Tayland, Nisan ayından itibaren Kripto Ödemelerini Yasaklayacak

Tayland, Nisan ayından itibaren Kripto Ödemelerini Yasaklayacak

Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto para birimlerinin bir ödeme şekli olarak kullanılmasının yasaklandığını duyurdu. 23 Mart tarihli habere göre, 01 Nisan 2022 tarihinden itibaren kripto yardımı ile mal ve hizmetler için ödeme yapmak yasa dışı olacak.

Ek olarak, düzenleyici, böyle bir ödeme aracının, ülkedeki zaten “yüksek verimli” olan ödeme sisteminin istikrarını tehdit ettiğini söylüyor.

Aynı şekilde, halka açık blok zincirleri tarafından desteklenen kripto para birimleri, yatırımcı korumasını daha zor hale getiren güvenlik standartlarına bağlı değildir. Malları kriptoda fiyatlandırmak, Tayland Merkez Bankası'nın likidite krizleri sırasında finansal kurumlara yardım etmesini engelleyecektir.

SEC diyor ki:

Kriptoların oynaklığı da kararın arkasındaki ana nedenlerden biridir. Bazı kripto ödeme sağlayıcıları, dijital varlıkları anında baht'a çevirse de, böyle bir işlemde hala gizli maliyetler vardır.

Ayrıca, birden fazla ödeme sistemi kullanmak tüketiciler için pahalı ve kafa karıştırıcı olabilir. Ayrıca kara para aklama veya terörizmi finanse etmek için bir araç olarak kripto kullanılması riski de vardır.

Yasa yürürlüğe girdikten sonra, Tayland işletmelerinin hiçbiri ödeme olarak kripto almayı kabul edemez veya teşvik edemez. Herhangi bir ihlal durumunda firma, hizmetlerin geçici olarak durdurulması veya iptali dahil olmak üzere yasal işlemlerle karşı karşıya kalacaktır.

Tayland SEC, kripto ödemelerini yasaklamanın yanı sıra yeni bir kural önerdi. Kripto işletmelerinden hizmet kalitesi ve BT kullanım bilgilerinin açıklanması kuralları, aracıları, borsaları ve bayileri içerecektir.

Benzer şekilde, Tayland Bankası ve SEC, diğer yerel hükümet kurumlarıyla birlikte, temel teknolojilerin yararlarından emindir. Teknoloji, blok zinciri değeri içerir ve daha fazla yenilik için teknolojinin kullanımını destekler.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.