanıcılarının yaşamakta olduğu bir sorun olup dikkat dağılımı sonucunda gerçekleşebilen bir sorundur. Genellikle yeni kullanıcıların yaşadığı bu sorun beraberinde çözüme ulaşması açısından kripto para borsasının adresinde bulunan müşteri teknik destek ekibi ile iletişime geçmeniz gereklidir. Aksi halde yanlış gönderim beraberinde oluşan kayıp telafi edilemeyebilir.

MetaMask Yanlış Gönderim

MetaMask yanlış gönderim konusu yanlış cüzdan bağlantısı ve yanlış adres seçimi ile oluşan sorunlardan biridir. Yatırım yaptığınız parayı kullandığınız adres dışındaki bir ağa transfer etmeniz sonrasında hesabınızdan otomatik olarak düşmesi mümkün olup beraberinde para kaybı oluşturan sorun devreye girmektedir. Bu yüzden sadece MateMask veya Binance Chain Wallet bağlayarak transfer etmek istediğiniz tokeni seçmenin doğru olduğu bilinmektedir. Genel bakımdan tecrübeli kullanıcıların bile bu konularda zaman zaman yanlış gönderim yaparak hatalı para kaybı yaşadığı bilinir. Yaşanan sorun beraberinde gönderdiğiniz adresteki destek ekibi ile görüşüp yaptığınız işlemi anlatmanız yeterli olacaktır.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum