TXID (Transaction Hash) Nedir?

TXID (Transaction Hash) Nedir?

TXID (Transaction Hash) Nedir? kripto parayla ilgilenen herkesin karşısına çıkabilecek bir sistemdir. Bu sistemin asıl amacı kripto para işlemlerinin benzersiz işlem numaralarına sahip olmasını sağlar.

TXID (Transaction Hash) Nedir? kripto parayla ilgilenen herkesin karşısına çıkabilecek bir sistemdir. Bu sistemin asıl amacı kripto para işlemlerinin benzersiz işlem numaralarına sahip olmasını sağlar. Yani kripto paralar ile ilgili olarak yaptığınız işlemler karışmasın diye geliştirilen bir sistemdir. Peki TX ne anlama geliyor? TX, transaction'ın yani işlemi temsil eden bir kısaltma. ID ne anlama geliyor? Diye soracak olursanız ID yani Hash kripto para işleminin kimliğini tanımlamak için kullanılıyor.

Söz gelimi, Transaction Hash (TXID) belirli bir işlemi benzersiz bir şekilde tanımlamak için kullanılan bir tanımlayıcıdır. Tüm zincirleme işlemler işlem ayrıntılarında görülebilen benzersiz bir TXID'e sahiptir. Bir işlem karması (Transaction Hash) genellikle rastgele bir harf ve sayı kümesi gibi görünmektedir. Tüm zincirleme işlemler (kripto para yatırılması ve çekilmesi) işlem ayrıntılarında bulunabilecek benzersiz bir txid'e sahiptir.

Örnek olarak yukarıdaki resimde bir Transaction Hash işlemi yer alıyor, yukarıda Transaction Hash yazan kısımda yer alan bir TXID görüyorsunuz bu benzersizdir ve yapılan işlemi tanımlıyor. Aşağıya ekleyeceğimiz TXID kodunu taratarak bu yapılan örnek işleme etherscan.io/ link aracılığı ile gidebilirsiniz.

  • 0x2446f1fd773fbb9f080e674b60c6a033c7ed7427b8b9413cf28a2a4a6da9b56c

Kripto Para Transfer İbareleri

Dilerseniz şimdi resimde yer alan diğer terimlerin ne işe yaradığını veya neyi temsil ettiğini birazcık konuşalım. TXID'den hemen sonra gösterilen ibare Block, Block nedir? Block bu işlemlerin kaydedildiği doyayı tanımlayan bir numaradır. Block'un ardından gözümüze çarpan ibare ise Timestamp. Timestamp Türkçesiyle zaman damgası demek oluyor. Bu ise işlemin ne zaman yapıldığına dair bir işaret.

From ibaresi işlemi kimin yaptığını, yani kim tarafından gönderim sağlandığını yansıtan ibarenin olduğu yer. To ise kim için gönderim yapıldıysa onun ID'sinin bulunduğu kısım. Value kısmı miktarı temsil ediyor. Son olarak, geldik Transaction fee bölümüne bu bölümde yapılan işlem için ödenen tutar belirtiliyor.

Bu içeriğimiz de kripto para transferlerinin en önemli unsurlarından olan TXID nedir? sorusunu cevapladık. Ayrıca, bunun yanı sıra Block nedir, Timestam nedir, from nedir, to nedir, value nedir ve Transaction fee ne anlama geliyor gibi sorularada cevap verdik umarım faydalı olmuştur.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum