Token Nedir? Token Ne Demek?

Token Nedir? Token Ne Demek?

Token en temel tanım ile , bir kuruluş tarafından verilen bir değer birimi oluşturmasıdır. Kripto endüstrisinde düşünürsek, bir topluluk tarafından kabul edildiğini ve bir blockchain'de de desteklendiğini bilmeliyiz.

Bir kuruluş, belirli bir iş modeli bağlamında bir belirteç oluşturur, böylece kullanıcı etkileşimini teşvik edebilir ve ödülleri belirteç sahipleri ağı genelinde dağıtabilir. Tokenlar genellikle borsada halka arz edilen şirketlerin halka arz (Halka Arz) ile karşılaştırılabilecek bir ICO (Başlangıç ​​Para Teklifi) veya kitle satışında fon toplamak için kullanılmaktadır. ICO durumunda, şirketler blockchain'de halka açılıp şirketlerinde kullanacağı fonu oluşturur.

Token Türleri Nelerdir?

İlk olarak ICO yoluyla halka sunularak fon toplama işlemi yapılır. Bu belirteçlerin birçok farklı kullanımı olabilir, ancak bunları iki bölüme ayırabiliriz: güvenlik belirteçleri ve yardımcı belirteçler olarak iki ayrı bölüme ayrılmaktadır.

Güvenlik jetonları , geleneksel hisse senetlerine benzemektedir, çünkü değerleri olup alım satımı yapılmaktadır.

Yasal düzenleyicilerler anlaştıktan sonra, d güvenlik belirteçlerinin aynı yönetmeliklere tabi oldukları için güvenlidir. Yönetmelikleri karşılamayan şirketler önemli para cezalarına maruz kalacaklar ve projeleri kapanma riski ile karşı karşıya gelebilir.

Güvenlik TokenleriYardımcı Simgeler
 Bir girişimin özsermaye veya borcunu temsil etmektedir Ürünü kullanma lisansını temsil edinilmesi gerekmektedir.
 Güvenlik tokenleri satın alınması bir yatırım biçimidir. Yardımcı belirteçlerinin satın alınması bir yatırım aracı değildir.
 Güvenlik belirteçleri federal menkul kıymetler yönetmenliklerine uymaktadır.Yardımcı belirteçleri federal menkul kıymetler yönetmenliklerine uyma zorunlulukları yoktur.

Kripto para birimleri ile token arasındaki farklar nelerdir?

  • Tokenler bir kripto para birimi değildir.
  • Token oluşturmak için blockchain ağı kullanma zorunluluğu bulunmamaktadır.
  • Kripto para birimlerinde blockchain ağı kullanma zorunluluğu bulunmaktadır.
  • Kripto paralar gerçek bir maddi karşılığına sahiptir.
  • Tokenler bir sözleşme sonucunda elde edilir.

 

Kripto token nedir?

Kripto token denilen şey maddi bir değere sahip varlık anlamına gelmektedir. Misal aldığımız bir elbise yada telefonu token olarak düşünebiliriz.

ICO Nedir?

ICO, kısa bir şekilde anlatmak gerekiyorsa oluşturulacak bir projeye sermaye oluşturma süreci olarak tanımlanmaktadır. ICO temel alınarak bir token oluşturulur. Yatırımcılar, bir ICO sürecine katılıp kar etmek ister. ICO süreci tam olarak tamamlandıktan sonra tokenları oluşturulan tokenları alabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.