TCMB Kripto Para Raporu Hazırladı, Şimdi Ne Olacak?

TCMB Kripto Para Raporu Hazırladı, Şimdi Ne Olacak?

Alınan haberlere göre Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası TCMB tarafından kripto para raporu hazırlandı. Kripto Varlıklar başlığını taşıyan raporda kripto paraların asli değerinin bulunmadığı ve değerlerinin de çok oynak olduğuna yönelik ifadeler kullanıldı.

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu’na verilmiş olan mayıs 2021 tarihli raporda kripto para birimleri dijital ortamda üretilmiş olan ve kullanılan, bilgisayar ağları üzerinde doğrudan eşler arasında işlem görebilen, değeri de genelde küresel olarak kullanıcıları açısından arz ve talep dengesi ile belirlenmekte olan, merkezi bir otorite yerine kriptografik tekniklere sahip olan dijital varlıklar olarak ifade edildi.

Raporda Bitcoin’den Bahsedildi

Raporda aynı zamanda kripto paraların ortaya çıkışından ve BTC’den de bahsediliyor. Raporda belirtilen “kripto paraların asli değeri yoktur ve birimler çok oynaktır” ifadesi ayrıca dikkat çekiyor.

Birim fiyatlarının oynak olması yüzünden ödeme aracı olarak kullanılmaya uygun olmadıkları da vurgulandı. Buna göre şu ifadeler kullanıldı: “Aynı zamanda mevcut durumuyla işlemlerden yüksek ücretlerin alınması ve işlemlerde performanstan kaynaklı olarak gecikmelerin yaşanması gibi durumlar ile daha çok pek çok yatırım aracı olarak kullanılmaktadır. BTC dünyadaki tüm kullanıcıları tarafından kontrol edilmektedir. Geliştiriciler bir taraftan yazılımı geliştirirken tüm kullanıcılar da hangi yazılımı ve sürümü kullanacaklarına karar verme konusunda özgürlük taşır. Birbiri ile uyumlu olması için tüm kullanıcıların da aynı kurallara uygun olan yazılımı kullanması gerekmektedir,” denildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.