White Paper Nedir? Hangi Amaçla Yazılır?

White Paper Nedir? Hangi Amaçla Yazılır?

White Paper aslında günümüzde hemen hemen her kuruluşun kurulma amacını anlattığı bir manifesto olarak açıklanabilir. Bu durum kripto para dünyasında da aynı şekildedir. İnsanlar white paper ile bilgilendirilirler. Bu bilgiler aynı zamanda potansiyel müşteri çekmek amacıyla da bir pazarlama ürünü olarak kullanılabilir.

Kripto Para Dünyasında White Paper Kullanımı

Kripto para dünyasında ortaya çıkan projenin ne olduğunu, ne amaçla yapıldığını, ne gibi sorunları çözeceğini ve kullanılacak ürünün ayrıntılı bir şekilde açıklamasını içeren bir belge olarak bilinir. White Paper'ın içeriğinde giriş kısmı, feragatname, içindekiler, pazarın tanımı, ürün açıklaması, takımda kimlerin bulunduğu ve izlenecek yol haritası bulunur.

White Paper Nasıl Yazılır?

Bu belgenin yazılması sırasında en çok zorlanılan kısım giriş kısmıdır. Çünkü bu kısımda hem insanların ilgisini çekmek hem de belgenin geri kalanının okunabilmesi için anlaşılan bir dil kullanılması gerekmektedir. Bu kısım genellikle insanları CEO'nun ağzından bir mektup şeklinde yazılır. Haftalık ya da aylık çıkan basılı dergilerin ilk sayfalarında yayın yönetmeni tarafından yazılan giriş kısmını hatırlayınız. Genel anlamda belgenin içeriğinden bahseder ve insanları bu içerikleri okuma konusunda da teşvik eder.

White paper'ın içerisinde teknik bilgiler de yer alır. Bu teknik bilgiler işi derinlemesine bilenlerin sizi anlamaları konusunda yardımcı olur. Belgenin uzunluğu konusunda keskin bir kural olmasa da kabul gören uzunluk 25 sayfayı geçmeyecek şekildedir. Daha uzun belgeler insanların okuması için zorlayıcı olabilir. Eğer belgenin içinde bazı insanlar tarafından bilinmeyen terimler olduğunu düşünürseniz son kısımda bir sözlük kısmı oluşturup bu kelimeleri burada açıklayabilirsiniz.

Ekip Hakkında Bilgi Verilmesi

Belgenin önemli kısımlarından bir tanesi de ekip hakkında verilen bilgilerdir. Burada ekibinizde kimin hangi görevde olduğunu belirterek üyelerin geçmişine ve hangi alanlarda kalifiye olduklarını belirtebilirsiniz. Bu bölümde fotoğrafların kullanılması ve kişilerin biyografileri yatırımcıların gözünde iyi bir izlenim bırakılmasına sebep olacaktır. Sadece kişilerin kimler olduklarını değil ayrıca proje için neden önemli olduklarını da açıklayabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.