Phala Network (PHA) Nedir? PHA Coin Yorum ve Grafiği

Phala Network (PHA) Nedir? PHA Coin Yorum ve Grafiği

Günümüzde oldukça sık kullanılan ve yararlanılan bulut hesaplarına benzer bir sistemle oluşturulan Phala Network,  hizmetlerini herhangi bir merkeze bağlı olmadan blok zincir teknolojisi ile sunmaktadır.

Tamamen blokchain üzerine geliştirilen ve DeFİ projesi olan platform, sıradan bulut hizmetlerinden biraz daha farklıdır. Bu bilişim platformu, bilgi işlemleri sırasında kullanıcıların bilgilerinin saklanması ve işlemlerde güvenliğin sağlanması adına kullanıcılarına daha fazla güvenli bir ortam sunmaktadır.

Platformun kurucuları sistem içerisinde güvenlik alanını daha fazla inşa edebilmek için TEE-Blok zincir Hibrit tasarımına CPU TEE Enclave' lerini de kattı. Bu şekilde sistem içerisine akıllı gizlilik sözleşmeleri dahil edilmiş oldu.

Phala Network ayrıca Polkadot ekosistemi içerisinde parachain’ i olarak da işlev görmektedir. PHA aşağıdaki bazı durumlar için Utility yani hizmet Token’ ı olarak da kullanılabilmektedir;

 • Bu Token’ ı güvenilir şekilde bilgi kaynakları için kullanabilirsiniz. Yani, PHA Coin ile sistem aracılığıyla gizlilik ve güven içerisinde istediğiniz veriyi alıp satabilir ya da kullanabilirsiniz. Bu Coin sayesinde bilgilerden blok zincir dahilinde ya da dışında depolama kaynaklarının sunduğu bütün imkanlardan yararlanabilirsiniz.
 • Platform kullanıcılarına geniş bir alıcı ve satıcı için yararlı olabilecek ekosistem sunmaktadır. Platformun sunmuş olduğu ticari protokoller ve veri toplama sözleşmeleri gibi geliştirilmiş sistemler, alt yapısını kullanıcılarına sunmaktadır. Kullanıcılar bu sayede platformda istedikleri gibi al sat işlemlerini gizlilik ve rahatlık içerisinde gerçekleştirebilmektedir.
 • Platform kullanıcılarının belli miktardaki Phala Network Coin’ lerini stake ederek, hesaplarına yönelik herhangi tehlikeli bir girişimde bunları kullanmaktadır. Gatekeeper’ lar ile bu sayede kullanıcı hesaplarının güvenliğini de sağlanmış olmaktadır.
 • Platformda bulunan yönetişim imkanı ile elinde belli oranlarda PHA Coin bulunan kullanıcılar varlıkları ile bu DAO topluluğuna katılım sağlayabilmektedir.

Phala Network Donanım

Phala network, kullanıcılarına Polkadot ekosistemi arasında pDiem, pBTC, pETH gibi aracı olarak kullanılabilmektedir. Bununla birlikte platform, WEB3 ve cüzdan imkanı da sunmaktadır.

Phala Network Kurucuları

 • PHA Coin platformunun kurucularından Hang Ying, 10 yıllık yazılım tecrübesine sahip olup kendisi uzun yıllardır Google’ da kıdemli araştırmacı olarak çalışmıştır. Bununla birlikte Hang Ying, ünlü kripto para birimi olan Bitcoin Gold’ un geliştirici isimlerinden biridir.
 • Platformda kıdemli ürün müdürü olarak çalışan ve bu konuda oldukça başarılı işlere imza atan Marvin Tong ise ünlü Çin firmaları olan Tercent ve Didi’ de uzun süre görev yapmıştır.
 • Phala Network’ te donanım ve yazılım bölümünde mühendis olarak çalışan Zhe Wang ise Bitcoin Gold platformunda Hang Ying ile çalışmalar sürdürmüştür.
 • Ruby China adlı kripto topluluğunun lideri olan Ju Jiang’ ta platformun kurucularından biri olup KnewOne firmasında CTO olarak görev yapmıştır. Ju Jiang aynı zamanda DJi’ de yazılım alanında da çalışmıştır.
 • Platformun kurucu isimlerinden sonuncusu olan Shunfan Zou ise blok zincir teknolojilerinde güvenlik biriminde çalışmalar sürdürmüştür.

Phala Network Coin Avantajları

 • Kullanıcıların bulut depolama işlemleri konusunda olan güvensizliğini gideren platform, katılımcılarına sistem içerisinde var olan bilgileri koruyarak hesaplama ve ticari işlem imkanı sunmaktadır.
 • TEE alt yapısıyla veri gizliliği sözleşmelerinde çok yönlü bulut girişimleri bulunan platform gizlilik ve şifreleme ayrıntılarında birçok donanımı bulunmaktadır.
 • Phala Network, kullanıcılarına sunduğu DAO gibi yönetişim topluluklarında fikir birliği sözleşmelerini işlemsel hesaplamalardan farklı yere koyarak bir nevi sistemde işlem kuvvetinin ölçeklenebilir olmasını sağlamaktadır.
 • Phala, Polkadot ekosistemi içerisinde parachain olarak kullanılırken aynı zamanda verilerin korunmasını sağlamaktadır. Bu da kullanıcılara platformda veriler korunurken başka blok zincir tabanlı sistemlerde işlem yapma imkanı sunmaktadır.
 • Bununla birlikte Phala Network’ te kullanıcıların yapmış oldukları işlem geçmişleri de dahil tüm verileri korunarak merkeziyetsiz tabanlı platformlarda istenilen pozisyonlarda işlem yapılmasını mümkün kılmaktadır.
 • Platformda blok zincir ağı üzerinde light node denilen düğümler geliştirilmeye açıktır.
 • Blokchain üzerinde kullanıcılar erişim sağladıkları her bir uygulama Web 3 analytics’ i barındırmaktadır.
 • Phala Network’ ün içermiş olduğu akıllı sözleşmeler ile platform kullanıcıların veri gizliliğini sağlarken aynı anda birden fazla işlemin yapılmasına da imkan vermektedir.
 • Kullanıcıların işlem ve data gizlilikleri konusunda oldukça dikkatli çalışan platform Google Analytics’ e muadil olarak görülmektedir.

Phala Network (PHA) Fiyatı, Grafikler, Piyasa Değeri

[mcrypto id="25605"]

PHA Coin Yorum, PHA Coin geleceği

Phala Network yorum olarak kısaca bahsedecek olursak; 02.05.2021 tarihinde Saat 00.20’ de $0.9111 olarak değer görürken son 24 saat içerisinde yaklaşık olarak % 3 oranında bir azalma yapmıştır. Bu Coin’ in 24 saatlik trade hacmi % 24 oranında azalmış olup $30,458,998’ dir.

Coin son 24 saat içerisinde en yüksek $0.9316’ a ulaşırken en düşük $0.9054’ ü görmüştür. Toplam arzı 1,000,000,000 olan Coin’ in 177,634,380’ i dolaşımdadır.

Phala Network Coin Nasıl Alınır?

Binance, Huobi Global, KuCoin, OKEx ve Gate.io gibi 10’ dan fazla borsada listelenen Coin’ i Binance borsası aracılığıyla satın alabilirsiniz. Bu borsadan satın almak için öncelikle Binance’ a kaydınızı yapmalı ve burada kendi hesabını aktif hale getirmelisiniz. Ardından borsa cüzdanınıza kendi banka hesaplarınız aracılığıyla itibari para gönderimi yapmalısınız.

Binance’ dan PHA/BUSD ya da PHA/BTC pariteleri üzerinden bu PHA Coin satın alabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum