USD Coin (USDC) Nedir? Nasıl Alınır?

USD Coin (USDC) Nedir? Nasıl Alınır?

USD Coin Nedir? Nasıl Alınır?

USD Coin Nedir? USD Coin, Circle tarafından oluşturulmuş bir kripto para birimidir. 8 milyon takipçiye sahip olan Circle, kripto para birimini tüm dünyaya tanıtmayı ve talep toplamayı başardı.  USD Coin, dolara endeksli olan bir kripto para birimidir. Söz konusu para biriminin, dolara endeksli oluşu ne yazık ki onu yüzde yüz güvenli bir para birimi yapamıyor.

 USD Coin, merkezi belli ve açık adresi belli olan bir kripto para birimi oluşumudur. Bu nedenle, istenildiği zaman merkez adresine el konulabilir veya dondurulabilir, üstelik değerini belirleyen bir para birimi olması da güven endişelerini artırmaktadır.

USD Coin Ne Kadar Güvenli?

USD Coin, ne yazık ki stabil bir kripto para birimi kadar güvenli değil. Bu nedenle, bu para biriminin yeterli bir güvenlik seviyesine sahip olmayışı, yatırımcıların dikkatinden kaçmıyor. Manipüle edilmeye ve anlık spekülasyonlar yapmaya açık olan bir kripto para olmaması da uzun vadeli yatırımcılar için bir tercih sebebi oluyor. USD Coin, yazılımsal açıdan bakıldığında güvenli bir para birimi, ancak diğer unsurlar dikkate alındığı zaman, yatırımcıların bu konuda bir kez daha düşünmesini tavsiye ediyoruz.

USD Coin Fiyatları

USD Coin, Amerikan dolarına endekslenmiş bir kripto para birimi ve bu paranın değeri dolar ile ölçülüyor. Yani, fiyat Amerikan dolarına göre belirlendiği için, Fed’in yapacağı bir faiz artırımı ile değer kaybedebilir veya tam tersi olarak Fed’in yapacağı bir faiz indirimi ile değer kazanabilir. USD Coin, tıpkı altın gibi hareket ediyor, dolar değerlendiğinde düşüyor, değer kaybettiğinde yukarı çıkıyor. Bu nedenle özellikle şu an için Fed faiz indirimleri nedeniyle fiyatının epey yüksek olduğu söylenebilir.

USD Coin’e Yatırım Yapmalı Mı?

USD Coin, altın gibi uzun vadede değer kazanabilecek bir varlığa benziyor bu nedenle yatırımcıların, kısa vadeli ve anlık spekülasyonlarla kar sağlama beklentilerine girmemelerini tavsiye ediyoruz.

Özellikle sıfır faiz oranlarına sahip olan Amerikan doları, yeni bir faiz artırımına geçmeden ve bu şekilde USD Coin fiyatları ucuzlamadan bir alım yapmanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Ancak şunu bilmelisiniz ki USD Coin, uzun vadede değer kazanabilecek bir kripto para birimi, yatırım yaparken, uzmanların görüşlerini almalı ve yine kendi görüşlerinizle bağdaştırarak karar vermelisiniz, bu şekilde en doğru kararı aldığınızdan emin olabilir ve USD Coin nedir, yatırım yapılabilir mi, konusunda bir karar kılabilirsiniz.

USD Coin Nereden Satın Alınır?

Öncelikle Türk lirası ile USD Coin satın almak pek mümkün görünmüyor. USD Coin almak istiyorsanız, öncelikle Bitcoin sahibi olmanız gerekiyor ve bu bitcoinleri internet üzerinden Türk veya yurtdışı kripto para sitelerinden satın alabiliyorsunuz. Bitcoin satın aldıktan sonra, yurtdışı kaynaklı olarak hizmet veren kripto para ticaret sitelerinden, sahibi olduğunuz Bitcoinleri, USD Coin’e çevirebilir ve bu şekilde satın alma yapabilirsiniz.

Usd coin nedir diye soranlar için bu yazıda detaylı bir anlatım yaptığımıza inanıyoruz, satış yapmak için de aynı şekilde USD Coin’leriniz ile BTC alıyor ve bu şekilde BTC’lerinizi bozdurup Türk lirasına çevirebiliyorsunuz.

Bu yazıdaki hiçbir ifade yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değerlendirilemez.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.