Solana ETF Heyecanı Kısa Sürdü: Fiyatlar Düşüşe Geçti

Solana ETF Heyecanı Kısa Sürdü: Fiyatlar Düşüşe Geçti

Coinglass’ın likidasyon verilerine göre, toplam SOL likidasyonları 5.47 milyon doları buldu. Bunun içinde, uzun pozisyonlar için 4.3 milyon dolarlık, kısa pozisyonlar için ise sadece 1.11 milyon dolarlık likidasyon gerçekleşti.

Son 24 saat, Solana (SOL) fiyatının yükseleceğini öngören yatırımcılar için zor geçti. Coinglass’ın likidasyon verilerine göre, toplam SOL likidasyonları 5.47 milyon doları buldu. Bunun içinde, uzun pozisyonlar için 4.3 milyon dolarlık, kısa pozisyonlar için ise sadece 1.11 milyon dolarlık likidasyon gerçekleşti.

Olumlu Beklentiler Karşılanmadı

Likidasyon, bir yatırımcının açık kontratı sürdürmek için gereken marj gereksinimlerini karşılayamaması durumunda gerçekleşir. Böylece, daha fazla kayıp yaşanmasını önlemek adına borsa yatırımcının pozisyonunu kapatır. Uzun pozisyonlar, fiyat artışından kazanç sağlamayı umarken, kısa pozisyonlar fiyat düşüşüne bahse girer. AMBCrypto’nun bulgularına göre, SOL'un fiyat hareketleri, uzun likidasyonlardaki artışın arkasındaki ana neden oldu.

27 Haziran'da, bir varlık yönetim firmasının Solana için bir spot ETF başvurusunda bulunduğu haberlerinin yayılmasıyla altcoinin fiyatı 150 dolara yükseldi. Bu gelişme, sosyal medya platformlarında bir dizi olumlu yorum yapılmasına neden oldu ve birçok kişi SOL'un rallisinin devam etmesini bekledi.

Ancak kripto para başka planlar yapmıştı. Fiyat artışından kısa bir süre sonra, SOL yavaş yavaş grafiğin altına doğru hareket etmeye başladı.

Şu anda SOL, son 24 saatte %2.39'luk bir düşüşle 141.96 dolardan işlem görüyor. Buna karşın, Solana’nın fonlama oranı, yatırımcıların hâlâ boğa beklentilerine sahip olduğunu gösteriyor; zira fonlama oranı şu anda pozitiftir. Fonlama oranı, piyasadaki açık pozisyonların sürdürme maliyetini ifade eder.

Yatırımcılar Ayı İşaretlerine Rağmen Kararlı

Fonlama oranı pozitif olduğunda, uzun pozisyonlar kısa pozisyonlara pozisyonlarını açık tutmaları için ödeme yapıyor demektir. Bu durum, katılımcıların fiyatın artacağını beklediğini gösterir. Tersine, negatif fonlama, kısa pozisyonların uzunlara ödeme yaptığı ve yatırımcıların ayı beklentisine sahip olduğu anlamına gelir. Ancak, artan fonlama oranları ve düşen fiyat, SOL’un değerini etkileyebilir.

Özetle, bu metrik yükseldiğinde, uzun pozisyonların agresif olduğu anlamına gelir. Ancak, fiyattaki düşüş, onların pozisyonları için ödül almadıklarını gösteriyor. Özetle, bu durum token için ayı piyasası anlamına gelir çünkü spot alıcılar yükselişi desteklemiyor gibi görünüyor.

Eğer bu durum önümüzdeki günlerde de devam ederse, SOL fiyatı 140 doların altına düşebilir. Ayrıca, AMBCrypto likidasyon seviyelerine de baktı. Burada, likidasyon seviyeleri, likidasyonların gerçekleşebileceği tahmini fiyat noktalarını gösterir. Bir fiyat aralığında yoğun bir likidite kümelenmesi varsa, bir kripto para o bölgeye doğru hareket edebilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.