Venezuela'nın Petro Kripto Para Birimi Kitlesel Gözetim İçin Bir Araç

Venezuela'nın Petro Kripto Para Birimi Kitlesel Gözetim İçin Bir Araç

Venezuela'nın petro kripto para birimi Nicolas Maduro'nun ABD yaptırımlarından kaçmasına yardımcı oluyor. Ancak siyasi muhalefetini bastırmaya da yardımcı olabilir mi? Uzmanlar bu konuda tartışıyor.

Devlet destekli petro kripto para birimi kullanımı, Venezuelalılar için iki ucu keskin bir kılıç olabilir. Amerikan Ekonomik Araştırma Enstitüsü Sound Para Projesi direktörü William J. Luther'e göre, ülke ekonomisini marjinal olarak arttırabilse de, bu otoriter bir rejimi güçlendirmek pahasına olacak.

Petro Venezuela Halkı İçin Yararlı mı?

Luther, görüşlerini geçen ayın sonlarında AIER için bir makalede ortaya koydu. İçinde, petrolojinin uluslararası alanda iş yapma dinamiklerini değiştirerek (çoğunlukla ABD yaptırımlarını süpürerek) Venezuela ekonomisini artırabileceğini açıkladı. Ancak, yurt içinde sıradan Venezüellalıların acı çekeceği sonucuna vardı. Dahası, petro, Nicolas Maduro hükumeti tarafından "iç izleme" için kullanılabilir.

Ülkenin para biriminin dijitalleştirilmesi para iletimini kolaylaştıracak olsa da, hükumetin ülkedeki tüm finansal faaliyetlere gerçek zamanlı erişimi olacağı için Maduro'nun muhalefetine siyasi faaliyetlerin finanse edilmesi üzerinde ürpertici bir etkisi olabilir. Luther, "Petro kullanımı gerektirerek Maduro rejimi iktidardaki tutuşunu sıkılaştırıyor."

The Economist, "Yaptırımlardan kaçınmayı kolaylaştırarak petro kripto para birimi, hükümletin kayıp petrol gelirlerinin bir kısmını geri kazanmasını sağlıyor. Yurt içi işlemleri izlemeyi kolaylaştırarak petro, siyasi muhalefeti damgalama çabalarına yardımcı oluyor."

Petro: Venezuela için büyük ağabey mi?

Venezuela'nın ulusal hükumetinin petroyu ABD'nin yaptırımlarından kaçınmanın bir yolu olarak yarattığı teorisi, jeopolitik analistler tarafından gerçek olarak kabul ediliyor. Ancak petronun hükumet için bir Büyük Ağabey mekanizması olarak hareket edebileceği fikri, özellikle Maduro'nun hükumeti KYC gerektirmeyen tek petro cüzdanı için destek aldıktan sonra tartışmanın kaynağı oldu. Bilindiği gibi Venezuela'da ülkenin kendi para biriminin değeri oldukça düştü. İnsanlar artık alışveriş yaparlarken para saymak yerine kağıt paraları tartıp ağırlıklarına göre ödeme yapıyorlar.

Bir önceki yazımız olan "Libra Plus Facebook için Yeni Küresel Dijital Para Birimi Stratejisi" başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.