Kripto Para Dünyasında Taint Nedir? Nerede Kullanılır?

Kripto Para Dünyasında Taint Nedir? Nerede Kullanılır?

Kripto Para Dünyasında Taint Nedir? Nerede Kullanılır?

Taint genel şekliyle, bir Bitcoin işleminin “tıkanıklığı” denilebilir. Bir adres ile önceki adresler arasındaki ilişkiyi değerlendirir. Peki, Taint Nedir? Nerede Kullanılır? Kripto para dünyasında ne işe yarar? Yöntem ile alakalı tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Taint Nedir?

Hesaplar arası transfer hareketlerinin incelenerek, işlem yapan iki adres arasındaki yakınlığın araştırılmasına denilmektedir. Bu yöntem Blockchain teknolojisi ile kullanılarak, olası güvenlik açıklarından yararlanan kötü niyetli kişilere karşı tedbir amaçlı kullanılan bir yöntemdir.

taint nedir

Özellikle çalıntı hesapların incelenip tespit edilme süreçlerinde kullanılan bir yöntem olarak karşımıza çıkar. Öyle ki, iki hesap arasında bir transfer gerçekleşmiş ise, o hesapların yakınlık derecelerini, alaka ve ilişkilerini tespit etmek, çalıntı hesapları engellemeye yönelik önemli bir yöntemdir.

Bu yöntem “Bozukluk analizi” ya da “Leke tespiti” olarak da adlandırılabilir. Leke denilen kavram hesaplar arasında olan herhangi bir bozukluk ya da anormal bir durum olabilir. Öyle ki leke ne kadar fazla ise işlem yapan iki adresin arasındaki bağlantı da o kadar güçlü, yani şüpheli olabilir. Bu sürecin ilerleyen adımlarında, yöntem sayesinde ilgili iki hesap tespit edilerek çalıntı hesaplara karşı önlem alınmış olur.

Sonuç

kripto para dünyasında taint

Günlük hayatta borsada işlem yapan, bir yerlere kripto para gönderip, alan bireyler olarak aslında bu süreçlerde dikkatli olmak gerekmekte. “Ne idüğü belirsiz” hesaplar ile karşılıklı işlem yaparak da aslında bir suça ya da herhangi bir olumsuz duruma bizler de iştirak ediyor olabiliriz. Bu durumda kullanıcıların dikkatli olması, transfer süreçlerinde karşılarındaki her hesapla işlem gerçekleştirmemelidir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.