New York Kendi Dijital Parasını Çıkaracak

New York Kendi Dijital Parasını Çıkaracak

Bir çift eyalet meclisi milletvekili ve bir Cornell Hukuk Fakültesi profesörü, eyalet dijital para biriminin yanı sıra New York 'taki bankacılığa eyalet çapında bir alternatif oluşturacak bir teklif sunmak için bir araya geliyor.

ABD hükümetinin Federal Mevduat Sigorta Şirketi verilerine göre, ülke genelinde 2017 yılında 14 milyondan fazla Amerikalı yetişkin banka hesabından yoksundu. Sebepler, kişisel seçimden, işsizliğe veya çalışma saatleri boyunca minimum bakiyeye ve bankalara ulaşım sağlama gibi bir dizi engelleyici faktöre kadar farklılık gösteriyor.

2004 yılında Cornell’in hukuk fakültesine katılan Robert Hockett, banka hesabı olmayan bireyler ve küçük işletmeleri hedefliyor. Onlar için ekonomik sorunları hafifletmeyi amaçlayan New York'ta devlet ödemeleri platformu ve para birimi oluşturma konusunda bir teklif hazırladı. Profesör, Meclis Üyesi Ron Kim (D-Queens) tarafından görevlendirildi.

Başkan Yardımcısı, ödeme sistemi ve para biriminin tarihsel olarak az maaş ödenen işçilere para yardımı sağlamak için de kullanılacağını bildirdi.

Kim, şimdiye kadar New York Eyalet Meclisi'nde “New York Kapsayıcı Değer Defteri” olarak adlandırılan Empire State'in yeni sistemini kuracak bir yasa tasarısı çıkardı. Meclis'in Bankalar Komitesi'ne atıfta bulunuldu. Devlet Senatörü Julia Salazar (D-Kuzey Brooklyn) diğer paralel mevzuata öncülük ediyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.