Türkiye Kripto Para Üretebilir mi ?

Türkiye Kripto Para Üretebilir mi ?

Yaklaşık 10 yıldan beri ilk önce Bitcoin ile başlayan kripto para serüveni günümüzde 3000’e yakın kripto para ile serüvenine devam ediyor. Bunca kripto para varken insanların aklına Türkiye Kripto Para Üretebilir mi sorusu da gelmekte. Kripto para üretimi elbette kolay değil ancak yapılamayacak bir şey de değil. Asıl macera ise üretmek değil, ürettikten sonra başlıyor.

Kripto Para Üretimi Mümkün mü?

Kripto paralar dijital varlıklar olarak değerlendirildikleri için aslında bilgisayar ortamından dışarı çıkmıyorlar. Bu da sanal bir üretim yapmak anlamına geliyor. Bir başka deyişle herhangi bir tesise ya da yüklü bir yatırıma ihtiyacınız yok. Ancak başka şeylere ihtiyacınız var. Kripto para ürettikten sonra başarılması gereken en önemli nokta bu kripto parayı sektöre kabul ettirmek. İşin zor kısmı da bu. Herhangi bir değeri olmayan yeni kripto paraları kabul görmeleri ve kalbur üstü borsalara giriş yapabilmeleri en büyük sorun. Bu noktada zorlanmamak için ise büyük firmalarla ortaklık anlaşmaları yapmak gerekiyor.

Türkiye Kripto Para Üretebilir mi ? Türkiye Kripto Para Üretebilir mi ?

Yakın bir tarihte Facebook’un duyurduğu ve önümüzdeki aylarda piyasaya çıkacak olan Libra da arkasında koskoca Facebook olmasına rağmen pek çok dev firma ile anlaşma yaptı. Bu anlaşma kamuoyuna birlikte çalışarak Libra’yı geliştirmek olarak lanse edilse de aslında asıl konu ortaklardan alınacak maddi destek ile Libra’nın tıpkı bir kripto para gibi borsalara zorlanmadan giriş yapması ve dolar karşısındaki değerinin de en az Bitcoin kadar olmasının amaçlanması. Bunun için de güçlü referanslara ihtiyaç var.

Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda Türkiye kripto para üretebilir mi sorusunun cevabını “evet” olarak vermek mümkün. Ancak ürettikten sonra bunu dünyaya kabul ettirebilir mi işte asıl sorun bu. Yıllardan bu yana önemli sorunlarımızdan biri olan yaptığımız bir yeniliği dünyaya kabul ettirme sorunu burada da karşımıza çıkıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.