Token Yakmak Nedir?

Token Yakmak Nedir?

Token yakmak  dolaşımda olan kripto para birimlerinin kalıcı bir şekilde çıkarılması için kullanılır. Bu  yakma  ise  kolay ve basit bir iştir. Token yakma eylemi coin  yaratıcılarının tokeni dolaşımdan çıkarma ve belli sayıda olan tokeni kullanım dışı bırakmak adına yaptıkları bir uygulamadır. 

Tokenleri yakmanın çeşitli sebepleri olsa da temeldeki amaç deflasyon oluşturma yani enflasyonu düşürme amacı ile yapılır. Piyasanın büyük iki debi Ethereum ile Bitcoin token yakma eylemini yapmasa da altcoinler ile küçük tokenlerde dolaşımda olan tokenleri kontrol etme amacı ile bu yola gidilir.

Token Yakmak Nedir? Token Yakmak Nedir?

Token Yakma Ne İçin Yapılır?

  1. Enflasyonun Önüne Geçebilmek
  2. Tokenleri Kontrol etme
  3. Kripto Paraları Dolaşımdan Çıkarma
  4. Yatırımcıları Teşvik Etme

Yakma eylemi yalnızca kripto paralara özgüdür.

Token Yakmak Nedir? Token Yakmak Nedir?

Token Yakma İşlemi Nasıl Olur ?

Kolay ve basit bir işlem olan token yakmanın çeşitli yolları vardır. Temel amaç ise token sayısını azaltmaktır.  Yakma işlemi farklı durumlarda gerçekleşir. Bazı ICO'lar tamamlandıktan sonra satılmayan tokenleri dolaşımdan çıkarmak adına bir kereliğine yapılmaktadır.Bazılarıda farklı zaman dilimlerinde ve farklı hacimlerde tokenleri yakarlar.  Örnek vermek gerekirse ; Binance taahhüdün parçası olarak ortalama 100 milyon BNB'e ulaşmak adına 3 ayda bir token yakma işlemi yapıyor.  

Bir başka örnekte Ripple'nin tokenleri yavaş yavaş yakması. XRP'le yapılan işlemlerde taraflardan birisi işlemin öncelikli olması adına bir ücret belirlenmesini talep edebilir. Bu ücret ise merkezi bir otoriteye ödenmez. İşlem bittikten sonra paralar yakılmak içinWater adreslerine gönderilir.

Tether vb. sabit kripto para birimleri de kendi rezervlerine fon yatırdıkları zaman yeni tokenler oluşturmuş olurlar. Fonların çekilmesi veya çıkarılması durumunda eş değer miktarda coin yakılmaktadır. Nasıl bir yöntem uygulanırsa uygulansın sonuç aynıdır. Yakılan tokenler dolaşımdan çıkarılır ve etkisiz hale getirilmiş olur. 

Token yakma işlemi yalnızca projeye avantaj sağlama için yapılıyor gibi gözükse de bu konuda esas yatırımcılar faydalanmaktadır.  Token yakma işlemi fiyat enflasyonunu düşürür ve coinin değerinin de stabilleşmesine yardımcı olmaktadır. İstikrarlılıkta yatırımcıların coinlerini uzun zaman elde tutmaları için büyük ve önemli teşvik sebebidir. Token yakmanın bir başka özelliği de projenin ilk geliştiği zamanlarda güvenlik bakımından da faydalı olacağı düşünülmektedir.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.