NFT Drop Nedir?

NFT Drop Nedir?

NFT drop, Non-fungible tokenların blok zincir projeleri tarafından ücretsiz olarak dağıtılması işlemidir.

NFT drop, Non-fungible tokenların blok zincir projeleri tarafından ücretsiz olarak dağıtılması işlemidir. NFT droplarının sıklıkla gerçekleştirildiği yer GameFi piyasasıdır. Örnek vermek gerekirse oyun geliştiricileri oyunları kripto dünyasına çıkış yapmadan önce oyun projesine ilgiyi çekebilmek için NFT drop gerçekleştirmeyi tercih ederler.

NFT Drop Nedir?

NFT drop, IEO, ICO ve IDO’dan farklıdır çünkü, droplarda herhangi bir fonlama hedefi güdülmez. Teknik açısından benzer olan NFT ve token airdroplar, sözleşmelerin işleyişi açısından da farklara sahipler. NFT’ler transfer edilemez olduklarından sözleşme üzerinde saklanırlar. Bu durum NFT’nin benzersiz olmasından kaynaklanır. İçeriğimizde, NFT drop ne sunar, avantajları neler, katılım şartları neler, nasıl bir cüzdanla katılım sağlanmalı, katılım linki nerede yer alır? benzeri sorulara yanıt vermeye çalışacağız.

NFT Drop Yatırımcıya Ne Sunar?

NFT’ler blockchain teknolojisinde önemli bir yer edindiler. Non-fungible token olarak da tanımlanan NFT’ler Ethereum ve Solana gibi akıllı sözleşmelerin oluşturulmasına imkan sağlayan protokollerde geliştirildiler. Her bir NFT ise benzersizdir. Bu tokenlar zamanla o kadar popüler hale geldiler ki NFT pazarlarında yüksek fiyatlardan alıcı buldular. Durum bu hale dönüşünce yatırımcılar ücretsiz NFT kazanabilecekleri alanları aramaya başladılar. NFT droplar ise kullanıcılara ücretsiz şekilde NFT kazanabilmelerini sağlayacak sağlıklı bir yol sunuyor.

NFT Drop Avantajları Neler?

NFT drop etkinlikleri hem geliştiricilere hem de kripto para yatırımcılarına bazı avantajlar kazandırır. Bu avantajlar aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir:

 • NFT drop ile yeni oyunlara, uygulamalara ve projelere dikkat çekme avantajı elde edilir.
 • Geliştiriciler için bir hedef kitle ve kullanıcı topluluğu oluşturma avantajı kazandırır.
 • Piyasaya yeni katılacak olan NFT projelerinden ücretsiz şekilde NFT edinme fırsatı sağlar.
 • Drop’a katılan kullanıcılar gelecekte değeri yüksek rakamlara ulaşma potansiyeli olan NFT’leri ücretsiz şekilde edinerek, uzun-orta vadede kazanma şanslarını yükseltebilirler.

Bu avantajları kazandırması açısından NFT droplar kripto para dünyasında önemli bir etkinlik halini almıştır.

NFT Drop’a Hangi Cüzdanla Katılmalı?

NFT drop sürecinde non-fungible token kazanmak için ilgili kripto paranın çalıştığı zincirle uyumlu olan bir cüzdan kullanmak gerekir. Örneğin, Ethereum ağında çalışan bir non-fungible token için drop yapılıyorsa, bu etkinliğe yalnızca MetaMask gibi ETH uyumlu cüzdanla dahil olabilirsiniz.

NFT Airdrop Kayıt Linki Nedir?

NFT drop kayıt linki, drop gerçekleştireceğini duyuran projenin resmi sosyal medya hesabında veya resmi web sitesinde yayınladığı katılım linkidir. Eğer bir NFT drop’a katılmak istiyorsanız, gerekli gündem ve haber takibini yapıp, size en uygun tarihte drop yapacak olan projeyi bulmanız gerekir. Ardından projenin resmi web sitesinden katılım linkine erişebilirsiniz.

NFT Drop Katılım Şartları Neler?

NFT drop katılım şartları aşağıdaki şekildedir:

 • Bir kripto para cüzdanına sahip olmak,
 • İlgili cüzdanın MetaMask gibi birçok zincir ağıyla uyumlu cüzdan olması,
 • Kripto para cüzdanında belirli miktar ETH veya BTC bulundurma,
 • Drop linkine projelerin resmi web adreslerinden veya işbirliği kurdukları kripto para borsaların erişme ve katılım gerçekleştirme,

İlgili şartların sağlanması halinde NFT drop etkinliğine katılım sağlamak mümkündür.

NFT Droplara Nasıl Katılınır?

NFT drop’a katılmak için izlenebilecek yöntemim aşamaları şu şekildedir:

 • İlk adımda, güvenilir koşullar sunan NFT hub’ı yani NFT dağıtıcısı bulmak gerekir.
 • Hemen ardından dağıtıcının bir sonraki drop’una katılım için hesap oluşturulmalıdır.
 • NFT drop yapacak projeler mutlaka önceden saat ve tarihe ilişkin duyular yapmaktadır. Bu duyurular Binance, GameFi piyasası gibi alanlardan ve diğer pek çok kripto para borsasından takip edilebilir.
 • Drop gerçekleştiren platformlar fon toplama amacı gütmez ancak minimal düzeyde drop’a katılım ücreti talep edebilir. Bu yüzden kripto para hesabınıza bir miktar para transferi yapmanız ve kripto para satın almanız gerekir.
 • Drop etkinliğinin yapılacağı platformda cüzdanınızı mutlaka onaylayın ve ardından platform tarafından resmi şekilde duyurusu yapılan drop’a katılım aşamalarını gerçekleştirin.

Drop’lara katılımda bilmeniz gereken bir detay daha bulunuyor. NFT droplarına katılım sağlamak NFT kazanmayı garanti altına almamaktadır. NFT drop kapsamında belirli bir kişiye çekiliş sistemi bazında da NFT dağıtımı yapılabilmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.