Yabancı Kripto Borsalarına Türk Lirası Yükleme

Yabancı Kripto Borsalarına Türk Lirası Yükleme

Ülke olarak İnternet ortamında ödeme yapıp alma konusundaki en büyük sıkıntımız PayPal'ın uzun bir süre önce kullanımının yasaklanmasıydı. Aktif olduğu dönemlerde yabancı kripto borsalarına Türk Lirası yükleme gibi bir problem bulunmuyordu. Çünkü istenen meblağlar hemen ödeniyordu. Şimdi ise bunun için bir dizi işlem yapılması gerekiyor.

Geçtiğimiz günlerde Binance ile Akbank bir ortaklık yapmış ve Binance borsasına direkt olarak Türk Lirası aktarımı yapılması mümkün kılınmıştı. Ancak ne olduysa kısa bir süre içinde bu hizmet durduruldu. Direkt olarak yabancı bir kripto borsasına TL aktarımı yapmak son derece kolaylık sağlayan bir durum. Çünkü şu anda bir kaç farklı borsa üzerinde işlem yaptıktan sonra yabancı borsaya para gönderebiliyoruz. Bu da ekstradan komisyon ödenmesine sebep oluyor. Küçük miktarlarda yapılan işlemlerden alınan komisyon oranları çok fazla göze batmasa da büyük para transferi yapanlar için komisyonlar ciddi sorun olmakta. Özellikle Paribu ve BTC Türk gibi yerli borsalar Türk kullanıcılarının ilk olarak kendileri üzerinden işlem yapma zorunluluklarından dolayı komisyonları oldukça yüksek tutmaktalar.

Türk Kripto Borsalarına Para Yatırmak

Şu anda yabancı kripto borsalarına Türk Lirası yükleme istendiğinde ilk yapılması gereken bir yerli kripto borsası üzerinde hesap açarak banka hesabımızdan bu yerli kripto borsasına para aktarımı yapmak. Bu işlemden sonra ise borsa üzerinde paramızı istediğimiz kripto paraya dönüştürebiliyoruz. Buraya kadar hem Türk Lirası yükleme işleminde hem de kripto para alma işleminde iki defa ayrı komisyon ödüyoruz. Elimizdeki kripto parayı yabancı bir borsada bulunan hesabımıza aktardığımız zaman bunun üzerine bir komisyon daha ödüyoruz. Baktığımız zaman yabancı kripto borsalarına Türk Lirası Yükleme işlemi için 3 farklı işlem yapıyoruz ve bu 3 işlem için 3 defa komisyon ödüyoruz.

Yabancı kripto borsalarına henüz paramız ulaşmadan bir bölümü komisyon olarak kayboluyor. Eğer direkt olarak paramızı yabancı bir borsaya aktarma işlemi olursa bu sefer ödeyeceğimiz komisyon sadece bir adet olacak. Durum böyle olunca direkt olarak para aktarma olayında önemli şekilde bir kazanç sağlamış olacağız. Bunun yanında kripto paralar gibi çok hızlı değişimler gösteren paraların alınıp satılması sırasında hızlı olunması gerektiğinden işlem sayısını azaltarak da hızlı bir şekilde alım satım yapabileceğiz.

Türk Borsalarının Kullanımı Nasıl Olacak?

Elbette direkt olarak yabancı borsalara para aktarımı yapılabilmesi yerli borsaların kullanımı üzerinde de etkili olacak. Bunun sebebi ise hiç azımsanmayacak kadar bir insanın yerli borsaları sadece Türk Lirasını kripto para çarkına sokmak için kullanmaları. Bu durum ortadan kalkacağı için yerli borsalar önemli oranda müşteri kaybedebilirler. Bu müşterileri kaybetmemek adına ya komisyon fiyatlarında düzenleme yapmak zorunda kalacaklar ya da müşterileri kendilerine bağlayacak çeşitli yenilikçi özellikler eklemeleri gerekecek.

Bir önceki yazımız Bu hafta benzine ikinci zam !

1- https://kointimes.net/aigang-coin-nedir-ve-ne-ise-yarar/

2- https://kointimes.net/neden-bitcoin-almaliyiz/

3- https://kointimes.net/tarihin-en-iyi-5-bitcoin-hack-olayi/

4- https://kointimes.net/bitcoin-etfleri-piyasayi-nasil-etkiler/

5- https://kointimes.net/sec-kripto-paralarin-gelecegini-baltaliyor-mu/

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum