Ukrayna, Rus Tehditine Karşı Bitcoin Bağışı Topluyor

Ukrayna, Rus Tehditine Karşı Bitcoin Bağışı Topluyor

Ukrayna, Rusya'dan gelmeye devam eden tehdide karşı savaşabilmek için fon toplama kampanyalarında bitcoin (BTC) kullanıyor.

Ukrayna savaşa hazırlanmak için BTC kullanıyor

Ukrayna'nın doğudaki en büyük düşmanlarından biri olan rusya tarafından gözlendiği bilinmektedir. Rusya'nın şu anda Ukrayna sınırında konuşlanmış 100.000'i aşan profesyonel askeri bulunmaktadır. Ukrayna, mevcut askeri varlıklarını desteklemek ve zorluklar karşısında gücünü korumak için fonlara ihtiyaç duymaktadır ve bu fonlarını kripto paraların amiral gemisi olan bitcoin ile yapmaktadır.

Bugüne kadar yüzbinlerce dolar değerinde bitcoin bağışı yapıldı. Fonlar, askeri teçhizatı desteklemek, yeterli tıbbi malzeme sağlamak, insansız hava araçları satın almak ve birinin Rus casusu olup olmadığını belirleyebilecek yeni bir yüz tanıma uygulamasını finanse etmek gibi çeşitli amaçlar için kullanılacağı duyuruldu.

Blockchain şirketi Elliptic yetkilisi Tom Robinson bir röportajda şunları söyledi:

“Kripto para birimi, hükümetlerin zımni onayıyla, kitlesel fon savaşları için giderek daha fazla kullanılıyor.”

Rusya defalarca Ukrayna'ya yönelik bir saldırı girişiminde bulunma niyetinde olmadığını belirtti. Ne yazık ki, hem Amerika Birleşik Devletleri hem de Birleşik Krallık'taki siyasi liderler aksini belirttiler ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i Doğu Avrupa ulusuna karşı saldırı yaparlarsa  misilleme yapmakla tehdit ettiler.

Robinson, bunun gibi kripto bağışlarının son yıllarda bu kadar popüler hale gelmesinin en büyük nedenlerinden birinin, üçüncü taraf finansal sistemler aracılığıyla gerçekleşmemeleri olduğunu söylüyor. Ödemeler bankalar tarafından durdurulamaz veya alıkonamaz ve para hemen olması gereken yere taşınabilir olmasının en büyük avantajlardan biri olduğunu ifade etti.

“Kripto para birimi, ulusal sınırlara saygı duymadığı ve sansüre dirençli olduğu için özellikle uluslararası bağış toplama için uygundur. Örneğin yaptırımlara yanıt olarak işlemleri engelleyebilecek merkezi bir otorite yok.”

Londra merkezli bir fintech veri analisti olan Boaz Sobrado da iki sentini karışıma kattı ve şu yorumu yaptı:

“Kripto para toplamanın avantajı, onlara el koymanın çok daha zor olmasıdır.”

Ukrayna Siber birliği, yalnızca kripto para topladığını ve yalnızca geçen yıl içinde 100.000 dolardan fazla bitcoin bağışı topladığını söyledi. Ayrıca Ethereum, Litecoin ve çeşitli sabit para birimlerinde başka bağışlar da getirdi. Örgüt, Rus düşmanlarına karşı siber saldırılar düzenliyor.

Kripto bağışlarının popülaritesi artıyor

Elliptic yaptığı açıklamanın devamında şu ifadelerde bulundu.

“Operasyonları propaganda sitelerine, Rusya Savunma Bakanlığına ve Rusya'nın Ukrayna'daki faaliyetleriyle bağlantılı birkaç kişiye yönelik saldırıları içeriyor. Bu operasyonlar sırasında toplanan istihbaratın Ukrayna kolluk kuvvetleri ve istihbarat teşkilatlarıyla paylaşıldığı bildiriliyor.”

TRON Coin Geleceği 2022-2025 | TRX Coin Fiyat Tahminleri | Tron Coin Yorumları

Paribu Coin Nasıl Alınır | Paribu Coin Ön satış | Paribu Coin Nedir

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.