Ponzi Sistemi ve Piramit Sistemi Nedir?

Ponzi Sistemi ve Piramit Sistemi Nedir?

Ponzi sistemi veya başka bir deyişle Ponzi Yöntemi, yatırımcıların kazançlarının sisteme gelen diğer yatırımcılar tarafından ödendiği bir dolandırıcılık sistemidir.

Ponzi/Piramitler Karşımıza Nasıl Çıkar?

Kripto parasını yatırıma dönüştürmek isteyen pek çok insanın kolay bir şekilde arama motorları sayesinde ulaşabileceği yüzlerce ponzi/piramit web sitesi mevcuttur. Bunlar içinde en popüler olan Bitconnect  kripto dünyasında bu sistemi başlatmıştır. Yaklaşık bir yıl önce kurulan bu sistemin milyonlarca üyesi bulunmaktadır. Doların beşte biri kadar değere sahip olan 1 Bitconnect şu sıralar 293 dolar seviyesinden işlem görmektedir. Çoğu kripto takipçileri tarafından ponzi/piramit sitesi olduğu bilinse de, yatırımcılarına büyük kazançlar sağlayan web sitesine risk alarak yatırım yapılmaya devam ediliyor. Sistemin ne zaman çökeceği belli olmadığı için, yeni üye sayılarında azalma başladığında sistemin çökme zamanının yaklaşacağını söyleyebiliriz.

Titan Kenan Şeranoğlu Kimdir?

Kenan Şeranoğlundan kısaca bahsetmek gerekirse 20 yıl önce Titan Saadet Zinciri ile gündeme gelmiş, 16 bin kişiyi dolandırmaktan cezaevine girmiştir. Titan Saadet Zinciri'nin yöneticisi Kenan Şeranoğlu’nun İzmir Hilton otelde 31. Doğum günü dolayısıyla verdiği partide, gösterişli yaşam tarzı ve lüks harcamaları oldukça dikkat çekmiştir. Bunun üzerine "Titan’a yönelik dolandırıcılık soruşturmaları hız kazanmıştır. 1998’de ise Kenan Şeranoğlu, babası Barbaros Şeranoğlu ve birkaç "Titan" yöneticisi tutuklandı, "şartla salıverme ve cezaların ertelenmesine" ilişkin yasadan yararlanarak 4 Şubat 2008 günü tahliye oldu.

Saadet Zinciri Nedir? Ponzi Sistemi Nasıl İşler?

Saadet Zinciri, 1990’lı yıllarda ortaya çıkmış bir para kazanma sistemi olan piramit sisteminin halk arasındaki ismidir. Çok katlı pazarlama sisteminin farklı bir versiyonu olarak da görülebilir. Bu sistemde satılan ürün veya hizmetler görünürde olmamakla birlikte, sadece piramidin en üstündekilerin çok yüksek meblağlar kazandığı bir sistemdir.

Ayrıca bu sistemdeki her bir kişi, kendisinin altındakinden para kazanıp, üstündekine para kazandırır. Piramit sadece, yukarıda  bahsettiğimiz görünürde olmayan ürün veya hizmetin satın alınması konusunda ikna edilen kişiler tarafından alınması ile beslenmektedir.

Bu sisteme belli bir ücret dahilinde katılım sağlanır. Bu katılım ücretleri bir havuzda birikir ve daha sonra diğer üyeler olan hak sahiplerine ve belirli pozisyondaki kişilere göre dağıtılır. Üçgen şeklinde oluşturulan bu piramit sisteme, üçgenin alt sağ veya sol köşesinden giriş yapılır. Bir kişi bu köşeden giriş yaptığında önündeki herkesin bir kademe ileri gitmesini sağlar. Yani kısacası bu sisteme göre ilk dahil olanlar, sonraki üyelerden daha çok kazanırlar.

Bu sisteme üye bulma işi genellikle kurucular ya da üyeler tarafından sağlanarak devam ettirilir ve her üye sistem içerisindeki yerini, ilerleme aşamalarını mutlaka birebir görebilir halde olmalıdır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.