Son Dakika: LUNA Altcoin Projesinin Çökme Detayları Ortaya Çıktı!

Son Dakika: LUNA Altcoin Projesinin Çökme Detayları Ortaya Çıktı!

LUNA ve UST’nin çökmesi ile birlikte TerraForm Labs, sarsıcı bir darbe aldı ve yatırımcılarını tekrar birleştirmek için oldukça kararlı. Terra Bridge V2’yu piyasaya çıkardı. Tüm bu olaylar yaşanırken Jump Crypto yeni raporunu yayınladı. İşte haberin detayları...

Terra Bridge V2 Çıktı

Terra, Terra Bridge V2 adlı yeni bir sistem başlattı. Köprü, kullanımı geliştirebilmek için Cosmos ve Axelar’ı kullanmakta. Cosmos, bir kaç Blockchain’ nin birlikte çalışabilmesini kolaylaştırıyor. Axela ise Web3 için evrensel bağlantıyı kolaylaştırmakta. Terra’nın problemli Terra dünyasını tekrar hayata döndürme çabasındaki son adımı. Bu çabayla Terra kurucularının yaşanan çöküş ardından yatırımcıların güvenini tekrar kazanabilmek için var gücüyle çalıştığı görülüyor. Yeni sistemin tanıtımı sosyal medya üzerinden duyuruldu.

Terra Bridge V2, kullanıcıların kripto para birimlerini Ethereum, Secret, Cosmos gibi çeşitli Blockchain ağları arasında transferleri gerçekleştirmek için tasarlandı.

Bu varlıklar LUNA ve LUNC. LUNA, Terra 2.0’da basılan yeni coindir. LUNC ise , orjinal Terra’ nın yeniden isimlendirilmiş halidir. (Luna Classic olarak yeniden adlandırıldı). Eski Terra ağı artık Terra Classic olarak da isimlendiriliyor. Bu yeni durum Terra yatırımcıları için sorun teşkil etmesede, Do Kwon ve Terra ekibinin LUNC’yi yakmak için çaba göstermesi gerektiğini dile getirenler hala mevcut. Terra Bridge V2, LUNA ve LUNC için farklı erişim noktası kullanıyor.

Terra Luna Classic (LUNC) yakımı sürüyor.

Terra topluluğu kullanıcıları, tokenın piyasadaki arzını azaltmak için LUNC’yi yakmakla uğraşıyor.  Yeni bir ağın ve yeni LUNA tokenlarının piyasaya çıkarılmasına rağmen, Terra yatırımcıları hala yakımı istedikleri için yöntemin yaşanan kayıpları telafi edebilmek için yeterli olmayacağını düşünüyorlar. Bunun yanında, yeni LUNA’ nın oluşturulması ile Terra’nın artık iki LUNA tokenı olduğu söyleniyor. Birinin adı LUNA, eskisinin adı ise Luna Classic (LUNC).

Terra ekibi şu anda, LUNC’ye çok dikkat etmeden yatırımcıları bir araya getirmek için yeni LUNA tokenlerinin değerini arttırmaya çalışıyor.. Terra yatırımcıları hala 6,5 trilyondan fazla olan arzını azaltabilmek için LUNC’nin yakılması gerektiği konusunda ısrar ediyor.Do Kwon, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda bir yakım adresi yayınladı. LUNA Classic için yakma işlemi başladığından bu yana, günlük 20 milyon ila 60 milyon arasında eski LUNA tokeni alınıyor. Bu durumda daha fazla token yakmak için daha çok çalışılması ve çaba gösterilmesi anlamına geliyor.

Çöküşün Detayları

Jump Crypto, UST’ nin ABD dolarından ayrılmasının ilk bölümlerini inceleyen bir rapor yayımladı. Şirket, UST’nin fiyatının düşmesini ateşleyenlerin küçük bir balina grubu olduğunu söyledi. Rapora göre, ABD dolarından ayrışma durumu 7 Mayıs Cumartesi günü, UST/3CRV havuzunda kritik işlemler dizisi yapılmasıyla başladı. 75 dakika içinde, Terraform Labs (TFL) havuzdan 250 milyon dolarlık UST varlığını çekti.

Bu arada kaynağı bilinmeyen iki balina adresi, 185 milyon dolar değerindeki UST’yi USDC karşılığında sattı. Yapılan işlem sonucu havuzdaki para dibe vurdu. Bunun yanında, söz konusu işlemlerde yer alan balinalardan biri, işlem hacmi bakımında en büyükler arasında yer alan Binance’ e 108 milyon dolarlık UST transfer etti. Dibe vuran varlıklar dikkate alındığında, bu transferin gönderim zamanı  kötü oldu. Hazırlanan rapor, çöküşü ateşleyen şeylerden birinin, Terra tabanlı Anchor Protocol’de yapılan büyük çekim işlemlerinin olduğuydu. Jump, UST’nin büyük çıkışlarının 7 Mayıs Cumartesi gecesi ve 9 Mayıs Pazartesi sabahı saatlerinde Anchor Protocol’den ayrıştığının görüldüğünü söylüyor.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.