Özbekistan Kripto Para Alımlarını Yasakladı

Özbekistan Kripto Para Alımlarını Yasakladı

Son raporlara göre, Özbekistan yakın zamanda lisanslı kripto borsaları söz konusu olsa bile kripto para alımlarını yasaklamaya karar verdi.

Birkaç hafta önce Özbekistan’ın Ulusal Proje Yönetimi Ajansı yeni düzenlemede değişiklikler yaptı. Yeni düzenlemeler 6 Aralık'ta paylaşıldı ve sonuçları, bireyler için dijital paraların satın alınmasına ilişkin kapasiteleri düştüğü için zaten hissediliyor.

Başka bir deyişle, Özbekistan vatandaşları, ülke içinde lisanslı kripto borsalarına dönseler bile, artık dijital para birimlerini yasal olarak satın alamazlar. Özbekistan’ın bir adım geri çekilmesi ve kriptonun ülke içinde daha fazla yayılmasını önleme kararı, bunun sonucunda dünya çapında sayısız tartışmalara yol açan önemli bir konu haline geldi.

Yatırımcıların Kripto Para Varlıklarını Satmalarına İzin Veriliyor

Neyse ki, ajans yeni yasağın getirilmesinden önce yatırımcıların dijital varlıklarını satmasına izin vermeye karar verdi. Kripto sahiplerinin paralarını ülke içindeki iki kayıtlı platformda satmalarına izin verildi. Bunlar Forklog ve Sputnik.

Şimdiye kadar yapılanlardan anlaşıldığına göre, bu durum kripto para birimlerinin Özbekistan'da meşru bir ödeme yöntemi olarak kullanımının sonu gibi görünüyor. Bu arada borsalar yasadışı faaliyetlere katılmadıklarının anlaşılması koşuluyla, yalnızca 18 yaşında veya daha büyük olan yatırımcıların taleplerini kabul edecektir. Bu, kara para aklama veya terör finansmanına potansiyel olarak katılan Özbekistan’lı yatırımcıların endişelerinden kaynaklanmaktadır.

Bununla birlikte, ülke hiçbir şekilde büyük bir kripto merkezi olmasa da, hükümetin kriptoya karşı katı ve hızlı hareketi birçok kripto meraklısını oldukça şaşırttı. Ne de olsa, Özbekistan henüz kripto ve blockchain için bir cennet değildi, ama kesinlikle olma yolundaydı.

Özbekistan Kripto ve Blockchain Üzerine Planlara Sahipti

Geçen yıl, Özbekistan hükümeti yasal olarak kripto ticaretini kabul etti ve bir başkanlık kararnamesi sayesinde alım-satım yapılmasına izin verdi. Bu durum kripto para birimlerinin ülkeye akmaya başlamasına izin vermenin ne kadar kolay olduğunu da gösterdi. Hükümetin bu döneme ilişkin eylemleri, ülkede kripto operasyonlarını genişletmeyi planladığını göstermekteydi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.