Nayib Bukele'nin İkinci Dönem Yemin Töreni: El Salvador'da Ekonomik ve Sosyal Politikaların Geleceği

Nayib Bukele'nin İkinci Dönem Yemin Töreni: El Salvador'da Ekonomik ve Sosyal Politikaların Geleceği

El Salvador'un Devlet Başkanı Nayib Bukele, ikinci dönem yemin töreninde, önceki döneminde olduğu gibi ülkenin ekonomik zorluklarına karşı da kararlılıkla mücadele edeceğine dair taahhütlerde bulunmuştur.

El Salvador'un Devlet Başkanı Nayib Bukele, ikinci dönem yemin töreninde, önceki döneminde olduğu gibi ülkenin ekonomik zorluklarına karşı da kararlılıkla mücadele edeceğine dair taahhütlerde bulunmuştur. Şubat ayında gerçekleşen seçimlerde %80'in üzerinde bir oy oranı ile tekrar seçilen Bukele, bu başarıyı, tartışmalı bir mahkeme kararı sonrasında elde etmiştir. Yemin töreninde yaptığı konuşmada, El Salvador'u etkisi altına alan çete şiddetini büyük ölçüde kontrol altına aldıklarını ifade eden Bukele, ülkenin karşılaştığı sosyal sorunları "artık kanser olmayan bir hastalık" metaforu ile tanımlamıştır.

Devlet Başkanı, yemin töreninde yaptığı açıklamalarda, güvenlik sorunlarının çözümünden sonra ekonomiye odaklanacaklarını belirtmiş, ekonomik canlanmanın yeni dönemin öncelikli meselesi olacağını vurgulamıştır. Ancak, Bukele'nin ekonomi politikaları, özellikle iddialı Bitcoin City projesi gibi girişimler, beklenen ilgiyi çekmekte zorlanmaktadır. Bu projenin vergisiz bir kripto para merkezi olarak planlanmasına rağmen, yeterli yatırım alamaması, Bukele yönetiminin ekonomik stratejilerindeki zorlukları gözler önüne sermektedir.

Ayrıca, El Salvador'un kamu borcu, ülkenin gayrisafi yurtiçi hasılatının %84'üne ulaşarak ekonomik sürdürülebilirlik açısından endişeleri artırmaktadır. Ülkenin hazine rezervlerinde bulunan ve toplam değeri yaklaşık 389 milyon dolar olan 5.769 Bitcoin, Bukele'nin kripto para birimlerine olan ilgisinin somut bir göstergesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkenin her gün 1 Bitcoin satın aldığı bilgisi, bu stratejinin bir parçası olarak değerlendirilmekte ve Bukele'nin ekonomik politikaları bu yönde eleştirilere maruz kalmaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.