Ukrayna Bitcoin ve Diğer Kripto Paraları Resmi Olarak Yasallaştırmayı Planlıyor

Ukrayna Bitcoin ve Diğer Kripto Paraları Resmi Olarak Yasallaştırmayı Planlıyor

Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini mevcut yasal “gri alanlarından” çıkarmak için yasallaştırmayı planlıyor. ”Şu anda, kripto para birimleri ülkede yasaklanmadı, ancak resmi statüleri yok. Hareket, ülkenin yeni genç cumhurbaşkanının önderlik ettiği modernizasyon çabalarının bir parçası.

Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı'na atanacak bakanlardan biri geçtiğimiz günlerde, bakanlığın en büyük hedeflerinden birinin kripto para birimlerini yasallaştırmak olduğunu doğruladı. Ayrıca devlet kayıtlarını blok zincir tabanlı bir ağa taşımayı planlıyor.

Alexander Bornyakova, Liga.net'e “Kripto para birimleriyle meşgul olanların“ gri bölge ”den çıkması ve vergi ödemeye başlaması gerektiğini” söyledi. Bu, uzun vadede, devletin kripto para alım satımı ile ilgileneceğini gösteriyor. Ayrıca gazetecilere, hükümetin kamu sicil kayıtlarını ve belgelerini devlet tarafından dağıtılan bir muhasebe sistemine aktarmayı planladığını söyledi.

Bu modernizasyon çabalarının birçoğu, 28 yaşındaki Mihail Fedorov'un Dijital Bilgi Bakan Yardımcısı tarafından yürütülüyor. Bu hareket ile hizmeti “basit bir hizmete” dönüştürmek istediğini söylediği gibi “Uygun ve müdahalesiz olmalı" diyor. Böylece devletle etkileşim kurduğunuzda, tıpkı Uber, Booking [.com] veya Airbnb gibi firmalarla iletişim kuruyor gibi olacaksınız.

Ukrayna Bitcoin ve Dİğer Kripto Paraları Resmi Olarak Yasallaştırmayı Planlıyor Ukrayna Bitcoin ve Dİğer Kripto Paraları Resmi Olarak Yasallaştırmayı Planlıyor

Ukrayna Modern Olmayı Hedefliyor

Ukrayna’nın yeni cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky bu yıl sürpriz bir seçim kazandı ve o zamandan bu yana ülkede yolsuzlukla mücadele davasını aldı. Hükümetin tüm sektörlerinde meydana gelen yaygın değişiklikler, ülkedeki “modernleşme” çabasının bir parçası. Bunlar arasında hizmetleri daha verimli hale getirmek ve dijital okuryazarlığı artırmak var. Bu vizyonun bir kısmı kuşkusuz kripto para birimini içerir. Önceki hükümet 2021 yılına kadar kripto para birimiyle ilgili “devlet politikası” nı uygulamaya koymayı planlıyordu, ancak Zelensky bu süreci büyük ölçüde hızlandırmayı planlıyor.

Zelensky’nin hükümetindeki o kadar çok genç ve yeni yetkili ile Ukrayna, önümüzdeki on yılda blok zinciri inovasyonu için önemli bir merkez haline gelebilir. Fedorov'un dediği gibi, hükümet hizmetlerini Uber veya AirBnb kadar verimli hale getirmek istiyor. Bu, Ukrayna hükümetinin blok zincirleme teknolojisini kabul etmeye açık olduğu karmaşık ve merkezi olmayan sistemler gerektiriyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.