Security Token (STO) Nedir?

Security Token (STO) Nedir?

Security Token (STO) Nedir?

Security Token menkul kıymet tokenlerinin temsili anlamına gelir. Bu durum yatırımcının yatırımlarını temsili olan coinler ile tokenler için para alışverişinin olduğu ICO'ya benzemektedir.ICO'lardan farkı ise STO'lar bu durumu bir adım ileriye taşıyarak menkul kıymet değerinde token dağıtımı yapıyor.

Bu  sebeple Security Token'ler menkul kıymet dağıtımı yaparlar. Dağıtımı yapılan tokenler satılabilir, değiştirilebilir ve para kıymeti olanlardır. Düzenli token borsalarında ise işlem görmezler. Security Token ticaretini yapmak isteyenler de borsalardaki token listeleri , yatırımcı kalıtım ve veri paylaşımı şartlarına uymak durumundadırlar.

 

Security Token'in Faydaları Nedir?

2017 ve 2018 yılları arasındaki ICO çılgınlığında birden çok token ihraççısı yatırımcılara ekonomik hak ile değerler olmadan çok fazla token satıldı. STO’lar ise normal token satışlarına alternatifdir. Yatırımcılarına eşitsizlileri yok etmek adına temettü hakkı vb. haklar sunar.

STO tokenlerin ihraççılar içinde faydaları bulunmaktadır.

Sağladıkları Diğer Avantajlar ise ;

1)Güvenlik ;  ICO deyim yerindeyse tam bir kaos ortamıdır.  Çoğu insanın dolandırılmasına neden oldu. Söz verilen çoğu proje yerine getirilmediği gibi yatırımcı ellerinde işe yaramaz olan tokenlerle kalmış oldular. Tüm bunlara karşılık ise STO'lar düzenlemelerin dışına çıkmadan kripto para ve blockchain birimlerinin güvenirliliğini kaybetmemesine yardımcı oluyor.

2) Programlanabilir Olması;  Security Tokenleri programlanabiliyor ve akıllı sözleşmeler ile de zorlanabilirler

3) Geleneksel Finansın İyileştirilmesi Durumu; Geleneksel olan menkul kıymetler eski alt yapı ve aracıları sebebiyle hem yavaş hem de pahalıdırlar. STO tokenleri de düşük maliyetleri ile kolaylık sağlar.

4)Serbest Piyasa Özelliği ; Sınırlar ile yerel düzenlemeler STO Tokenlerinde bir sınırlamaya yol açamazlar.

5)Azaltılmış Kurumsal Manipülasyon Durumu;  Az aracıya sahip olan serbest ve açık pazardır.

6)Daha Fazla Likidite Özelliği ;  STO'lar özel güvenlik borsalarında işlem görürler buda yatırımcıların varlıklarını likidite etmede kolaylık sağlar.

7) Birçok Yatırımcı Olması; Geleneksel olan güvenlik anlaşmalarının tam aksine STO'lar internet üzerinde herkese açıktır.

STO'ların Güvenli Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

STO'ları Utility Token’lerden ayırmak için en yaygın yöntem Howey Test uygulamasıdır.Bu isim Florida Howey Company'in yer almış olduğu 1946 Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Mahkemesi davasından gelmektedir.Bu dava ise firmanın  mülkünün yarısını kar etme amacı ile spekülatörlere kiralamaya çalışmasından ve bu işlemlerinde ABD SEC tarafından onaylanmamasına kadar uzanıyor.  Söz konusu dava yargıtaya ulaştığında emsalsiz olduğu düşünülerek güvenlik ile alakalı değerlendirme amacı ile Howey Test'i uygulanmış.

Uygulanacak olan bu teste işlemin güvenli kabul edilmesi için birkaç kriteri sağlaması gerekmektedir:

  • Para yatırımdır. para bir yatırımdır.
  • Yatırım ise ortak girişimdir.
  • Destekleyenlerin veya 3. kişilerin çalışmalarından kar elde etme beklentisi vardır.

Bu kriterleri sağlayanlar yani  Howey Testini geçen tokenler güvenli kabul edilmektedir.

Security Token Lansman Platformaları Nelerdir?

İşletmelerin kendi STO'larını başlatmada yardımcı olan platformlar şunlardır;

  1. Polymath
  2. Harbor
  3. Securitize
  4. Swarm

Bu platformalar şirketlere token ihraçları ve diğer bazı konularda yardımcı olmaktadırlar.

Security Token'e Katılmak Mümkün Müdür?

ABD'de STO'lar yalnızca akredite yatırımcıları içindir. Amerika Birleşik Devletleri dışında yaşayan kişiler için akredite yatırımcı kuralı geçerli sayılmamaktadır ve birçok STO'ya katılmanız mümkündür.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.